Sırt Ağrılarını Hafifletecek Yöntemler

Sırt Ağrılarını Hafifletecek Yöntemler

Uyku pozisyonu

Sırt ağrınız olduğu zaman uykuya geçmeniz zor olabilir. İyi uyuyamadığınız zaman da sırt ağrılarınızı daha kötü hissedebilirsiniz. Aslında burada bir kısır döngü vardır. Uyumaya çalışırken uygun olmayan uyku pozisyonunuz sırt ağrınızı artırabilir. Bu yüzden uyku pozisyonunuzu değiştirin ve yan tarafınıza uyumayı deneyin. Bu uyku pozisyonundayken bacaklarınızın arasına bir yastık koyun. Eğer sırt üstü yatmanız gerekiyorsa da dizlerinizin altına bir yastık koyun.

Duruşunuz

Duruş pozisyonunuzda da sırt ağrılarınız olumlu ve olumsuz etkileyebilir. Eğik duruş sırt ağrılarınız için kötüdür. Özellikle uzun süreyle oturmanız gerekiyorsa ve yanlış bir duruşunuz varsa sırt ağrılarınız olabilir veya ağrılarınız artabilir. Masada bilgisayar başında çalışırken klavyenin üzerine doğru eğilmeyin. Dik oturun ve omuzlarınızı rahat bırakarak, sırtınızı sandalyenizle destekleyin. Ayaklarınızı da yere düz basın.

OTC ürünler

Sırt ağrılarınızı hafifletmek için ağrı kesici otc ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat bu ağrı kesiciler bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Bundan dolayı sırt ağrısı için bu tür ağrı kesici otc ilaç kullanmadan önce hekime danışmanız gerekir.

Reçeteli ilaçlar

Sırt ağrılarınız için reçeteli ilaç da kullanabilirsiniz. Reçeteli ilacı hekim kontrolünde ve kullanma şartlarına uygun olarak kullanmanız gerekir. Aşırı dozda kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Antidepresan ilaçlar

Depresyon sorununuz olmasa bile sırt ağrınız için hekiminiz antidepresan bir ilaç verebilir. Antidepresan ilaçların vücuttaki ağrıyı dindirdiğine inanılmaktadır fakat antidepresan ilaçların ağrıyı nasıl dindirdikleri tam olarak net bir şekilde bilinmemektedir.

Fizyoterapiste görünün

Fizyoterapistiniz size nasıl oturmanız gerektiğini, nasıl ayakta durmanız gerektiğini ve nasıl hareket etmeniz gerektiğini öğretebilir. Ayrıca size sırtınızı nasıl desteklemeniz gerektiğini ve sırt kaslarınızı nasıl güçlendirebileceğinizi anlatarak bu konuda çeşitli egzersizler verebilirler.

Yatak istirahati

Eskiden hekimler sırt ağrıları için uzun süreli yatak istirahati tavsiye ederdi. Fakat şu an eldeki veriler uzun süreli yatak istirahatinin sırt ağrısına iyi gelmediğini ve hatta daha da kötüleştirdiğini gösteriyor. Yatak istirahati sırt ağrınızı daha da kötüleştirebilir ve diğer komplikasyonlara yol açabilir. 1 günden daha fazla yatak istiratahi yapmayın. Kalkın ve yavaş yavaş hareket edin. Egzersiz yapmayı deneyin. Sırt ağrınızı hızlı bir şekilde hafifletebilir. Egzersiz olarak yüzme, yürüyüş ve yogayı uygulayın.

Buz ve sıcak uygulamamsı

Sırtınızda ağrıyan bölgeye düzenli olarak buz uygulaması yağın. Bu ağrınızı hafifletecektir. Günde birkaç defa ve her seferinde 20 dk. süreyle bunu yapın. Birkaç gün sonra sıcak uygulamasını yapın. Kaslarınızı rahatlatmak ve ağrıyan yerinize kan akımını artırmak için sıcak bir tampon uygulayın. Ilık bir banyo da rahatlamanıza yardım edebilir. Fakat sıcak uygulaması yaparken dikkatli olun. Sıcak tampon uygularken uyuya kalmayın. Cildiniz için yakıcı olabilir.

Masaj uygulaması

Sırt ağrılarınızı hafifletmek için masaj oldukça yardımcı olabilir. Masaj konusunda profesyonel bir kişinin yardımını alın. Yapılan araştırmalar da masajın kronik sırt ağrısı çeken kişilerde işe yaradığını ortaya koymaktadır.

Psikolojik tedavi

Sırt ağrıları için bir psikoloğa görünmeniz sizin için tuhaf olabilir fakat yapılan çalışmalar bilişsel davranış terapisinin kronik sırt ağrılarında çok etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Spinal enjeksiyonlar

Hekiminiz sırt ağrılarınız için ağrınızı hafifletecek bir spinal enjeksiyon tavsiye edebilir. Bu enjeksiyonlar ağrıya neden olan iltihaplanmayı hafifletebilirler.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu