Yaşlanma Karşıtı Saç Bakımı

Yaşlanma Karşıtı Saç Bakımı


By Valli Herman for The Style Glossy

Gençken ne pürüzsüz bir cilde ne de ipeksi saçlara sahip olmak için çaba harcamanız gerekir. Ama otuzlarınıza geldiğinizde saçınızın eskisi gibi olmadığını fark etmeye başlarsınız. Siz nasıl olduğunu anlamadan saçınızın dört bir yanından beyazlar fışkırıp durur. Bir zamanlar ışık saçan o bukleler, karman çorman, kuru ve güçsüzdür artık ve şekillendirici ürünlere eskisi gibi kolay cevap vermez.

Umutsuzluğa kapılmayın. Bilim insanları, saçın yaşla birlikte nasıl değiştiğini araştırıyor, saçın gerek güneş ışığı ve ısıyla şekillendirme gibi dış etmenler gerekse hormonal değişiklikler gibi saçın parlaklık ve dokusunda değişikliğe yol açabilecek iç etmenler tarafından nasıl etkilendiğini inceliyorlar. Bu araştırmalardan yola çıkarak, diyor Pantene’in organometalik kimya dalında doktora dereceli saç uzmanı Steven Shiel, saçın parlaklık, dolgunluk ve canlılığının yeniden kazanılmasına yardımcı, yaşlanmaya karşı teknik ve ürünler ortaya çıkmakta.

24, 34, 44 ya da 64 de olsanız, saçınızın en güzel halini korumak istiyorsanız işte sırları.

Gençlik Işıltısını Canlandırın

Saçınızın seneler boyunca güneş ışığına maruz kalması, kimyasal işlemler ve ısıyla çalışan şekillendiriciler, saç kütiküllerini yıpratarak ışığı emen pürüzlü bir yüzey yaratır. Dahası otuzlu yaşlarda saça doğal ışıltı kazandıran yağlar giderek azalmaya başlar. “Yaşlandıkça sebum üretimi azalır,” diyor Shile. “Bu ise saçlı derinizin de saçınızın da daha kuru olması anlamına gelir.”

Saçınızın parlaklığını şampuandan sonra saç kremi kullanarak geri kazanabilirsiniz. Saç kreminizin setil alkol ve dimetikon içermesine dikkat edin, bu maddeler nem ve parlaklığı saçınıza geri kazandıracaktır. Ayrıyeten haftada bir saçınıza derinlemesine bakım uygulayın. Saniyeler içinde saçınıza parlaklık kazandırmak istiyorsanız, saçınıza şekil verdikten sonra parlaklık verici saç spreyi kullanın.

Saçınıza Volüm Kazandırın
Erkeklerin saç çizgileri çekilip kelleşirken kadınların saçları da yaşla birlikte incelir, çünkü saç tellerinin çapı küçülür. Örneğin atkuyruğunuzun dağılmasını önlemek için tokanızı fazladan bir kez daha bükmeniz gerektiğini fark etmiş olabilirsiniz.

Yaşla birlikte saçınızın yapısı da değişir. “Saç telleri büzüşür, incelip güçsüzleşir,” diyor Shiel “ve kullandığınız şampuan ya da saç kremi fazla yoğunsa saçlarınızın donuklaşması ihtimali de yüksektir.” İnce saçlar için üretilen ürünler, saçlı derinizde biriken ve saçın zayıflamasına yol açabilecek yağ, kir ve jöle artıklarını nazikçe temizleyen temizlik maddeleri içerir.

Saç Dünyası başlıklı kitabın yazarı, saç uzmanı John Gray, buklelerinizin daha hacimli görünmesini istiyorsanız, saç şekillendirici ürünler çekmecenizde saç köpüğünün yer alması gerektiğini söylüyor. Saç köpüğü, ince telleri kalınlaştırmak söz konusu olduğunda Gray’in “sihirli mermi” adını verdiği katyonik polimerden büyük miktarlarda içerir.

İster inanın ister inanmayın, saç boyamak gerçekten de ince telli saçların daha kalın ve sağlıklı görünmesini sağlayabiliyor. Bunun sebebi, boyanın kütikülleri kaldırıp saç tellerini kalınlaştırıyor olması. Gölge de açık ve koyu tonlar arasında kontrast yaratarak saç tellerinin daha da kalın görünmesine yol açar.

Kimyasal İşlem Görmüş Saçlar

Boya saçın daha dolgun görünmesini sağlasa da, boya ya da gölge yaptığınızda saçın yalnızca renginde değil, aynı zamanda yapısında da değişiklik yapmış olursunuz. Saçın yapısı boyadan olumsuz etkilenir; saçlar sertleşir, donuklaşır ve kolay zarar görebilir hale gelir. İlk yapmanız gereken, ısıyla çalışan şekillendirici ürünleri dikkatli kullanmak. Fön makinesi ya da saç düzleştiricinizi kullanmadan önce ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanın. Ayrıca saçlarınızı yakmadan istediğiniz şekli elde etmenizi sağlayacak en düşük ısı ayarını seçin.

İkinci korunma yöntemi ise boyalı saçlar için tasarlanan şampuan ve saç kremlerini kullanmak. Bu ürünler, saçlarınızı güneş ışınlarına – ki güneş ışığı, saç rengini soldurup gölgelerin rengini patlatır - karşı koruyan UV filtreleri ile sertleşen kütikülleri canlandırıp güçlendiren nemlendirici maddeler içerir.


The Style GlossyBakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu