Zika Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

Zika Virüsü Nedir, Nasıl Bulaşır ve Belirtileri Nelerdir?

Son zamanlarda en çok konuşulan virüslerden birisi Zika Virüsü. Dönem dönem çeşitli virüsler yaygın bir şekilde görülerek insanları toplu halde etkileyebilmekte. Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre şu an dünyada en hızlı yayılan enfeksiyonel hastalıklar arasında Zika virüsünün yol açtığı hastalık gösteriliyor.

 

Zika virüsü hafif grip benzeri belirtiler gösteren bir hastalık. Fakat hamilelik döneminde anne karnındaki bebek için risk daha fazla. Zika virüsü anne karnındaki bebekte gelişim sorunlarına yol açabiliyor. Örneğin hamile kadınlarda görülen Zika virüsü anne karnındaki bebeğin küçük kafalı olarak doğmasına yol açabilmektedir. Bebeğin küçük kafalı olarak doğmasına tıp dilinde mikrosefali denmektedir.

 

Zika virüsü şu an tüm dünya için alarm durumu yaratan bir virüsü ve Dünya Sağlık Örgütü de insanları bu virüse karşı uyarmaktadır.

 

Uzmanlar da insanları, özellikle hamile kadınları,  Zika virüsünün yaygın olduğu yerlere (Afrika, Güney Asya ve Pasifik Adaları ) seyahat etmemeleri yönünde uyarmaktadır.

 

Zika virüsü hakkında en çok merak edilen konular hakkında aşağıda bilgiler bulabilirsiniz:

 

1. Zika virüsü sivrisinekler ve insanlar tarafından taşınır. Fakat en yaygın olarak sivrisinekler yoluyla yayılır. Zika virüsü bir RNA virüsü olup Aedes sivrisineğinin ısırmasıyla bulaşır. Zika Virüsünün yol açtığı bu bulaşıcı hastalık genelde kişiden kişiye geçmez.

 

Bu virüsler ayrıca cinsel ilişki yoluyla da geçebilir. Bu nedenle böyle bir virüs riskine karşı, özellikle Zika virüsünün yaygın olduğu yerlerden gelen veya enfekte olan kişilerin, cinsel ilişki sırasında kondom gibi koruyucu önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir.

 

2. Zika virüsünün yol açtığı enfeksiyonel hastalığın belirtileri genelde hafif seyreder. Enfekte olan insanların %8 inde ise herhangi bir belirtiye rastlanmamaktadır. Zika virüsünün belirtileri ateş ve ciltte döküntüdür. Virüs ayrıca kas ve eklem ağrılarına, baş ağrısına ve gözde ağrıya da neden olabilir. Konjonktivit olarak adlandırılan kırmızı ve kaşıntılı göz belirtisi de görülebilir.  Zika enfeksiyonu için etkili bir tedavi yoktur. Fakat otc ateş düşürücüler veya ağrı kesiciler belirtilerin hafiflemesine yardımcı olabilir.

 

3. Zika virüsü açısından hamilelik döneminde anne karnındaki bebek daha büyük bir risk altındadır. Zika virüsü bulaşan hamile kadınlarda bebeğin küçük kafalı ( mikrosefali ) doğma riski vardır. Yani bebek doğum kusuru ile doğabilir. Mikrosefali bebekte zeka geriliğine, konuşma geriliğine, hareket ve gelişim geriliğine neden olabilir.

 

4. Zika virüsünden korunmak için aşı bulunmamaktadır. Bu nedenle Zika virüsü için bir aşı geliştirilmesine acilen ihtiyaç vardır.

 

5. Zika virüsü ilk olarak Afrika’da Uganda’da Zika ormanları olarak adlandırılan bölgede ortaya çıktı ve hızlı bir şekilde yayıldı.

 

6. Zika virüsünden korunmak için Zika virüsünün yaygın olduğu bölgelere seyahat etmemek ve sivrisinek gibi böcekleri kovan spreylerden kullanmak faydalı olacaktır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu