Hassas Bağırsak Sendromu

Hassas Bağırsak Sendromu

 

Hassas bağırsak sendromu nedir?

 

Hassas bağırsak sendromu bir bağırsak bozukluğu sorunudur. Hassas bağırsak sendromu karın ağrısı, kramp ya da şişkinlik ve ishal veya kabızlık gibi belirtilere neden olur. Uzun süren bir sorun olmakla birlikte belirtileri azaltmak için bazı şeyler de yapılabilmektedir.

 

Hassas bağırsak sendromunun uzun süredir geçmemesi, belirtilerin zaman içinde daha da kötüleşmesi durumunda bu daha ciddi bir sorunun (enflamatuar bağırsak hastalığı ve kanser )  belirtisi olabilir.

 

Hassas bağırsak sendromunun nedenleri nedir?

 

Hassas bağırsak sendromunun neden olduğu tam net değildir. Hassas bağırsak sendromu farklı kişilerde farklı nedenlerden dolayı olabilir. Bazı tezlere göre hassas bağırsak sendromunun beyinle bağırsak sistemi arasındaki sinyallerdeki bir sorundan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca stres, endişe, hormona değişmeler, bazı antibiyotikler ve bazı besinlerin hassas bağırsak sendromunda etkili olduğu sanılmaktadır. Hassas bağırsak sendromu olan kişilerin olağan dışı bir hassas bağırsak sistemi olabilir.

 

Hassas bağırsak sendromunun belirtileri nelerdir?

 

Hassas bağırsak sendromunun belirtileri karın ağrısı, kabızlık veya tam tersi ishaldir. Ayrıca hassas bağırsak sendromunda kişide şişkinlik, dışkıda mukus, bağırsakların tamamen boşalmadığını hissetme gibi belirtiler olur.

 

Aslında hassas bağırsak sendromu toplumda yaygın bir sorundur. Genelde hafif düzeyde yaşanır. Bu nedenle insanların çoğu bu sorun için hekim tedavisine bile gitmez. Fakat bazı insanlar hassas bağırsak sendromu belirtilerini daha ağır yaşarlar. Özellikle mide krampları, şişkinlik ve ishal bu insanlarda daha ağır görülür.

 

Hassas bağırsak sendromu nasıl teşhis edilir?

 

Hassas bağırsak sendromunun teşhisinde hekim belirtilerle ilgili sorular sorarak teşhis koymaya çalışır. Geçmiş sağlık bilgilerini sorar ve fiziksel bir muayene yapar. Bazı durumlarda hekim teşhis için katı dışkı analizine veya kan testine ihtiyaç duyabilir. Bu testler hekimin belirtileri diğer hastalık belirtilerinden ayırt etmesine ve teşhis koymasına yardımcı olacaktır.

 

Hassas bağırsak sendromu nasıl tedavi edilir?

 

Hassas bağırsak sendromu uzun süren bir sorundur. Fakat belirtileri yönetmeye ve hafifletmeye yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Tedavide genelde diyet değişiklikleri, yaşam şeklinde değişmeler etkili olmaktadır. Özelikle bazı şüpheli besinlerden kaçınmak, egzersiz yapmak ve stresi iyi yönetmek belirtileri hafifletmeye yardımcı olur. Eğer bu yöntemler işe yaramaz ise hekim bu sefer ishal, kabızlık ve ağrı gibi belirtiler için ilaç reçete edebilir.

 

Hassas bağırsak sendromu olanlar nasıl beslenmeli?

 

Hassas bağırsak sendromu olanlar aşağıdaki beslenme önerilerine dikkat etmelidirler.

 

1. İnek sütü ve ürünleri  ( yoğurt dışında ) tüketimi azaltılmalıdır. Bunlar hassas bağırsak sendromu belirtilerini tetikleyebilir ve azdırabilir. Fakat süt ve süt ürünleri tüketiminin sınırlandırılması vücutta kalsiyum eksikliğine nende olabilir. Bu nedenle kalsiyum ihtiyacını diğer besinlerden ikame etmek gerekir. Yoğurt ise hassas bağırsak sendromu olan birçok kişide bir rahatsızlığa neden olmamaktadır.

 

2. Lif zengini besinler mutlaka tüketilmelidir. Tam tahıllı ekmekler, hububatlar, meyveler ve sebzeler tüketilebilir. Lif bağırsak hareketlerinin daha iyi olmasına, daha rahat yapılmasına ve kabızlığa iyi gelir. Spazm gibi belirtileri hafifletir.

 

3. Bir seferde çok fazla yemekten kaçınmak gerekir. Çok fazla yemek bağırsak hareketlerini çok fazla hızlandırabilir.

 

4. Gaz sorunu yaşanıyorsa elma suyu ve üzüm suyu tüketimi azaltılmalıdır. Gaz yapıcı besinlerden uzak durulmalıdır.

 

5. Hassa bağırsak sendromunda uzak durulması gereken diğer besinler ise çikolata, kafein, alkol ve yapay tatlandırıcılardır. Ayrıca yüksek düzeyde yağ içeren besinlerden de kaçınmak gerekir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu