Göz Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Göz Alerjisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Göz alerjisi birçok insanı etkileyen yaygın alerji türlerinden birisidir. Göz alerjileri alerjik konjunktivit olarak da bilinmektedir. Soğuk bir kompres uygulamak hızlı bir iyileşme sağlayabilir. Tabi bu geçici bir iyileşmedir. Daha kalıcı bir iyileşme için göz alerjisini tetikleyen etkenleri bilmek ve alerjik belirtilerini tedavi etmek gerekir.

 

Göz alerjisi belirtileri nelerdir?

 

Göz alerjisinde gözün beyaz kısmında veya göz kapağının içinde kızarıklık olur. Gözlerde kaşıntı, sulanma, buğulu görme, yanma hissi, göz kapağında şişme ve ışığa hassasiyet göz alerjisinin diğer belirtileri arasındadır. Göz alerjisi yalnız veya burun alerjisi ile birlikte de oluşabilir. Bunun yanında alerjik cilt durumu egzama da görülebilir. Yapılması gereken ilk şey bu sorunun göz alerjisi olup olmadığını tespit için hekime görünmektir.

 

Göz alerjileri gözde neden kızarıklığa yol açar?

 

Göz alerjileri gözler belirli bir alerjene maruz kaldığında ortaya çıkar. Evcil hayvan tüyü veya polen gibi alerjenler bunda etkili olabilir. Gözlerdeki hücreler mast hücreleri olarak adlandırılır. Mast hücrelerinin salgıladığı histamin ve diğer kimyasallar gözlerde iltihaplanmaya neden olur. Sonuç olarak da gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi alerjik belirtiler görülür.

 

Göz alerjilerinde gözler ovulmamalıdır

 

Göz alerjilerinde gözleri ovmak mevcut alerjik durumu daha da kötüleştirebilir. Gözleri ovmak mast hücrelerinin daha fazla histamin ve diğer kimyasallardan salgılamasına neden olur. Bu gözlerde daha fazla kaşıntıya yol açar. Bu gibi durumlarda eğer kişi kontakt lens kullanıyorsa bu lensleri çıkarmalıdır. Göz makyajı yapmaktan kaçınmak gerekir. Ayrıca gözlere soğuk kompres uygulamak rahatlatıcı bir etki yapar. Eller sık sık yıkanmalıdır.

 

Gözaltındaki koyu halkaları kapatmak için

 

Gözaltlarındaki koyu halkaların kapatılması için hipoalerjenik bir kapatıcı uygulanabilir. Bu bölgeyi kapatmak için ağır bir makyaj uygulamasından kaçınmak gerekir. Makyaj olarak sadece güzel bir ruj sürmek yeterli olur.

 

Polenler göz alerjilerini tetikliyor

 

Bazı göz alerjileri sadece mevsimsel alerjik konjunktivit olabilir. Yani mevsimsel bir durum olabilir. Çimen, ağaç ve ot polenleri tetikleyici etkenlerdir. Dışarıdaki polen miktarı yüksek olduğu zaman mümkün olduğunca içerde kalmaya özen göstermeli ve pencereleri kapalı tutmalıdır. Polenleri gözden uzak tutmak için güneş gözlüğü takmak faydalıdır.

 

Evdeki göz alerjisi tetikleyicileri

 

Evde beslenen evcil hayvan tüyü, toz akarları ve küfler evdeki göz alerjisi tetikleyicilerinde en yaygın olanlarıdır. Bu alerjenler bütün yıl boyunca göz alerjisi belirtilerin daha da kötüleştirebilir. Hayvan tüyü alerjisine karşı bunları yatak odasından uzak tutmak iyi bir önlemdir. Yatak odasında ne bir köpek ne bir kedi bulunmamalıdır. Evdeki hayvanlarla oynadıktan sonra veya dokunduktan sona eller hemen yıkanmalıdır. Bu alerjenin etkisini sınırlandırır. Polenlere karşı dışarıdan eve girildiğinde elbiseler değiştirilmelidir.

 

Evdeki toz akarları için

 

Evdeki toz akarları göz alerjisi tetikleyicilerindendir. Toz akarları yatak örtülerinde, yastık kılıflarında, çarşaflarda bolca bulunabilir. Bundan dolayı bu örtüler sık sık değiştirilmeli ve sıcak suda yıkanmalıdır. Toz akarları gözlerde sulanma ve kalıntı yapar. Yatak odasındaki nem düzeyi de %30 – %50 arasında tutulmalıdır. Nemli bir bezle evdeki zeminler silinmelidir.

 

Evdeki küfler göz alerjisi tetikleyicisi

 

Evdeki küflü ortamlar göz alerjisi belirtilerini tetikleyebilir. Bu nedenle küf oluşumunu engellemek için banyo, mutfak, bodrum gibi küf oluşabilecek nemli bölgeler düzenli olarak temizlenmelidir. Buradaki aşırı nemi kurutmak için nem alıcı bir cihaz kullanılabilir. Bu cihazı da temizliğine dikkat edilmelidir.

 

Göz alerjisi tedavisi

 

Göz alerjileri tedavisinde antihistaminler, dekongestanlar ve mast hücre stabilizatörleri kullanılmaktadır. Antihistaminler histaminlerin etkisini bloke ederek göz alerjisi belirtilerini yok ederler. Mast hücre stabilizatörü ise histamin gibi kimyasalların açığa çıkmasını önleyerek iltihaplanmayı azaltırlar. Göz alerjisi tedavisinde hekimin önereceği göz damaları da kullanılmaktadır. Antihistamin göz damlaları gözlerdeki şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntıyı azaltır. Bu göz damlalarının hem reçeteli hem de otc olanları vardır.

 

Göz alerjilerinde ağızdan alınan antihistaminler ve dekongestanlar alerji belirtilerini kontrol etmeye yardımcı olurlar. Fakat bu tür ilaçların olası yan etkilerine ( baş dönmesi, heyecanlanma, uyuşukluk, gözlerde kuruluk ) karşı bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka hekime danışarak onayını almak gerekir. Ya da hekimin önereceği ilaçlar kullanılmalıdır.

 

Göz alerjisi için alerji iğneleri

 

Alerji iğneleri göz alerjilerinde kullanılmaktadır. Alerji iğneleri bağışıklık sistemine yardımcı olarak alerji belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Bu iğneler genelde şiddetli alerji belirtilerinde bir seçenek olarak kullanılır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu