Güzellik Uykunuzu Yeterince Alıyor musunuz?

Güzellik Uykunuzu Yeterince Alıyor musunuz?

Uyku eksikliği damarların genişlemesine ve koyu halkaların görünmesine neden olur. Yetersiz uyku ayrıca kişiyi stresli ve huzursuz yapar. Uykusunu alamayanlar kendilerini yorgun, sinirli, kızgın ve enerjisi tükenmiş hisseder.

 

Eğer siz de uyku yetersizliği çekiyorsanız, alkol ve sigara kullanıyorsanız bunun cildinizi olumsuz etkileyeceğini bilmelisiniz. Örneğin alkol uyku kalitesini oldukça olumsuz etkiler. Gözaltlarında torbaların oluşmasına neden olur. Sigara içmek ise cildin erken yaşlanmasına, kırışıklıkların erken çıkmasına neden olur.

 

Bu konuda neye ihtiyacınız var?

 

İhtiyacınız olan en önemli şey yeterli uyku uyumaktır. Çünkü cildiniz uyku sırasında kendisini yeniler. Uyku sırasında ciltte hücreler yenilenir ve eski ve ölü hücreler gider.

 

Uyku sırasında cildinizi de olumlu etkileyen hormonal ve metabolik değişmeler olur. Uyku sorunu yaşamanız bu süreci olumsuz etkiler.

 

Kronik uyku sorunları yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diyabet ve depresyon gibi sorunlara da yol açabilir. Bu nedenle iyi bir uykuya ihtiyacınız vardır.

 

Güzellik uykunuz için eğer kaliteli uyursanız ortalama olarak 7 – 8 saat uykuya ihtiyacınız olur. Fakat uykunun fazlasının da zararlı olduğunu bilmelisiniz.

 

Daha iyi bir güzellik uykusu için ne yapmalısınız?

 

1. Olumlu bir uyku zamanı rutini oluşturun. Uyku rutininiz daha iyi uyumanıza imkan sağlayacaktır. Bunun için yatmadan önce güzel bir duş almak, kitap okumak, hafif bir müzik dinlemek uyumanıza yardımcı olabilir.

2. Her gün aynı zamanlarda uyuyun ve aynı zanlarda kalkın. Bu ritim cildiniz için daha iyidir.

3. Uyuma pozisyonunuza dikkat edin. Genelde yüz üstü uyumak, yüzünüze baskıyı artırdığı için yüzünüzde çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir.

4. Yastığınıza yumuşak bir kılıf takın. Yumuşak kılıf cildinizi tahriş etmez.

5. Çarşaf ve yastık kılıflarınız beyaz ve sade olsun. Boyalı örtüler cildiniz için tahriş edici olabilir.

 

Güzellik uykunuzu alırken diyet ve egzersiz faktörünü küçümsemeyin. Diyetinize dikkat ederek ve düzenli egzersiz yaparak cildinize faydalı olabilirsiniz.

 

Ayrıca aşağıdakileri de uygulayın:

 

1. Eğer kuru veya hassas bir cildiniz varsa cildinizi yumuşak bir temizleyici ile temizleyin. İyi bir nemlendirici kullanın.

2. Yağlı bir cildinizi varsa peeling etkisi yapacak bir temizleyici kullanın. Yağ içermeyen bir nemlendirici kullanın.

3. Yaşınıza ve cildinizin durumuna göre otc veya reçeteli bir retinoid krem kullanabilirsiniz. Bu kremler siz uyurken çizgilere ve kırışıklıklara karşı sizi korur.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu