Kanserle Savaşan Antioksidan Besinler

Kanserle Savaşan Antioksidan Besinler

Kansere yakalanma riskini azaltmada uygulanan diyetin öneli bir rolü bulunmaktadır. Kanser karşıtı bir diyette özellikle kanserle savaşan besinler eyer vermek gerekir. Örneğin her gün sebze ve meyve yemek, sağlıklı bir kiloda kalmak için dengeli ve doğru beslenmek kritik bir konudur. Özellikle aşağıda belirtilen kanserle savaşan besinleri sofralarımızdan eksik etmemek gerekir.

 

Sarımsak

 

Sarımsak birçok kanser türünün riskini azaltan önemli bir besindir. Daha fazla sarımsak tüketen insanlarda kanser görülme oranı daha düşük bulunmuştur. Özellikle mide, yemek borusu ve kolon kanseri riskini azaltan önemli bir besindir. Araştırmalara göre her gün 1 diş sarımsak yemek kanser riskini azaltmada yardımcı olmaktadır.

 

Dutgil meyveleri

 

Çilek, yaban mersini, yaban mersini gibi dutgil meyveleri kanserle savaşan meyvelerdendir. Dutgil meyveleri önemli bir antioksidan besindirler. Bundan dolayı bu meyveler vücuttaki hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşarak kanser riskini azaltırlar. Dutgil meyvelerinde bulunan maddeler kanserin gelişimini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle mevsiminde her gün bir avuç çilek, yaban mersini, böğürtlen gibi meyvelerden mutlaka yemek gerekir.

 

Domates

 

Yapılan araştırmalara göre domates yemek prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Sulu kımızı domatesler hücreleri koruyarak kanseri olumunu önemeye yardımcı olurlar. Domates önemli düzeyde likopen adı verilen antioksidanları içermektedir. Antioksidan özelliğinde dolayı domates diğer kanser türlerinin gelimini önlemede de yardımcı olur.

 

Turpgil sebzeleri

 

Brokoli, lahana, karnabahar gibi turpgiller grubunda yer alan sebzeler kansere karşı koruma sağlamada önemli besinlerdir. Yağılan araştırmalara göre bu sebeplerde bulunan maddeler vücutta hücrelere zarar verene serbest radikallerle mücadele ederek hücreleri korumakta ve kanser oluşumu riskini azaltmaktadır. Ayrıca bu sebzeler vücuttaki tümörlerin de gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Kanser karşıtı bir diyette bu kanserle savaşan sebzelere mutlaka yer verilmelidir.

 

Yeşil çay

 

Yeşil çay önemli bir antioksidan besin olup, kanseri önlemeye yardımcı olur. Serbest radikallerin hücrelere zarar vermesini önler. Yapılan laboratuar çalışmalarında yeşil çayda bulunan kateşin maddesi tümör gelişimini azaltmakta ve önlemeye yardımcı olmaktadır. Yeşil çay gibi siyah çayda da kateşin maddesi bulunmaktadır. Fakat yeşil çaydaki antioksidan düzeyi daha fazladır.

 

Tam tahıllar

 

Tam tahıllar grubuna giren besinler kanserle savaşan önemli düzeyde maddeler içermektedirler. Tam tahıllar önemli bir antioksidan olmalarının anında önemli düzeyde de lif içermektedirler. Böylelikle kanser riskini azaltırlar. Örneğin yağılan bir araştırmada daha fazla tam tahıllar tüketen insanlarda kalın bağırsak kanseri gelişme riskini daha düşük bulunmuştur. Tam tahıllar grubuna giren yulaf, arpa, kahverengi pirinç, tam buğday ekmeği ve tam buğdaydan yağılmış makarna günlük diyette tüketilmelidir.

 

Zerdeçal

 

Portakal renkli bu baharat curcumin denilen bir madde içermektedir. Curcumin kanser riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Amerikan Kanseri Derneği’ ne göre curcumin maddesi bazı kanser türlerini önlemede etkili olmaktadır. Ayrıca kanserin yayılmasını önlemekte ve tümörleri küçültmektedir.

 

Yeşil yapraklı sebzeler

 

Ispanak, marul gibi yeşil yapraklı sebzeler önemli bir antioksidan besinler ve aynı zamanda beta-karoten ve lutein kaynağıdır. Bu sebzelerde bulunan kimyasallar bazı kanser türlerin gelişimini azaltmaktadır.

 

Üzüm

 

Kırmızı üzümün kabuğu resveratrol olarak adlandırılan bir antioksidan açısından zengindir. Resveratrol antioksidanı kanseri oluşumunu ve kanserin yayılmasını önlemeye yarımcı olmaktadır.

 

Fasulyegiller

 

Fasulyegiller de önemli antioksidan besinlerdendir. Özellikle barbunya ve pinto fasulyesi daha çok antioksidan içerir. Fasulyegiller ayrıca yüksek düzeyde lif de içermektedir. Bu da kanser riskini azaltmaya yardımcı olur.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu