Saçını da Koru, Kendini de

Saçını da Koru, Kendini de

By Serap Altun for The Style Glossy

Saçlarınız, yaz güneşinin yakıcılığına hazır mı? Deniz suyu, yakıcı güneş ve uygunsuz saç bakım şekillerinin verdiği zararlardan saçlarınızı koruyabilecek misiniz? Yoksa siz de kışın parlak ve sağlıklı saçlara sahip, dikkat çeken bir yıldızken, yazın kuru ve mat saçlarla ışıltısı sönen hanımlardan mı olacaksınız? Seçim sizin.

 

Bakımlı, sağlıkla ışıldayan saçların sırrı aslında çok basit: doğru temizlik, sık nemlendirme, onarma ve koruma. Ve tabii bunlar için doğru saç bakım ürünleri.

 

Önce Temizlik!

 

Saç temizliği, her saç tipi için aynı şekilde mi uygulanır? Elbette hayır. En sık yaptığımız hatalardan biri, kendi saç tipimizi tanımamamız, dolayısıyla da saçımıza uygun şampuanı ve bakım kremlerini bilmememizdir.

 

Öncelikle, saç tipinizi öğrenin. Kuru mu, yağlı mı yoksa normal bir saç tipine mi sahipsiniz? Saçlarınız, ince mi yoksa kalın telli mi? Kepek sorununuz var mı? Bu soruların hepsi de doğru şampuanı bulabilmenizde size yol gösterecek kilit noktalardır.

 

Yağlı saçların temizlenmesi: Saçlarınız yağlıysa, iki günde bir yağ önleyici bir bakım şampuanı ile yıkamanız yeterli olacaktır. Saçlarınız, hem yağlı hem de ince telliyse, her yıkamadan sonra ince telli saçlar için üretilmiş bakım serumlarını tercih edebilirsiniz.

 

Kuru saçların temizlenmesi: Kuru saç, nemini kaybetmiş, kepeklenmeye, yıpranmaya ve çatallaşmaya en yakın saç tipidir. Uzmanlar, kuru yapıdaki saçları iki günde bir yıkayarak yıpratmak yerine, saçınıza nemlenmesi için birkaç gün daha müsaade etmenizi öneriyorlar. Eğer saçlarını çok sık yıkayan ve kuru saçlara sahip biriyseniz, son dönemlerde oldukça yaygın olan nem terapisi serilerinden birini kullanabilirsiniz.

 

Kuru saçların en sık karşılaştığı sorunlardan biri de kepektir. Eğer siz de giysilere dökülen o minik pulcuklardan şikayetçiyseniz, şampuanınız kepek önleyici olanlarla değiştirmenizde fayda var. şampuanları kullanabilirsiniz.

 

Normal saçların temizlenmesi: Saçlarınız, ne yağlı ne de kuruysa şanslısınız! Ne de olsa temizliği de bakımı da en kolay saç tipine sahipsiniz. Saçınızı 3-4 günde bir normal saçlar için üretilmiş bir şampuan ve saç kremiyle yıkamanız yeterlidir. Saçlarınız normal ve kalın telliyse, zamanla saçlarınız inceleşmeye başlayabilir, bu durumda kalınlaştırıcı etkisi bulunan şampuanlardan birini kullanmak işinize yarayabilir.

 

Sağlıkla Işıldayan Saçların Sırrı: Nem!

 

Bol bol güneşlenip havuza giren ve sauna kullanan, buna rağmen sağlıkla parlayan saçlara sahip kadınların sırrını biliyor musunuz? Nemlendirme elbette. Denize, havuza ya da saunaya girmeden önce saçınızda yalnızca iki dakika bekleteceğiniz nemlendirici bakım kremi, koruyucu bir tabaka yaratacaktır. Havuz sefalarınızdan sonra, saçınızı uygun şampuanla yıkayıp nemlendirici kreminizi uyguladığınızda, saçlarınızın nasıl da sağlıkla parladığını görüp şaşıracaksınız.

 

Nem, günlük kullanımda da sağlıklı saçların olmasa olmazı. Uygun bir nem terapisiyle, saçınızı kavurucu güneşin, tozun, hava kirliliğinin verdiği zararlardan koruyabilirsiniz. İki dakikada etkili yoğun nemlendirici saç bakım terapisi, en kuru bölgeleri hedefleyerek saçların doğal yağ katmanını korumasına yardımcı olur ve nemi saçınıza hapseder.  Saçınızı yıkadıktan sonra havluyu saçınızda bir saat kadar tutup saçtaki nemi iyice nüfuz ettirmeniz, nemlendirme işleminin tamamlanmasına yardımcı olur.

 

Saçlarınız, Korunmak İster!

 

Saçlarımız, fön, boyama işlemi, röfle, güneş, sağlıksız kimyasal maddelerle etkileşim gibi birçok sebeple yıpranır, uçları kırılır ve mat bir renge dönüşür. Saç bakımımızı yaparken en son aklımıza gelen şey, kullandığımız fırça, tarak vs. gibi ürünlerin kalitesidir. Oysaki saçımızda kullandığımız plastik ürünler, biz bakım yaptığımızı sanırken saçımızın daha da yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. Doğal kıllardan ya da kauçuktan yapılmış ürünler ise saçımızın yıpranmasını engeller.

 

Saçımızı her yıkamadan önce taramak da saç diplerindeki yağları saça yayarak saçımızın nemlenmesini sağlar.

 

Son olarak küçük bir tavsiye ister misiniz? Gün içinde saçınızın kuruduğunu fark ettiğiniz, yoğun güneşe maruz kaldığınız zamanlarda da yanınızda taşıyacağınız küçük bir sprey tüpü, içerisinde sulandırılmış saç kremini uygulamak da hayat kurtarıcı olacaktır

 

Serap Altun, serbest yazar ve editördür. Yarın, Genç Kadın, Anne Çocuk gibi dergilerde güzellik ve seyahat konularında çeşitli makaleler yazmıştır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu