Magnezyum Eksikliği Kadınları Nasıl Etkiler?

Magnezyum Eksikliği Kadınları Nasıl Etkiler?

Magnezyum minerali kan basıncını, kalp atışlarını ve kan şekerini düzenlemede rol oynayan bir mineraldir. Ayrıca sinir fonksiyonlarında ve kasları rahatlatmada da faydalıdır. Stresi azaltmada ve insanı sakinleştirmede olumlu etkileri bulunmaktadır.

 

Magnezyum zengini bir diyetin faydaları nelerdir?

 

Magnezyum zengini bir diyet uygulamanın herkes için faydaları olmakla birlikte özellikle PMS ( premenstrula sendrom – adet öncesi sendrom ) sorunu yaşayan kadınlarda, kısırlık tedavisinde, gebelik döneminde ve kilo yönetiminde oldukça yardımcı olmaktadır. Kadınlar magnezyum eksikliğine erkeklerden daha duyarlıdır  ve kadınların hormon seviyelerindeki dalgalanmalar magnezyum düzeyini de etkiler.

 

Magnezyum nasıl etki gösterir?

 

PMS ( Premenstrual sendrom ): Kadınların genelde adet öncesi dönemde canları oldukça çikolata çeker. Bunun nedeni özellikle magnezyum ihtiyacının ortaya çıkmasıdır. Özellikle siyah çikolata magnezyum düzeyi bakımından oldukça zengindir. Östrojen ve progesteron düzeyindeki artış magnezyum seviyesini düşürür. Süt ürünlerinin alımının artırılması ve magnezyum desteği PMS belirtilerini ( baş ağrısı, şişkinlik, düşük kan şekeri, baş dönmesi, sıvı tutulması ve şeker isteği ) rahatlatır.

 

Kısırlık: Eğer gebe kalma konusunda zorluk yaşıyorsanız bunun sebebi düşük magnezyum seviyesi olabilir. Magnezyum eksikliği kadınların fallop tüplerinde spazmlara neden olabilir ve yumurta implantasyonunu engelleyebilir.

 

Dismenore ( Ağrılı adet periyodu ): Ağrılı adet dönemi geçiren kadınlar yüksek dozda magnezyum almaları önerilmektedir. 300 mg toz magnezyum sitrat alımıyla başlanarak yavaşça 900 veya eğer gerekirse 1200 mg seviyesine çıkılabilmektedir.

 

Kilo: Magnezyum sindirimi, emilimi ve protein, yağ ve karbonhidrat kullanımını kontrol eden enzimleri aktif çalıştırır. Magnezyum eksikliğinde insülin ve glukoz seviyeleri yükselir ve vücut insülini uygun bir şekilde kullanamadığı zaman fazla glukoz yağlarda depolanır. Kronik magnezyum eksikliği hipoglisemi, anksiyete, obezite ve diyabet sorunlarına yol açabilir.

 

Magnezyum alımını artırmak için öneriler

 

1. Magnezyum zengini besinlerden tüketin. Yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, tam tahıllar magnezyum ihtiyacına cevap vereceklerdir.

2. Orta düzeyde siyah çikolata yemeye çalışın. Daha az şeker, daha çok magnezyum

3. Kabak çekirdeği ve ay çekirdeği yiyin.

4. magnezyum düzeyinizi azaltacak şeylerden kaçının. Sigara içmeyin, işlenmiş besinleri tüketmeyin, alkolden uzak durun ve çevresel toksinler ve stresten kaçınmaya çalışın.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
mahrijemal ovezova 2017-09-23 03:35:46

magneziyomu ben 3 gündür kullanmaya başladım. gerçekten sakinleştim.migrenede iyi geldigini düşünyorum.vucudumda bir rahatlama oldu.

seda 2014-10-20 16:19:27

merhaba dün internette araştırırken dr mehmet öz'ün magnezyumun migrene iyi geldiğini açıkladığını duydum deneyen var mı?