Mutluluk Genlerde Saklı Olabilir

Mutluluk Genlerde Saklı Olabilir

Mutluluğun anahtarının genlerde saklı olabileceğini düşündünüz mü hiç? Evet belki de uğruna çok uğraşlar verdiğimiz mutluluk denilen olay genlerimizde kodlanmış olabilir. Mutluluk geni olarak adlandırılan genler mutluluğunuz üzerinde etkili olabilir.

 

Yeni yapılan bir araştırmaların bulgularına göre bilim insanları mutluluğun anahtarının genlerde saklı olabileceğini, insanların genelde mutlu veya mutsuz bir hayat sürmesinde genlerin belirleyici olabileceğini belirtiyorlar.

 

Söz konusu araştırmada bilim insanları 17 farklı ülkede 300.000 binden fazla insanı incelediler. Bu incelemelerde insanları mutsuz eden faktörler değerlendirildi. Bazı insanların neden hep mutsuz, bazılarının neden daha mutlu bir yaşam sürdükleri araştırıldı.

 

İnsanlarda mutluluk düzeyini ve ruh halini etkileyen vücut kitle indeksi, sigara içip içmediği, koroner damar hastalığı, trigliserid düzeyleri ve daha birçok faktör değerlendirildi. Ayrıca araştırmaya dahil edilen kişilerin genetik özellikleri çıkarıldı.

 

Araştırma bulgularına göre insanlarda iyi olma, norotizm ve depresyon durumları ağırlıklı olarak aynı genlerden etkilenmektedir. Mutlu olmakla bağlantılı olan 3 genetik varyant bulunuyor. Bu genler merkezi sinir sistemi, böbrek üstü bezleri, ve pankreatik sistemini etkiliyor.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar insanlarda iyi olmayı ve mutluluğu etkileyen çeşitli hormonların üretiminin bunda rol oynadığını belirtiyorlar. Bu hormon üretimini belirleyen çeşitli genler bulunuyor. Bu hormonlar ruh hali ve stres gibi durumların düzenlenmesinde önemli bir etkiye sahipler.

 

Araştırma bulgularına göre mutluluk üzerinde etkili olan bu genler insanlarda ayrıca Alzheimer, anksiyete, anksiyete bozukluğu, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi konularla da bağlantılı.

 

Uzmanlar insanlarda mutluluk üzerinde etkili olan faktörler arasında çevresel faktörlerin bu konuda daha az etki ettiğini belirtiyorlar. Yani genetik faktörler insanlardaki mutluluk veya mutsuzluk kavramları üzerinde çevresel faktörlerden daha fazla etkiye sahipler.

 

Yine araştırma bulgularına göre mutluğu etkileyen etkenlerden birisi de insanın kişiliği. Genlerimiz ise kişiliğimiz üzerinde etkili olan bir faktör.

 

Araştırmayı yapan bilim insanları aslında bu sonuçların daha net olarak kabul edilebilmesi için bunu desteleyecek başka araştırmalar ada ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar. Çünkü mutluluk üzerinde etki olan, kişiler arası ilişkiler, sosyallik, kariyer, maddi durum gibi faktörler hala önemini korumakta.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu