Histerektomi ( Rahmin Alınması )

Histerektomi ( Rahmin Alınması )

Histeroktomi bir kadının rahminin alındığı bir cerrahi operasyondur. Rahim hamilelik döneminde bebeğin büyüyüp, geliştiği yerdir. Histerektomide genelde bütün rahim alınır. Hekim ayrıca fallop tüpleri ve yumurtalıkları da alabilir. Histerektomi sonrası artık adet döngüsü oluşmaz ve hamile kalınamaz.

 

Histerektomi sürecinde ne olur?

 

Histerektomi öncesinde hekimle diğer cerrahi veya başka tedavi alternatiflerini konuşmakta fayda vardır. Örneğin yumurtalıkların her ikisi de alınırsa bazı menopoz belirtileri ortaya çıkacaktır. Hekimle yumurtalıkların alınmasının faydaları ve risklerini konuşmak gerekir. Ayrıca histerektomi yöntemine alternatif başka yöntemler de konuşulabilir.

 

Histerektomiye neden ihtiyaç duyulur?

 

Eğer aşağıdaki durumların gerçekleşmesi durumunda histerektomiye ihtiyaç duyulabilir yani kadın rahmi cerrahi operasyonla alınabilir.

 

Rahim miyomları ( fibroidler ): Rahim miyomları rahim duvarındaki kanserojen olmayan oluşumlardır. Bazı kadınlarda ağrı veya ağır kanamaya neden olabilir.

 

Ağır ve olağandışı vajinal kanamalar: Hormon düzeyindeki değişmeler, enfeksiyonlar, kanser veya fibroidler yani miyomlar ağır ve uzun vajinal kanamalara yol açabilir.

 

Rahim sarkması: Rahim sarkması rahmin her zamanki olağan yerleştiği yerden kaymasıdır. Bu durum birkaç vajinal doğum yapan kadınlarda daha yaygındır. Fakat obeziteden dolayı veya menopoz sonrasında da olabilir. Rahim sarkması pelvik basıncına, üriner ve bağırsak sorunlarına neden olabilir.

 

Endometriyozis: Endometriyozis rahim içinde bulunan ve burada işlev gören bir zardır. Fakat kimi durumlarda bu zar rahim dışında yer alır ve buna endometriyozis denir. Bu durum şiddetli ağrıya ve adet döngüleri arasında kanamalara neden olabilir.

 

Adenomyozis: Adenomyozis ise endometriyozis durumunun bir farklı çeşididir. Rahim duvarı kalınlaşır ve şiddetli ağrı ve ağır kanamaya neden olur.

 

Rahim kanseri, yumurtalık kanseri, serviks kanseri ( rahim ağzı kanseri ) veya endometrium ( rahim içi kanseri ): Bu kanserlerden birisi oluştuğu zaman histerektomi yani rahmin alınması en iyi tedavi seçeneği olabilir. Diğer tedavi seçenekleri ise kemoterapi ve radyasyon terapisidir. Hekimle bu durumlar konuşularak nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

 

Histerektomi yapılmadan hangi alternatif tedavilerin yapılabileceği konusunda hekimle mutlaka konuşmak ve doğru tedavi seçeneğinin kararlaştırılması gerekir.

 

Histerektomi türleri nelerdir?

 

Histerektomi yani rahmin alınması cerrahi yönteminin farklı türleri bulunmaktadır.

 

Total histerektomi: Bu durumda serviks dahil bütün rahim alınır. Yumurtalıklar ve fallop tüpler de alınabilir veya alınmaz. Bu yöntem histerektominin en yaygın türüdür.

 

Kısmi ( subtotal ) histerektomi: Kısmi histerektomide sadece rahmin üst bölümü alınır. Serviks yerinde kalır. Yumurtalıklar ise alınabilir veya alınmaz.

 

Radikal histerektomi: Bu yöntemde ise vajinanın üst kısmı, rahim, serviks, fallop tüpler, yumurtalıklar tamamen alınır. Radikal histerektomi rahim ağzı kanseri gibi bazı kanserleri tedavi için sıklıkla uygulanmaktadır.

 

Histerektomi sırasında yumurtalıklar alınır mı?

 

Histerektomide yumurtalıkların alınıp alınmayacağı histerektominin nedenine göre değişebilir. Yani rahmin alınması nedenine göre yumurtalıklar da alınabilir veya alınmaz. Yumurtalıklar yumurtalık kanseri riskini düşürmek için alınabilir.

 

Yapılan son araştırmalara göre sadece fallop tüplerin alınıp yumurtalıkları bırakmanın yumurtalık kanserinin en yaygın türünün riskini azaltabileceğini göstermektedir. Yumurtalıkları alıp almamaya karar vermek için hekimle bunun riskleri ve faydaları konuşulmalıdır.

 

Histerektomi sorası hangi değişiklikler olur?

 

Histerektmi major bir cerrahi operasyondur. Histerektomi sonrasında iyileşme birkaç hafta sürebilir. Fakat çoğu kadınlarda en büyük değişiklik daha iyi yaşam kalitesidir. Cerrahi operasyon sonrasında hastalık belirtilerinde rahatlama olması beklenir.

 

Histerektomi sonrasında ağıdaki değişiklikler de meydana gelebilir:

 

Menopoz: Histerektomi sonrasında artık adetler gerçekleşmez. Eğer yumurtalıklar alınırsa menopoz belirtileri de ortaya çıkabilir.

 

Cinsellikte değişme: Bazı kadınlarda histerektomi sonrasında vajinal kuruluk veya cinselliğe karşı bir ilgi kaybı gelişebilir. Bu durum özellikle yumurtalıklar da alınırsa daha belirgin olabilir.

 

Sağlık problemlerinde artış riski: Histerektomide eğer her iki yumurtalık da alınırsa bu durum kadında kemik kaybı, kalp hastalığı, idrarı tutamama gibi sağlık sorunlarının riskini artırabilir. Bu sorunları önlemek için hekimle konuşmak gerekir.

 

Depresyon: Bazı kadınlarda vücutlarındaki böyle bir değişme veya doğurganlık yeteneklerinin gitmesinden dolayı depresyon durumu gelişebilir. Depresyon belirtileri ( üzüntü, yemek yememe, hoşlandığı şeylerden artık zevk almama, enerji eksikliği v.b. ) oluşursa durumu mutlaka hekimle görüşmek gerekir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu