Kontrol Edilemeyen Alerji Belirtileri

Kontrol Edilemeyen Alerji Belirtileri

Rakun gözler

Sulu gözaltlarında oluşan koyu halkalar kontrol edilemeyen alerji belirtilerinden birisidir. Gözaltlarında halkalar gözde kaşıntıya ve bu suretle sürekli gözü ovmaya neden olabilir. Gözde kaşıntı ve sulanma, hapşırma, burun akıntısı gibi belirtiler antihistaminlerle hafifletilebilmektedir.

Kronik burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı ya da grip durumunda genelde 1 hafta içinde sonlanır. Eğer burun tıkanıklığı devam ederse bir alerji durumundan söz edilebilir. Alerjik reaksiyon boyunca burun içinde ekstra mukus üretilir. Bu durum sinüse baskı uygular ve baş ağrısına yol açar. Alerji riskine karşı bir alerji uzmanına görünmek gerekir.

Hırıltı

Hırıltı sıklıkla astımla bağlantılıdır. Fakat ciddi bir alerjik reaksiyonun da belirtisi olabilir. Hava yolları daraldığı zaman nefes alırken ıslık sesi ve hırıltı meydana gelir. Şiddetli durumlarda hava alma engellenebileceği için acil müdahale gerekir. Hırıltının alerjiyle ilgili olup olmadığı hekim tarafından test edilerek değerlendirilecektir.

Ciltte kaşıntı

Kaşıntı kurumuş bir cildin belirtisi olabilir. Fakat sürekli oluyorsa ve özellikle bir döküntü ve egzama gibi bir durum eşlik ediyorsa alerjiden söz edilebilir. Egzama alerjik bünyeli insanlarda yaygın olan bir cilt reaksiyonudur. Tetikleyiciler sabun, deterjan, hayvan tüyü ve salyası olabilir. Antihistaminler, nemlendiriciler ve hidrokortizon kremler alerjinin şiddetini azaltabilir. Şiddetli durumlarda ilaç reçete edilir.

Kurdeşen

Bu solgun kırmızı izler kaşıntıya eğilimlidir. Kurdeşen birkaç saat ile birkaç gün arasında sonlanabilir. Sıklıkla bazı besinlere, ilaçlara ve böcek ısırıklarına bir reaksiyon olarak gelişir.

Antihistaminler genelde hemen hafifletici etki gösterirler. Steroidler de bazı durumlarda gerekli olabilir. Fakat en etkili yöntem alerji yapıcı etkenlerden uzak durmaktır.

Uyuyamama

Kaşıntı, burun tıkanıklığı ve sinüs ağrısı gibi belirtiler gece uyuyamama gibi sonuçlara yol açabilir. Uykuda öksürük ve hapşırma uykudan uyandırabilir. Burun akıntısı uykuya geçmeyi zorlaştırabilir. Kullanılan bazı alerji ilaçları uykuyu dağıtabilir.

Konsantre olamama

Yaşaran gözler, akan bir burun kişinin konsantre olmasını engeller. Ayrıca alerji için kullanılan bazı otc ürünleri de kişiyi sersem hissettirebilir. Eğer iş ve ev yaşamında sorunlar oluyorsa, ilişkilerde problemler meydana geliyorsa bunu hekime belirtmek gerekir.

Yorgunluk

Alerjiler kişinin enerji seviyelerini düşürebilir. Alerji belirtileri uyku kalitesini etkileyebilir. Alerjiler ayrıca bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstermesine de neden olur. Tüm bunlar bitkinliğe ve yorgunluğa yol açabilir. Kimi kullanılan ilaçlar da buna neden olabilir.

Depresyon

Yapılan bazı araştırmalarda alerji ve ruh hali arasında ilişki tespit edilmiştir. Alerjiler kişiyi daha depresif yapabilir. Eğer alerjik durumdan dolayı keyifsizlik ve moralsizlik durumu varsa bunu hekime söylemek gerekir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu