Gebelikte Yanlış İnanışlar

Gebelikte Yanlış İnanışlar

Ne yazık ki gebelikteki yaygın mitlerden birisi de budur. Kimi hamile kadınlar aşının kendilerine grip geçireceğini düşünürler. Bazıları da aşıdaki koruyucuların doğmamış bebeğe zarar vereceğinden endişelenirler. Fakat grip iğnesi anneye grip bulaştırmaz. Ayrıca grip iğnesinin bebeğe zarar verdiğine dair deliller de bulunmamaktadır.


Aksine grip aşısı olmak hamile bir kadın için çok önemlidir. Grip aşısı hem anne hem de karnındaki bebeğin yaşamını koruyabilir. Gebelik kadının bağışıklık sistemi ve akciğerlerinde değişikliğe yol açar. Bu durum hamile kadının grip vakalarına daha eğilimli hale gelmesine neden olur. Hamile kadınların gripten oldukça fazla etkilenme riski vardır ve bu hamile kadınlarda yaşamı diğer insanlara göre daha fazla tehdit edebilir. Bu yüzden hamile kadınların grip aşısı olmaları önemlidir.


Gebelikte iki kişilik yemek


Gebelikte iki kişilik yemek gebelik öncesinde yenilenlerin iki katını yemek anlamına gelmemektedir. Toplumda böyle bir algı oluşmuş olabilir. Gebelik boyunca bir hamile kadının gebelik öncesi aldığı kalori düzeyine ek olarak fazladan her gün 300 kalori alması gerekir. Bu anne karnında bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu yüzden anne adayının yediği besinleri karnındaki bebeği de düşünerek tüketmesi gerekir. İki kişilik yemenin anlamı budur.


Ayrıca anne adayının gebelik döneminde istenilen kiloda olması beklenir. Bu fazladan kaloriyi kabaca 1 bardak yağsız süt ve yarım sandviçten almak mümkündür. Gebelik döneminde normal ağırlıktaki bir kadının alması gereken kilo miktarı 11 – 16 kilo arasında değişmektedir. Eğer gebelik öncesinde daha kiloluysa gebelik döneminde daha az kilo alınır.


Gebelik döneminde gebelik öncesindekinin iki katını yemek de zaten annenin kilosunu oldukça arttıracağı için bu sezaryen ameliyatı riskini artıracağı gibi vajinal doğumun daha zor olmasına da yol açacaktır. Ayrıca bu bebeklerin büyüdüklerinde obez olma ihtimalleri daha yüksektir.


Saç kurutmaktan kaçınmak


Saç kurutma makinesiyle saç kurutmanın cenini olumsuz etkilediğine dair delil bulunmamaktadır. Fakat saç bakım ve tedavi ürünlerindeki güçlü kokular bazı hamile kadınlardaki mide bulantılarını artırabilir. Bu yüzden bu ürünleri bir havalandırma cihazıyla iyi havalandırılmış bir yerde kullanmak daha faydalı olur.


Eğer hamile kadınlar bu konuda bir tereddüt yaşıyorlarsa bu durumda saç tedavilerini gebeliğin ilk 3 ayı geçene kadar ertelemeleri önerilebilir. Fakat gebelikte hormonal değişimlerin etkisiyle saçlarda değişiklikler olacağını unutmamak gerekir. Yani kullanılan saç ürünleri gebelik öncesindeki kadar etkili sonuç vermeyebilir.


Balık tüketmek


Kimi hamile kadınlar gebelik döneminde balık yemenin bebeğe zarar vereceğini düşünerek balık yemekten kaçınır. Fakat gerçek böyle değildir. Her hafta iki defa balık tüketmek gebelik döneminde hem anne adayı hem de bebek için sağlıklı olabilir. Soğuk su balığı yüksek derecede omega 3 yağ asitleri içerir. Bu bebeğin beyin gelişimi ve görme duyusu gelişimine yardım eder.


Fakat kılıçbalığı, köpekbalığı ve kiremit balığı gebelik döneminde tüketilmemesi gereken balıklardır. Bu balıklarda yüksek oranda civa maddesi bulunur ve hem anne adayı hem de bebek için zararlı olabilirler. Bunların yerine alabalık, karides, konserve ton balığı tüketmek daha iyi bir seçimdir.


Ayrıca suşi gibi pişmemiş balıklardan da uzak durmak gerekir. Çünkü pişmemiş balıklar parazit ve bakteriler yönünden büyük risk taşır.


Gebelikte cinsel yaşam


Riskli gebeliklerde cinsel ilişki düşük gibi sonuçlara yol açabilir. Bazı kadınlar orgazm olmanın düşüğe yol açacağını düşünmektedir. Fakat normal ve düşük riskli gebeliklerde endişelenmeye gerek yoktur.


Normal ve düşük riskli gebeliklerde cinsel ilişki fiziksel olarak bebeğe zarar vermez. Fakat cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar konusunda dikkatli olmak gerekir. Genital siğiller, uçuk, HIV gibi hastalıklar bebeğe geçebilir.


Gebelikte cinsel ilişki konusunda öncelikle hekime danışmak gerekir. Gebeliğin cinsel ilişki bakımından normal veya düşük riskli olup olmadığından emin olunmalıdır. Gebelik boyunca beklenmedik vajinal kanamalar oluyorsa, düşük veya erken doğum riski varsa cinsel ilişki tavsiye edilmez. Ayrıca gebeliğin son 1 ayında da cinsel ilişki önerilmemektedir.


Cinsel ilişki sırasında kanama, karın ağrısı, kasık ağrısı gibi durumlar oluyorsa cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.


Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Hamilelikte Bebeğin Cinsiyetiyle İlgili Yanlış İnanışlarAnne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu