Yeşil Kahve Çekirdeği, Faydaları, Yan Etkileri

Yeşil Kahve Çekirdeği, Faydaları, Yan Etkileri

Yeşil kahve çekirdeğinin faydaları nelerdir?

 

Yeşil kahve çekirdeği kahve çekirdeklerinin kavrulmamış halidir. Normalde kahve çekirdeklerinin kavrulma süreci aslında içeriğindeki kimyasal klorojenik asit miktarını azaltır. Bu nedenle yeşil kahve çekirdeği kavrulmuş kahve çekirdekleriyle karşılaştırıldığında daha yüksek düzeyde klorojenik asit içerir. Yeşil kahvedeki klorojenik asidin kalp sağlığı, yüksek tansiyon, diyabet ve kilo vermede faydalı olduğu düşünülmektedir.

 

Özellikle kilo verme konusunda yeşil kahve son zamanlarda popüler hale geldi. Elbette bunda Dr. Mehmet Öz’ün 2012 yılında yağmış olduğu tv şovunda yeşil kahve ile ilgili söyledikleri etkili oldu. Yeşil kahve vücuttaki yağları hızlı yakmaktadır.

 

Aynı zamanda bir egzersiz ve diyet programı uygulamak gerekir mi?

 

Özel bir diyet veya egzersiz programı uygulamak gerekmez. Fakat yediğiniz ve içtiğiniz şeylere dikkat etmeniz ve günlük yaşamınızda hareketli olmanız ve egzersiz yapmanız kilo vermenize yardımcı olur.

 

Yeşil kahvedeki klorojenik asidin kilo vermek için vücutta kan şekerini ve metabolizmayı düzenlemede etkili olduğu düşünülmektedir.

 

Yeşil kahve çekirdeği nasıl kullanılır?

 

Yapılan araştırmalarda hafif düzeyde yüksek kan basıncına sahip kişilerde günlük 93 mg veya 185 mg yeşil kahve ekstrası alındığında bunun 28 gün sonra yüksek tansiyonu azalttığı görüldü.

 

Yine yeşil kahve çekirdeğinin kilo vermeye yönelik etkilerini inceleyen bazı araştırmalar yapıldı. Günlük 80-200 g arası yeşil kahve çekirdeği ekstresi kullanan kişilerde 12 haftalık bir süre sonunda mütevazi bir kilo kaybı yaşandı.

 

Yeşil kahve çekirdeğinin yan etkileri var mı?

 

Yeşil kahve çekirdeği ile ilgili şu ana kadar yağılan sınırlı araştırmalarda ağızdan ve uygun dozlarda alındığında herhangi bir ciddi ya etkisine rastlanmamıştır.

 

Tabi diğer yandan yeşil kahve çekirdeğinin diğer biline kahvelerle benzer yan etkiler gösterebileceği düşünülebilir. Örneğin normalde bir kahve fazla tüketildiğinde kişide uykusuzluk, asabiyet, huzursuzluk, mide sorunları, mide bulantısı, kusma, kalp atışları ve solunumda hızlanma ve diğer bilinen yan etkilere neden olabilir.

 

Çok aşırı tüketilen kahve baş ağrısı, anksiyete, kulak çınlaması, kalp atışlarında düzensizlik şikayetlerine bile yol açabilir.


Dikkat edilmesi gerekenler

 

Yeşil kahve tüketmek isteyen kişilerin aşağıdaki durumlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

1. Yeşil kahve çekirdeğinin hamilelik döneminde ve emziren annelerde tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü yeşil kahve tüketiminin hamilelikte ve emzirme döneminde güvenli olduğuna dair elde bir kanıt bulunmamaktadır.

 

2. Kısa bir süre içinde yüksek dozda klorojenik asit tüketmek vücutta bulunan bir aminoasit olan homosistein düzeyini artırır. Bu da kalp hastalığı gibi sorunu tetikleyebilir.

 

3. Eğer kişide anksiyete bozukluğu varsa yeşil kahve bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

 

4. Yapılan bazı araştırmalarda yeşil kahve çekirdeğinin bazı diyabetli kişilerde sorunu daha da kötüleştirebileceğine dair bulgular elde edildi. Yani yeşil kahve çekirdeği diyabetli kişilerde yüksek kan şekerini düşürebileceği gibi artırabilir de. Bu nedenle diyabetli kişilerin yeşil kahve çekirdeğini dikkatle kullanmaları ve hatta kullanmadan önce hekime danışarak onay almaları tavsiye edilmektedir. Bu kişilerin kan şekeri düzeyi de yakından takip edilmelidir.

 

5. Yeşil kahve kafein içermektedir. Kafein özellikle yüksek miktarlarda alındığında eğer kişide ishal sorunu varsa bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

 

6. Yeşil kahve çekirdeği ile ilgili yapılan araştırmalarda bunun gözde baskıyı artırabileceğine dair bazı bulgular da bulunmaktadır.

 

7. Yeşil kahve çekirdeği çok yüksek miktarda alındığında vücuttaki kalsiyum düzeyini olumsuz etkileyebilir. Azalan kalsiyum düzeyi kemiklerde incelmeye veya zayıflamaya neden olabilir. Özellikle osteoporoz sorunu olan kişilerin gün içindeki kafein tüketimlerini azaltmaları önerilmektedir.

 

Yeşil kahve çekirdeği kullanan ve yukarıda belirtilen durumlara sahip kişilerin kullanmadan önce herhangi bir duruma karşı hekime danışarak onayını almaları faydalı olur.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu