Kış Depresyonu, Nedenleri Ve Tedavisi

Kış Depresyonu, Nedenleri Ve Tedavisi

Kış depresyonu özellikle kuzey ülkelerindeki insanları etkileyen bir sorun. Kış depresyonu mevsimsel affektif bozukluk olarak da bilinmektedir. Görülme oranı %5-14 arasında değişebilmektedir.

 

Kış depresyonunda kişi genelde mutsuz ve depresiftir. Bu kişiler çabuk hastalanmaya daha yatkındır. Kış depresyonu adında da anlaşılacağı gibi genelde kış aylarında görülür. Bunun temel nedeni düşük sıcaklık, gündüzlerin kısa geçmesi ve kapalı havalardır.

 

Kış depresyonu belirtileri nelerdir?

 

Bitkinlik ve uyku hissi: Bitkinlik kış depresyonunun en belirgin belirtilerinden birisidir. Ayrıca uyku hissi de kış depresyonunda oldukça yaygın bir belirtidir. Bu durumda güneş ışığının eksikliğinin önemli rolü vardır. Güneş ışığı eksikliği vücutta hormon seviyelerini etkilenmekte ve kış depresyonuna neden olmaktadır. Mevsim geçişlerinde örneğin sonbahardan kış aylarına geçişte ve kış aylarında vücut güneş ışığını daha az alır. Vücutta ilk zamanlar kendini bu duruma uydurmakta zorlanabilir.

 

Kilo artışı ve atıştırmalar: Kış depresyonu insanların yüksek düzeyde karbonhidratlı besinler tüketmesine neden olabilir. Ayrıca bu süreçte insanlar daha fazla şekerli besinler tüketmeye yönelebilir. Tüm bunlar kilo artışına neden olur.

 

Asabiyet: Kış depresyonunda asabi hissetmek yaygın bir belirtidir. Kış depresyonundaki asabiyet durumu genelde enerji ve uyku eksikliğinden ve bitkinlikten kaynaklanır.

 

Kış depresyonunda çözümler

 

Işık terapisini deneyin: Kış depresyonu sorunu yaşıyorsanız ışık terapisini deneyin. Işık genel sağlığımız için olduğu kadar ruh sağlığımız için de önemlidir. Kış aylarında kapalı havalar, ışık eksikliği kış depresyonuna neden olur. Yeterli düzeyde gün ışığı ruh sağlığı için gereklidir. Işıklı mevsimlerde bile sabahları çok geç uyanan insanlar bile bu açıdan risk altındadır. Çünkü gün ışığında daha az yaralanırlar. Işık terapisi kış depresyonunda yardımcı olabilmektedir. Işık terapisinde bu tür mevsimsel duygudurum bozuklukları olanlar parlak ışığa maruz bırakılarak tedavi edilmeye çalışılır.

 

Stresinizi azaltın: Kış depresyonundan kurtulmak için stresinizi azaltmaya ve ruh halinizi geliştirmeye yönelik olarak egzersiz yapın. Egzersiz beyindeki serotonin hormonu seviyesini artırır. Bu da üzüntü, keder gibi duyguları azaltır. Depresif duygular yatışır. Haftada 4-5 gün ve günde 30 dk. lık bir egzersiz oldukça fayda sağlar. Koşu, yürüyüş, bisiklet binme gibi egzersizler kış depresyonuna oldukça iyi gelir.

 

Beslenmenize dikkat edin: Kış depresyonunda nişastalı sebzeler yemeye çalışın. Bol sebze ve meyve tüketin. Böylelikle enerjiniz artar. B komplex vitamin destekleri de kış depresyonuna iyi gelir.

 

Güneş ışığı alın: Kışın güneşli havalarda mutlaka güneş ışığından faydalanın. Direkt güneş ışığı ruh halinize iyi gelecektir.

 

Daha sıcak renkte kıyafetler giyinin: Sıcaklık duygusunu artırmak için kıyafetlerinizde de belli renkleri giyinmeye çalışın. Kırmızı renk depresyonunuzu hafifletmek için uygundur. Kırmızı ayrıca canlılığınızı ve metabolizmanızı artırır. Portakal renkler size keyif verir. Sarı renk zihninizi canlandırır, baş ağrınıza iyi gelir ve depresyonunuzu azaltır. Kışın evinizin dekorasyonunda bu tür süs eşyalarına ve takılara yer verebilirsiniz. Bu renkler mutluluğunuzu artırır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu