Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları, Sigara Bebeği Nasıl Etkiliyor?

Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları, Sigara Bebeği Nasıl Etkiliyor?

Hamilelikte sigara kullanmak anne karnındaki bebek için risk oluşturan önemli faktörlerden birisidir. Çünkü hamilelikte sigara içmek birçok önemli komplikasyonlara yol açan oldukça zararlı bir alışkanlık. Örneğin prematüre doğum, bebeğin çok küçük doğması, bebeğin anne karnında ölümü tüm bu olumsuz sonuçlardan bazılarıdır. Bir haile kadın bu dönemde sigara içtiği zaman karnındaki bebek risklere açık hale gelir.

 

Hamilelikte sigara içmek oldukça tehlikeli

 

Sigaranın içeriğinde 4000 den fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Örneğin siyanür bu zararlı maddelerden birisidir. Sigara ayrıca kanserojen olarak bilinen birçok bileşene de sahiptir. Bir insan sigara içtiği zaman birçok zararlı madde kana karışır. Sigara içeriğinde bulunan nikotin ve karbonmonoksit özellikle tehlikeli maddelerdir. Sigaradaki bu oldukça zararlı 2 madde hamilelikte sigara içmekten kaynaklanan komplikasyonlarda önemli rol oynar.

 

Hamilelikte sigara içmenin en nemli tehlikelerinden birisi ölü doğum yapmaktır. Bunun yanında erken doğum yapmak, düşük ağırlıklı bebek doğurmak diğer önemli sonuçlardandır. Nikotin ve karbonmonoksit bebeğe giden oksijeni azaltır. Bebek yeterli oksijeni almakta zorlanır.

 

Sigara anne karnındaki bebeği oldukça etkiliyor

 

Hamilelikte sigara içilmesi bebeğe giden oksijeni azalttığı için bebeğin gelişiminde ve büyümesinde önemli sorunlara yol açabiliyor. Hamilelikte sigara içmek bebeğin prematüre doğam ve düşük ağırlıklı doğma riskini 2 kat artırmaktadır. Sigara ayrıca ölü doğum riskini da 2 kattan daha fazla artıran bir etkendir.

 

Hamilelikte günde 1 paket sigara içmek bebeğin doğum kilosunda yarım kiloluk bir azalmaya neden olmaktadır. Ayrıca sigara bebeğin daha küçük bir boyda doğmasına neden olabiliyor.

 

Sigara anne karnında bebeğin organlarının az gelişmesine yol açabilmektedir. Örneğin bebeğin akciğerleri sigaradan dolayı kendi kendine çalışmak için ta hazır olmayabilir. Bu da bebeğin doğduktan sonra ilk günlerde vay haftalarda solunuma bağlanması anlamına gelebilir. Anne karnında sigaraya maruz kalan bebekler kendi kendilerine solunum yapma düzeyine ulaştıkları zaman bile solunum problemleri yaşayabilirler. Çünkü akciğerlerinin gelişmesi gecikmiştir. Tüm bunlar nikotinin yan etkileridir.

 

İstatistiklere göre hamilelik döneminde sigara içen kadınların çocuklarında astım görülme riski daha yüksektir. Hamilelikte sigara içmek ani bebek ölümü sendromu riskini de 3 kat artırmaktadır.

 

Hamileliğin ilk 3 ayında sigara içmek bebeğin kalp kusurları ile doğma riskini artırmaktadır. Örneğin ABD’de yapılan bir araştırmanın bulgularına göre sigara içeren kadınların bebeklerinde kalp kusurlarıyla doğam riski, sigara içmeyen kadınların bebeklerine göre daha yüksek bulunmuştur.

 

Hamilelikte sigara içmek bebeğin beyninde yaşam boyu devam edebilecek hasarlara yol açabilir. Hamilelikte sigara içen kadınların çocuklarında öğrenme bozuklukları davranışsal sorunlar ve nispeten düşük zeka riski daha yüksektir.

 

Hamilelikte sigara içmenin bebeği bu derece etkileme riski düşünüldüğünde sigara içen kadınlar hamilelik döneminde sigara içmeyi mutlaka bırakmalıdırlar.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu