Panik Atak, Nedenleri Ve Belirtileri

Panik Atak, Nedenleri Ve Belirtileri

Panik atak belirtileri nelerdir?


Panik atağın belirtileri açıktır. Kalp atışları aniden hissedilir derecede çarpmaya başlar, uzun ve derin derin solunum, terleme ve titreme olur. Kişi kalp krizi geçirdiğini, çıldırdığını ve hatta öleceğini bile düşünür. Bu durum 10dk. veya daha uzun süre devam ettikten sonra durulur.


Tüm bunlar panik atağın açık belirtileridir. Panik atak yaygın bir hastalık olup genellikle 15 – 25 yaşları arasında başlar. Panik atak hastası olan bir kişi sürekli panik atakların tekrarlanacağından endişe duyar.


Panik atak korkusundan dolayı kişnin davranışlarında değişiklik meydana gelmesi ise panik bozukluk olarak adlandırılmaktadır. Panik bozuklukları olan kişiler sürekli bir korku içinde yaşar. Kimi panik bozukluğu olan kişiler kapalı mekanlarda panik atak geçirmekten korkarak kendilerinde agorafobi gelişmesine yol açabilirler. Bu kişiler ayrıca evden dışarı çıkmaya ve kalabalık mekanlarda bulunmaya karşı bir korku duyarlar.


Panik atak nedenleri nedir?


Panik atak ve panik bozuklukların altında yatan neden tam olarak belli değildir. Panik atakların genetik ve biyokimyasal boyutları bulunmaktadır. Panik atakların ayrıca fobilerle de bağlantısı bulunmaktadır.


Panik bozukluklar ise ciddi bir kaza, hastalık, bir aile üyesinin veya arkadaşın ölümü v.b. kişinin hayatını önemli derecede olumsuz etkileyen olaylar sonrası başlayabilirler.


Yüksek dozlarda alınan ilaçlar ( antidepresanlar, astım ve kalp ilaçları ) ve bazı hastalıkar da ( hipertirod, kalp ve solnum problemleri v.b. ) panik atağa sebep olabilir.


Depresyon ve diğer ruh sağlığı sorunları pank atağa yol açabilecek bir başka nedendir.


Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerin çok fazla kullanımı panik atağa yol açabilir.


Marihuana ve kokain gibi uyuşturucu maddeler


Uzun süre stres altında yaşamak da bir başka panik atak nedenidir.


Panik atak belirtileri nelerdir?


Ölüm korkusu dahil yüksek düzeyde korku ve endişe hissetme


Hızlı hızlı solunum veya kötü solunum


Göğüste ağrı ve gerginlik


Kalp atışlarının hızlanması ve kalp atışlarında düzensizlik


Terleme


Mide bulantısı ve mide bozulması


Baş dönmesi ve titreme


Uyuşukluk


Panik atak nasıl teşhis edilir?


Hekim geçmiş ve şu anki sağlık durumunu sorgular ve tıbbi muayene yapar. Muayene kalp atımlarına bakma, kan basıncını ölçme ve çeşitli kan testlerini içerir. Ayrıca hastaya hafıza ve zihinsel beceri testi de uygulanır.


Panik atağın tedavisi nasıldır?


Panik atağın tedavisinde ilaç tedavisi ve danışmanlık yöntemi uygulanır. Genelde bu iki yöntem iyi sonuç verir. Panik atağın tedavisinde tedaviyi aksatmamalı ve kontrolleri düzenli olarak yaptırmalıdır. Aksi halde panik atak semptomları tekrar ortaya çıkabilir.


Panik ataklarda erken teşhis ve tedavsi çok önemlidir. Çünkü erken teşhis ve tedavi depresyon ve endişe bozukluğu gibi durumlara da engel olabilir.


Panik atak açısından kimler risk altındadır?


Aile geçmişnde pank atak olan kişiler


Depresyon hastaları


Çok fazla alkol, sigara, kafein tüketenler. Uyuşturucu madde kullananlar.


Astım ve kalp hastalığı için kullanılan bazı ilaçlar.


Menopoz dönemindeki kadınlarSağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu