Hemoroit Doğal Tedavisi

Hemoroit Doğal Tedavisi

Hemoroid ( basur ) sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki doğal tedavi yöntemlerini uygulayarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Hemoroidler anüste iltihaplı, kaşıntı, şişmiş varislerdir. Herkes bu sorunu yaşayabilir. Yaygın bir sorun olup her 10 kişiden 8 tanesinin yaşamlarının bir döneminde hemoroid sorunu yaşadığı tahmin edilmektedir.

 

Basur sorununda kalıtım faktörünün de etkisi vardır. Fakat uygulanan kişinin beslenme ve yaşam tarzı da temel bir faktörlerdir.

 

Eğer sizde de hemoroid sorunu varsa veya hemoroidi engellemek istiyorsanız aşağıdaki doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz:

 

1. Sürekli oturmaktan vazgeçin. Sürekli oturmak bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına neden olur. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması kabızlığa ve kabızlıkta hemoroid oluşumuna neden olur.  Daha hareketli olun, uzun süre ile oturmayın. Düzenli egzersiz yapın. Bunda hemoroid sorununuzun tedavisinde ve önlemenizde size yardımcı olacaktır.

 

2. Bağırsak hareketlerinize iyi gelecek ve kabızlığı önleyecek besinler tüketin. Kabızlık hemoroid oluşmasında önemli bir nedendir. Daha fazla kepekli besinler, yeşil fasulye, sebzeler, elma, havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Bol su için. Lifli gıdalar katı dışınızı yumuşatır ve katı dışkınızı daha kolay yapmanıza imkan sağlar.

 

3. Makat temizliğinizi iyi yapın. Makat temizliği için çok yumuşak bir tuvalet kağıdı kullanın. Makatınızı suyla temizlerken soğuk su kullanmayın. Ilık veya sıcak su kullanın. Makat temizliğini iyi yapmamanız hemoroid belirtilerinizin şiddetini artırabilir.

 

4. Epson tuzlu oturma banyosu yapın. Bu oturma banyosu hemoroidleri küçültür ve rahatsızlığı azaltır.

 

5. Hemoroid kaşıntılarınıza direnin. Eğer hemoroidler kaşıntı yapıyorsa mümkün olduğunca kaşımamaya çalışın. Kaşımak iltihaplanmayı yayabilir. Hemoroidli bölgeye hamamelis uygulayabilir veya yediklerinizi sınırlayabilirsiniz. Beslenme şekli kaşıntılarda rol oynayabilir. Kahve, bira, kola ve bazı güçlü soslar bağırsakları tahriş ederek kaşıntılara yol açabilir.

 

6. Atkestanesinden yapılmış bir merhem iltihaplı hemoroidler için yatıştırıcı bir tonik etkisi yapar. Atkestanesi hemoroid tedavisinde kullanılmaktadır.

 

7. Hemoroid sorununuzun tedavisi için hekiminize danışın. Çünkü bazen oldukça şiddetli hemoroid vakalarında bu çözümler de tam bir etki göstermeyebilir. Hekim durumunuza göre uygun tedavi seçeneklerini önerecektir.

 

hemoroid e-kitapSağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu