Pedikürde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pedikürde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pedikür bir bakımın dışında aynı zamanda bir ayak sağlığı konusudur. Pedikür yaptırdığınız zaman kullanılan aletlerin sterilizasyonu ve kullanılan havluların tek kullanımlık olması en dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir.

 

Vücudumuzun en çok bakteri ürediği yer tırnak arasıdır. Bu sebepten dolayı pedikür kişiye özel malzemeler ve aletlerle olmalıdır. Aksi halde tüm hastalıklar bu yolla bulaşabilir. Bunlardan en önemlisi HIV virüsü en basiti ise mantardır.

 

Pedikür yaptırdığınız yerleri ve uzmanları iyi seçmelisiniz.

 

Pedikür sadece tırnak kesmek ve ponza yapmak değildir. Sadece yazın değil her ay yapılması gereken bir bakım işlemidir. Eğer ayağınız problemli değilse ayak bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz.

 

Evde ayak bakımı yaparken

 

Tırnaklarınızı yumuşatmadan kesmeyiniz. İlk önce derin bir kapta ılık suda ayaklarınızı yumuşatın. Yumuşadıktan sonra tırnak şeklinize göre, köşeler kesilmeyecek şekilde, küt bir biçimde kesin. Bu kesim şekli tırnak batmalarınızı engellemiş olacaktır. Sonrasında tırnaklarınızın üst kısmındaki kütikülleri bir tahta çubuk yardımıyla itiniz. Sonrasında fırça ile tırnaklarınızı temizleyin. Ve kütiküllerinizi manikür makasıyla ya da pensle almaya çalışmayın. Çünkü sizin ölü deri olarak adlandırılan kütikülleriniz aslında canlı derinizi koruyan bir deri parçasıdır. Son olarak ponza yerine ayak peelingi tercih ederek ölü derinizi ayağınızdan arındırın. Bu işlem ayak bakımınız için daha sağlıklı olacaktır.

 

Ayak bakımında en önemli hususlardan birisi tırnağın kesiliş şeklidir. Tırnak batmalarına günümüzde oldukça sık rastlanmaktadır. Bunun sebebi yanlış kesilen tırnaklar ve yanlış ayakkabı seçimleridir. Ayakkabılarınızı sık sık değiştirmeye özen gösterin. Hatta mümkünse ayaklarınızdaki mantarın tekrar ürememesi açısından ayakkabılarınızın içine sıkabileceğiniz anti bakteriyel ayakkabı spreyleri alın.

 

Salon pediküründe dikkat edilmesi gerekenler

 

Çoğu güzellik salonu olarak bildiğimiz yerlerde pedikür işlemini yapabilecek sertifikalı uzmanlar bulunmamaktadır. Bu mesleği çoğu insan basit görüyor olsa da bu bir sağlık ve sanat işidir.

 

Tek kullanımlık pedikür galoşlarının olmasına dikkat edin. Ayaklarınız çok fazla suda beklememelidir. Çünkü çok fazla suda kalması pedikürü yapan kişinin tırnak bölgenizden çok fazla et almasına yol açabilir.

 

Pedikür yaptırmak et almak değil, tamamen doğru tırnak kesimi demektir. Bu işlemi zaten doğru şekilde yaptırırsanız kesilmeyen tırnak kütikülünün tekrar çoğalmasını önlemiş olursunuz.

 

Tırnak törpüsü çok önemlidir. Tırnaklarınızın ilerideki şekil bozukluğuna yanlış törpü seçimi ve sert törpülenmesi neden olmaktadır. Tırnaklarınızı kestirirken tırnaklarınızın çok yumuşak ya da çok kuru olmaması gerekir. Çok yumuşak olursa tırnak suyu fazla çektiğinden ötürü törpülenirken zedelenebilir. Çok sert olursa da kırılıp, ilerde tırnaklarınızın ortadan çatlayarak uzamasına sebep olabilir. Bunun tedavisi de oldukça zordur.

 

Ponza: Eğer ayak topuklarınızda nasır yok ise ve ilk kez pedikür yaptırıyorsanız kesinlikle ponza yaptırmayın. Peeling tercih ederseniz topuklarınız asla ponza işlemine ihtiyaç duymayacaktır.

 

Topuklarınızda nasır var ise yumuşak bir ponza ile hafif ponzalanarak güçlü bir nemlendirici krem veya vazelin sürülüp bekletilmelidir. Birkaç dakika sonra ayağınıza sürdüğünüz kremi ya da vazelini masaj yaparak emilimini sağlayabilirsiniz. Bu işlem zamanla topuklarınızın düzelmesini sağlayacaktır.

Pedikür Malzemeleri Nasıl Temizlenir?
Evde Pedikür Nasıl Yapılır?

Neslihan Tahincioğlu

Estetisyen

neslihantahincioglu@gmail.comEstetisyen Neslihan Tahincioğlu Yazıları

Diğer Köşe Yazarları

Prof. Dr. Yonca Tabak
Prof. Dr. Yonca Tabak

Prof. Dr. Yonca Tabak 1966 tarihinde İstanbul'da doğdu. 1984 yılında "Üsküdar Amerikan Kız Koleji"nden mezun...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Diyetisyen İpek Ağaca Özger
Diyetisyen İpek Ağaca Özger

Diş hekimi anne ve Mimar babanın ilk kızı olarak Eskişehir’de 1984 yılında doğdum. Liseden mezun olduğum...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Denizhan Karaal
Denizhan Karaal

Merhaba   Ben Denizhan KARAAL,   21 Ağustos 1984 İstanbul doğumluyum. 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Moda Editörü Emel KIRICI
Moda Editörü Emel KIRICI

Emel Kırıcı 1982 yılında Sinop’ta doğmuş ve yedi yaşından itibaren İstanbul da yaşayarak bütün eğitim...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..
Op.Dr. Eser Aydoğdu
Op.Dr. Eser Aydoğdu

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimini İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde...

Yazar hakkında bilgi ve yazarın diğer yazıları için tıklayınız..

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu