Hamile Yogası, Faydaları Ve Güvenli Yoga

Hamile Yogası, Faydaları Ve Güvenli Yoga

Hamile yogası vücudu doğuma hazırlamak için en iyi yöntemlerden birisi. Eğer hamileyseniz ve hamilelik sürecinde vücudunuzu daha iyi bir durumda tutmak ve rahatlamak için hamile yogası sizin için oldukça etkili bir yöntem olabilir. Fakat hamile yogasının nasıl yapıldığını iyi bilmek ve doğru hareketleri yapmak gerekir Ancak böylelikle amaçlanan hedefe ulaşılabilir.

 

Hamile yogasının faydaları nelerdir?

 

Hamile yogası uykuya yardımcı olur.

Stresi ve endişeyi azaltır.

Gücü, esnekliği ve kasların dayanıklılığını artırır. Bu da doğuma yardımcı olur.

Sırt ağrılarını, mide bulantısını, karpal tünel sendromunu, baş ağrısını ve nefes darlığını azaltır.

Erken doğum, hamileliğe bağlı hipertansiyonu ve intrauterin gelişme geriliği ( bebeğin gelişimini yavaşlatan bir durum ) risklerini azaltır.

Hamile yogası diğer hamile kadınlarla sosyal bir iletişim halinde olunduğunda da faydalıdır.

 

Hamile yogasında genelde neler yapılır?

 

Solunum egzersizi: Hamile yogasında odaklanılan konulardan bşrsi solunumdur. Solunum egzersizlerinde burundan derin nefes alınarak yavaşça verilir. Hamile yogasında solunum egzersizleri hamilelikteki nefes darlığını azaltmaya veya yönetmeye yardımcı olur. Ayrıca doğum sürecindeki kasılmalarda da solunum egzersizleri faydalıdır.

 

Germe hareketleri: Germe hareketlerinde vücudun farklı bölümleri nazikçe gerilerek hareket ettirilir. Boyun, kollar gibi bölgeler gerilerek rahatlatılır.

 

Duruş: Ayaktayken, otururken veya yerde uzanır haldeyken, vücut farklı pozisyonlara doğru hareket ettirilir. Buradaki ama gücü, esnekliği ve dengeyi geliştirmektir. Bu duruş pozisyonlarında da ayrıca solunuma odaklanılır.

 

Sakinleşme ve rahatlama: Her hamile yogasının sonunda kaslar rahatlatılma çalışılır. Solunum ve çeşitli tekniklerle sakinleşme sağlanır.

 

Hamile kadınlar için uygun olmayan yoga stilleri var mı?

 

Yoganın farklı stilleri vardır. Bazıları diğerlerine göre daha yorucu ve zorludur. Hamile yogası ve hatha yoga hamile kadınlar için en uygun olanlardır. Bu nedenle hamile kadıların bir yoga programına başlamadan önce yoga danışmanına danışarak kendisi için en iyi yoga programını belirlemeleri gerekir.

 

Bikram yoga konusunda ise dikkatli olunmalıdır. Bikram yoga hamile kadınlarda vücut ısınının oldukça yükselmesine neden olabilir. Bu durum hipertermi olarak adlandırılır. Ashtanga yoga ve diğer yoga stilleri ise hamile yogası konusunda tecrübeli olmayan bir kişinin denetiminde oldukça zorlu olabilir.

 

Güvenli hamile yogası için

 

Hamile yogasında da güvenli hareket etmeniz önemlidir. Hamile yogasında bebeğinizi ve kendinizi korumak için aşağıdaki güvenli önlemlerini almanız gerekir:

 

1. Hamile yogasına başlamadan önce hekiminize danışın. Hamile yogası işçin öncelikle hekiminizi onayı gerekir. Eğer erken doğum için riskli durumdaysanız veya yoga yapmanızı engelleyecek düzeyde bire sağlık sorunuz varsa hamile yogası sizin için uygun olmayabilir. Hekiminiz onay vermeyebilir.

 

2. Hamile yogasında hedeflerinizi gerçekçi koyun. Hamile kadınlar için genelde en az 30 dk lık orta düzeyde bir yoga tavsiye edilmektedir.

 

3. Hamile yogasında hızınıza dikkat edin. Yoga hareketlerini yaparken normal bir şekilde konuşabiliyor olmanız gerekir. Kendinizi çok zorlamayın. Nefes nefese kalmayın.

 

4. Kendinizi serin tutun ve yoga öncesinde, sırasında ve sonrasında sıvı ihtiyacınızı karşılayın. Vücudunuzun çok fazla ısınmamasına dikkat edin. Bol su için. Yoga hareketlerini iyi havalandırılmış bir yerde yapın.

 

5. Tehlikeli hareketlerden uzak durun ve duruş pozisyonunuz güvenli olsun. Çok uzun süre yerde sırt üstü durmayın.

 

6. Kendiniz çok zorlamayın. Hamile yogası yaparken kendinizi nasıl hissettiğinize iyi odaklanın. Yavaş başlayın ve belli sınırlar içinde olun. Eğer ağrı, acı, vajinal kanama, bebek hareketlerinde artış, kasılmalar ve diğer uyarı işaretlerini alırsanız yoga hareketlerini durdurun ve hekiminizle bağlantı kurun.

 

7. Hamile yogası için başvuracağınız programda eğitmeninizin hamile yogası konusunda bilgili ve tecrübeli olduğundan emin olun.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu