Sarımsak, Faydaları Ve Yan Etkileri

Sarımsak, Faydaları Ve Yan Etkileri

Sarımsağın Faydaları

Sarımsak yemeklere oldukça lezzet katan bir bitki olarak bilinmekle birlikte birçok hastalığı önlemek ve tedavisinde yardımcı olmak için de kullanılan çok önemli bir bitkidir. Ayrıca sarımsaktan yapılan vitamin destekleri de ilaç olarak kullanılmaktadır.


Sarımsak özellikle çeşitli kalp hastalıklarına ve kan ile ilgili hastalıklara karşı kullanılmaktadır. Bunlar arasında yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, koroner kalp hastalıkları, kalp krizi ve damar sertleşmesi hastalıkları vardır. Bu hastalıklardaki kullanımı özellikle bilimsel olarak ispatlanmıştır.


Sarımsağın yüksek kan basıncını nasıl etkilediği ile ilgili yapılan bir araştırmada sarımsağın yüksek kan basıncını düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca kötü kolesterolü düşürmede de önemli katkılar sağlamaktadır.


İnsanlar yaşlandıkça damarlar da esnekliğini kaybetmeye ve sertleşmeye başlar. Yapılan araştırmalar sarımsağın bu etkiyi azalttığını ortaya koymuştur.


Sarımsakta bulunan alicin maddesi hem antibiyotik hem de mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır.


Bazı insanlar sarımsağı kolon kanseri, rektal kanseri, mide kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanserine karşı da önlem için kullanmaktadır. Sarımsak prostat kanseri ve mesane kanserini tedavisi için de kullanılabilmektedir.


Sarımsak daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Prostat büyümesi, diyabet, osteoartrit, saman nezlesi, ishal, preeklampsi ( gebelikte görülen yüksek
kan basıncı ), soğuk algınlığı ve grip bunlar arasındadır. İmmün sistemi güçlendirmek, mantar enfeksiyonu gibi enfeksiyonları önlemek ve tedavi için de kullanılır. Öksürük, baş ağrısı, mide ağrısı, gut hastalığı, hemoroid, astım, bronşit, nefes darlığı, düşük kan basıncı, yüksek kan basıncı, yılan sokması, kene ısırığı diğer kullanım alanlarıdır.


Sık sık sarımsak yiyen insanlarda kene ısırığı vakalarına daha az rastlanmaktadır.Yapılan son araştırmalar sonucunda bazı bilim adamları yemeklerde kullanılan taze sarımsağın besin zehirlenmesine karşı önleyici bir rol oynayabileceğini de öne sürmektedirler.


Her gün bir diş sarımsak yemek sağlık için oldukça faydalıdır. Ya da daha az kokulu olması için tablet şeklinde satılanlardan da alınabilir. Ayrıca maydanoz yenmesi sarımsak kokusunu bastırmaya yardımcı olur.


Sarımsağın yan etkileri?


Sarımsak genelde ağızdan alındığı zaman güvenlidir. En biline olumsuz özelliği kötü ağız kokusudur. Ayrıca sarımsak ağız ve midede yanma, mide ekşimesi, gaz, mide bulantısı, kusma ve ishal yapabilir. Bu yan etkiler çiğ sarımsakta daha çok ve daha kötü olabilir.


Sarımsak ayrıca kanama riskini artırabilir. Yapılan bir araştırmada sarımsak alan insanlarda ameliyat sonrasında kanama riski artmıştır.


Sarımsak ciltte yara lapası olarak kullanıldığı zaman cilt yanmasına yol açabilir.


Hamile bayanların ve emziren annelerin tıbbi amaçla sarımsak kullanmaları zararlı olabilir
.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu