Östrojen Hormonu Ve Fonksiyonları

Östrojen Hormonu Ve Fonksiyonları

Östrojen hormonu kadınlarda cinsel ve üreme fonksiyonlarının gelişimi için önemli bir hormondur. Östrojen hormonu kadın cinsiyet hormonu olarak da bilinir.

 

Östrojen Hormonunun Fonksiyonu Nedir?

 

Kadınlarda östrojen hormonu temelde yumurtalılarda üretilir. Fakat ayrıca yağ hücreleri ve böbreküstü bezleri tarafından da üretilir. Östrojen ergenliğin başlangıcında da rol alır. Meme, kasık ve koltukaltı tüyleri gibi ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişiminde rol oynar.

 

Östrojen hormonu adet döngüsünün düzenlenmesine de yardımcı olur. Adolesan ve gebelik dönemi boyunca laktasyonu ve memede meydana gelen diğer değişiklikleri kontrol eder.

 

Gebelik süresince plasenta östrojen üretir, özellikle bir tür östrojen hormonu olan estriol hormonunu.

 

Östrojen hormonu kemik oluşumunda faydalıdır. Kemik oluşumunda D vitamini, kalsiyum gibi vitamin ve minerallerle birlikte çalışır.

 

Östrojen hormonu düzeyleri orta yaşlarda azalmaya başlar. Kemik oluşumu süreci bu yaşlarda yavaşlar. Bu nedenle menopoz sonrası dönemde kadınlarda osteoporoz sorunları erkeklere göre 4 kat daha fazla görülür.

 

Östrojen hormonu ayrıca kan pıhtılaşmamsında ve vajinal duvarın dayanıklılığını muhafaza etmesinde de rol oynar. Östrojen hormonu saçlar, cilt ve pelvik kasklarını da etkiler.

 

Östrojen hormonu beyinde de etkilidir. Yapılan araştırmalara göre düşük östrojen hormonu seviyesi ruh halinin kötüleşmesinde rol oynamaktadır.

 

Östrojen hormonu erkeklerde de üretilir. Fakat kadınlardakinden daha düşük seviyelerdedir. Erkeklerde östrojen hormonunun sperm sayısını etkilediği düşünülmektedir.

 

Östrojen hormonu seviyelerindeki değişmeler

 

Östrojen seviyeleri gebelik süresince ve ergenlik döneminde doğal olarak artar. Östrojen seviyesi menopoz sonrasında veya adetler durduğu zaman düşer. Östrojen üretimindeki bu azalmalar menopozdaki sıcak basmaları, vajinal kuruluk, cinsel istekteki azalma gibi belirtilere neden olabilir.

 

Östrojen seviyelerinin azalmasına neden olan diğer durumlar ise hipogonadizm ve polikistik over sendrom sorunları olabilmektedir. Aşırı egzersiz yapmak ve anoreksiya kadınlarda östrojen seviyesinin azalmasına neden olabilir. Çünkü vücuttaki düşük yağ düzeyi kadınlarda yetersiz östrojen üretimine neden olabilmektedir.

 

Östrojen seviyeleri ayrıca doğum sonrasında artar.

 

Kanser ve östrojen hormonu

 

Meme kanserlerinde östrojene olan hassasiyet de olabilir. Bunun anlamı östrojenin meme kanserinde tümör oluşumunu hızlandırmasıdır. Bu kanserlere hormon reseptörü pozitif meme kanserleri denir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu