Uykunuzu Geliştirecek 12 Sağlıklı Alışkanlık

Uykunuzu Geliştirecek 12 Sağlıklı Alışkanlık

Birçok insanın temel sorunlarından birisi olan uykusuzluk sorununun çözümü için birçok yol bulunmaktadır. Fakat bazı temel çözüm yolları uykunuzu geliştirmede ve daha iyi bir uyku uyumanızda size oldukça fayda sağlayabilir.

1. Her gece aynı saatte ve yerde uyuyun: Uyku sorunlarınızı çözmek ve uykunuzu geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi iyi bir uyku rutini oluşturmaktır. Uyku rutininde en temel kural her gece aynı saatte ve yerde uyumaktır.

2. Düzenli egzersiz yapın. Düzenli olarak egzersiz yapmak iyi bir gece uykusu uyumanız için anahtar bir rol oynayabilir. Egzersizi akşam saatleri dışında yapın. Sabah, öğlen veya akşama doğru yapılan egzersizler uykunuza olumlu katkı yapacaktır. Yoga, meditasyon, yürüyüş gibi egzersizler oldukça fayda sağlar. Yoğun ve zorlayıcı egzersizlerden uzak durun.

3. Kafein tüketiminize dikkat edin. Kafeinin zihni uyarıcı bir etkisi vardır. Kafeini mümkün olduğunca sabah ve öğlen vakitlerinde tüketin. Gün içinde 3 bardaktan fazla çay içme4meye özen gösterin. Çayı mümkün olduğunca sabah ve öğlen vakitlerinde için. Akşamları çay veya kahve içmemeye özen gösterin. Akşamları siyah çay veya kahve yerine bitkisel çay için.

4. Gündüz uykusunu fazla kaçırmayın. Eğer gündüz şekerleme yapma alışkanlığınız varsa bunu fazla kaçırmayın. Çünkü gündüz fazla uyumanız gece uykunuzu bozar. Gündüz şekerlemeyi 30 dakikadan uzun tutmayın. Şekerlemeyi akşama doğru değil, öğlen vakti yapın.

5. Akşam vakitlerine dikkat edin. Akşamları ağır yemeklerden kaçının. Geç saatlerde yemek yemeye özen gösterin. Ayrıca akşamları sizi yoracak, uyarıcı etkisi yapacak aktivitelerden uzak durun.

6. Uyku öncesi çok fazla sıvı almaktan kaçının. Çünkü çok fazla sıvı almanız gece sık sık tuvalete gitmenize yol açabilir. Uykudan önce mutlaka tuvalet ihtiyacınızı giderin.

7. Uyku öncesi alkol almayın. Alkol sizi belki daha çabuk uykuya geçirebilir ama uyku süresini ve kalitesini etkiler.

8. Uyuduğunuz ortamın uygun olmasına dikkat edin. Uyuduğunuz oda sessiz ve ışıktan arındırılmış olmalıdır.

9. Uyuduğunuz yatak uyku için uygun ve rahat olmalıdır. Yatak, yastık, yorgan örtülerinizin temiz ve düzenli olarak yıkanmasına dikkat edin.

10. Yatak odanızı sadece uyku için kullanın. Çalışmak, yemek yemek, televizyon seyretmek v.b. şeyler için kullanmayın. Yatak odanızdaki elektronik cihazların fişini çekin.

11. Uyku öncesi bir uyku rutini oluşturun. Duş alın, kitap okuyun, sakin bir müzik dinleyin.

12. Uyku kalitenizi artıracak bir diyet uygulayın. Vücudundaki melatonin düzeyine olumlu katkı sağlayacak besinleri tüketin. Melatonin uykunuzu geliştirmeye yarayan bir hormondur. Ekşi kiraz, muz, balık yiyin. Bu besinler B6 vitamini yönünden zengindir ve vücutta melatonin üretimine katkıda bulunur. Ayrıca kalsiyum yönünden zengin süt, sütü ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve magnezyum zengini tam tahıllar da tüketilmelidir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu