Soğuk Algınlığınız Varsa Bu Hataları Yapmayın

Soğuk Algınlığınız Varsa Bu Hataları Yapmayın

Sonbahar ve kış aylarında en yaygın görünen sağlık sorunlarından birisi de soğuk algınlığıdır. Fakat birçok insan soğuk algınlığında çok tekrarlanan hatalar yapmakta ve bu da soğuk algınlığının daha da kötüleşmesine ve geç iyileşmesine neden olmaktadır.


Eğer sizin de soğuk algınlığınız varsa aşağıdaki hataları yapmaktan mutlaka uzak durmalısınız. Böylelikle soğuk algınlığı belirtilerinizi hafifletebilir ve daha çabuk geçmesini sağlarsınız.


1. Kendinizi iyiymiş havasına sokmak.
Soğuk algınlığınız varsa bunu kabul etmeli ve kendinize bu süre zarfında iyi bakmalısınız. Soğuk algınlığında vücudunuzda enfeksiyon vardır ve bu enfeksiyonla başa çıkmak için ekstra enerjiye ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden soğuk algınlığı belirtilerinizi iyi takip edin ve ateş, bitkinlik gibi belirtileriniz varsa mutlaka hekime görünün.


2. Yeterince uyumamak.
Yeterince uyumak sağlıklı bir bağışıklık sistemi için önemlidir. Yapılan araştırmalarda 1 gecede 7 saatten daha az uyuyan insanlarda soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara daha sık rastlanmaktadır. Eğer soğuk algınlığı belirtileriniz varsa çok geç saatlere kadar uykusuz durmayın, daha erken uyumaya bakın ve mümkünse gün içinde şekerleme yapın. Yeterince uyku uyumak ve dinlenmek bu açıdan kritiktir.


3. Stres.
Özellikle kronik stres durumu soğuk algınlığı ve grip belirtilerini daha da kötüleştirebilir. Ayrıca stresin kendisi de soğuk algınlığı ve gribe yakalanmayı kolaylaştırabilir. Aşırı stres durumunda hormonlardaki değişmeler bağışıklık sisteminin normal çalışmasını engelleyebilir. Bağışıklık sisteminin normal çalışmaması da daha fazla soğuk algınlığı, grip veya diğer hastalıklar olarak yansır. Bu yüzden stresten uzak durmaya çalışmak ve sakin bir yaşam soğuk algınlıklarına karşı bir önlemdir.


4. Çok az sıvı tüketmek.
Soğuk algınlığı geçiriyorsanız daha fazla sıvı tüketmeye ihtiyacınız vardır. Çok daha fazla sıvı burun içindeki ve akciğerlerdeki mukusu incelterek sinüsleri açar ve rahatlamaya yardımcı olur. Su, meyve suyu, sıcak çay, çorba sıvı olarak alınabilir.


5. Çok alkol tüketmek.
Çok fazla alkol almak sizde sıvı yetersizliğine yol açar ve soğuk algınlığı belirtilerinizi daha da kötüleştirir. Çok fazla alkol ayrıca bağışıklık sisteminizi de baskılar. Soğuk algınlığı için içtiğiniz ilaçlar alkolle etkileşime girerek ters tepkilere neden olabilir. Eğer alkol alan bir kişiyseniz en azından soğuk algınlığı belirtilerin geçene kadar alkolden uzak durmalısınız.


6. Dekonjestan spreyleri çok kullanmak.
Soğuk algınlığı belirtilerinden olan tıkanıklık için dekonjestan sprey kullanırken dikkatli olmalısınız. Bunlar ilk seferde işe yararlar. Fakat bunları 3 günden daha fazla kullanmanız burun tıkanıklığınızı daha da kötüleştirebilir. Bu durumda dekonjestan spreyi kullanmayı bırakın.


7. Sigara içmek.
Sigara içen kişiler sigara içmeyenlere göre daha fazla soğuk algınlığı geçirirler. Ayrıca sigara içen kişilerin soğuk algınlıkları git gide daha kötüleşir ve uzun süre geçmeyebilir. Eğer soğuk algınlığınız varsa sigara içmeyi bırakın ve çevrenizde sigara içmelerine izin vermeyin. Yada sigara içilen ortamlara girmeyin.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Soğuk Algınlığının Hızlı Tedavisi
Soğuk Algınlığı İçin Zencefil Çayı
Soğuk Algınlığında Ne Yenmelidir?
Soğuk Algınlığı Ve Grip İçin Okaliptus YağıSağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu