Fibrokistik Meme Değişiklikleri, Nedenleri, Belirtileri

Fibrokistik Meme Değişiklikleri, Nedenleri, Belirtileri

Fibrokistik meme değişiklikleri nedir?

 

Birçok kadında özellikle adet öncesinde memede yumru, kalınlaşma ve hassasiyet gibi değişmeler olur. Bu belirtiler fibrokistik meme değişiklikleri olarak adlandırılır. Fibrokistik meme değişiklikleri adet döngüsüyle birlikte gelir ve gider.

 

Fibrokistik meme değişiklikleri normal ve zararsızdır. Bular kanserli değildir ve meme kanseri riskini artırmazlar.

 

Fakat fibrokistik meme değişiklikleri kanser olabilecek memedeki yumruları bulmayı zorlaştırabilir. Eğer normalden daha yüksek bir meme kanseri riski varsa bu durum özel bir ilgi gerektirir. Bu nedenle eğer siz veya aile üyelerinizde meme kanseri vakası daha önce yaşandıysa veya radyasyon tedavisi gördüyseniz meme kontrollerinizin ne kadar sıklıkla yağılması gerektiğini hekiminize sorun.

 

Fibrokistik meme değişikliklerinin nedeni nedir?

 

Fibrokistik meme değişikliklerinin nedeninin kadınlardaki adet döngüsünde meydana gelen hormonal değişimlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Her ay kadınların vücudu süt yapımı için hormonlar açığa çıkartır. Bu dönemde bazı kadınların göğüsleri daha şiş ve hassas olur. Bu belirtiler kadının periyodu başladıktan sonra gider. Annesinde veya kız kardeşinde fibrokistik meme değişiklikleri olan kadınlarda bu durum daha yaygın görülür.

 

Fibrokistik meme değişikliklerinin belirtileri

 

Eğer memenizde fibrokistk değişmeler varsa adet öncesinde aşağıdaki belirtileri yaşayabilirsiniz:

 

Memede şişme

Memede hassasiyet veya ağrılı bir durum

Memede yumru hissetme

Belirtiler adet bitiminde daha iyi hale gelir.

 

Fibrokistik meme değişiklikleri belirtileri tek bir memede görülebileceği gibi her iki memede de görülebilir. Koltukaltı kısmına doğru da ilerleyebilir.

 

Kadınların çoğu fibrokistik meme değişikliklerini 30 lu yaşlarında fark ederler. Bu yaşlarda hormon seviyeleri daha öncekinden daha fazla değişmeye başlar.

 

Fibrokistik meme değişmeleri nasıl teşhis edilir?

 

Eğer yukarıdaki belirtileri hissederseniz teşhis için hekiminizse başvurun. Hekiminiz meme kontrolü yapacak ve en son adetinizi ne zaman gördüğünüzü soracaktır. Bunun dışında genelde başka bir test gerekmez. Fakat hekiminiz bazen mamogram veya meme ultrasonu gibi testler de isteyebilir.

 

Fibrokistik meme değişiklikleri nasıl tedavi edilir?

 

Fibrokistik meme değişikliklerinde herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Bunlar normaldir ve kansere neden olmaz.

 

Eğer her ki göğsünüzde ağrı hissederseniz hekiminize danışarak otc bir ağrı kesici ilaç alın. Ya da daha güçlü ilaçlar kullanılabilir. Fakat bu ilaçların yan etkisi olabilir. En uygunu kullanmadan önce hekime danışmaktır.

 

Göğüslerinizi iyi destekleyen bir sütyen giyinin.

 

Hekiminize düşük dozlu bir doğum kontrol hapı kullanıp kullanamayacağınızı sorun. Bazı kadınlarda bu haplar memedeki ağrıları ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olmaktadır.

 

Kafeini bırakmanız meme ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Gerçi her ne kadar kafeini bırakmanın memedeki ağıları gidermeye yardımcı olduğu konusunda bilimsel bir delil olmasa da bazı kadınlar bunun yardımcı olduğunu belirtmektedirler.

 

Beslenmenizde düşük yağlı bir diyet uygulayın. Vitamin ve mineral yönü güçlü besinleri tüketin. Bitkisel destekler için ise hekiminize danışın. Diyetinizde herhangi bir temel değişiklik yapmadan önce bunu da hekiminizle konuşmalısınız.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu