Zatürre İçin Besinler

Zatürre İçin Besinler

Zatürre akciğerlerin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma genelde bir enfeksiyon, virüs veya bir bakteriye bağlı olarak gelişir. Zatürre uzun dönemli akciğer hasarına neden olabilir ve hatta zamanında tedavi edilmezse ölümcül de olabilmektedir. Zatürre tedavisinde kullanılan bir çok besin bulunmaktadır.

 

Zatürre için besinler

 

Plörezi kökü

 

Plörezi kökü zatürreyle mücadele de kullanılan en favori bitkilerrden birisidir. Akciğerlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Aslında plörezi kökü daha başka hastalıkların bakımında da kullanılmaktadır. Bronşit, grip ve kronik öksürük bunlar arasındadır.

 

Sarımsak

 

Sarımsak antibiyotik özellikleri olan etkili bir besindir. İnsan vücudundaki zararlı bakterileri öldürerek iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

 

Zerdeçal

 

Zerdeçal da zatürre de etkili bir besindir. Tıbbi özellikleri bulunmaktadır. Zerdeçal zencefil, karabiber ve boyotu ile birlikte kullanıldığı zaman zatürrede akciğerler için daha etkili olabilmektedir.

 

Zencefil

 

Zencefil de zatürrede faydalı bir besindir. Solunum hastalıklarının çoğunun tedavisinde zencefil kullanılmaktadır.

 

Kutsal fesleğen

 

Kutsal fesleğen de zatürre de yardımcı olan bir bitkidir. Bu bitkinin suyuna bir az karabiber eklenerek çayı yapılıp içilebilir.

 

Diyetten hayvansal proteinleri sınırlamak

 

Zatürre tedavisinde diyetteki hayvansal proteinleri sınırlamak yardımcı olabilir. Aşırı miktarda hayvansal protein içeren bir diyet sindirim sistemi için zorluk oluşturabilir. Zatürrede sindirim sistemini iyi çalıştıracak enginar, pancar, ıspanak, karnabahar, bezelye, patlıcan, patates gibi protein kaynakları daha faydalıdır.

 

Potasyum içeren besinler

 

Potasyum içeren besinler zatürrede faydalıdır. Potasyum içeren besinler kullanılarak yapılacak bir sebze suyu karışımı faydalıdır. 4 diş sarımsak, 2 turp, 2 büyük havuç, 2 kereviz ve bir tutam maydanozun suyu içilir. Potasyum akciğerlerin iyileşmesine yardımcı olur. Fakat kalp hastası olanlar bu tür bir potasyum kaynağı içeceği içmemelidir. Çünkü aşırı miktarda potasyum bu hastalarda tehlikeli olabilir.

 

Havuç suyu

 

Akşam yemeklerin 300 ml kadar havuç suyu içilmesi zatürre tedavisinde fayda sağlar. Daha etkili bir sonuç için havuç suyuna biraz biber eklenebilir. Havuç suyu akciğerler için oldukça faydalıdır. İyi bir antioksidan besindir. Bu özelliğiyle vücuttaki iltihaplanmaya iyi gelir. Havuç suyuna Arnavut biberi eklenmesi de havuç suyunun etkisini artırır.

 

Su

 

Zatürre tedavisinde bol su içmek faydalıdır. Normalde insan vücudunun sıvı eksikliği yaşamaması gerekir. Zatürre durumunda bu daha önemli hale gelir. Bu nedenle zatürrede günde 8 – 10 bardak arasında su içmek gerekir.

 

Zatürre İçin Bitkisel Ve Doğal TedavilerDiyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu