En İyi 10 Doğal Probiyotik Besin

En İyi 10 Doğal Probiyotik Besin

Probiyotik besinler konusu son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Birçok kişi probiyotik nedir? Probiyotik besinler hangileridir? Probiyotiklerin faydaları nelerdir? gibi sorular sormaya başladılar. Biz de kadinlikbilinci.com olarak sizler için bunları araştırdık

 

Probiyotik nedir?

 

Probiyotikler bağırsaklarda bulunan canlı mikroorganizmalar olup, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin sayısını artırmaya ve zararlı bakterilerin sayısını azaltmaya yardımcı olurlar. Yani bağırsaklarda zararlı bakteriler olduğu gibi vücuda faydalı olan bakteriler de vardır. Ve bu yararlı bakterilerin sayısının azalması bağırsak sorunları yaşamanıza neden olur. İşte probiyotikler sağlıklı bir bağırsak sistemi için faydalıdır.

 

Peki probiyotiklerin başka faydaları da var mı?

 

Evet. Probiyotiklerin birçok faydası daha vardır. Depresyonu hafifletmede ve obeziteyi önlemede faydalıdırlar.

 

Sindirim sisteminin iyi işlemesinde, bağışıklık sistemini güçlendirmede, alerjileri önlemede, kadınlarda vajina sağlığında ( vajinal mantar enfeksiyonunu önleme ) ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede rol alırlar.

 

Probiyotiklerin 5 Harika Faydası

 

Probiyotikler nasıl alınır?

 

Probiyotik almak içim bunu probiyotik destekleri ( kapsül veya toz halinde ) olarak alabileceğiniz gibi probiyotik besinler denilen besinler yoluyla da alabilirsiniz. En güvenilir yolu besinler yoluyla almaktır.

 

En iyi probiyotik besinler hangileridir?

 

1.Yoğurt

 

Probiyotik besin denilince ilk akla gelen besinlerden birisi yoğurttur. Özellikle ev yapımı yoğurt tam bir probiyotik besindir. Keçi sütünden yapılmış yoğurtlar daha etkilidir. Keçi sütü ve keçi peynirinde yüksek düzeyde probiyotik bulunur.

 

2.Kefir

 

Yoğurttan sonra en bilinen probiyotik besin kefirdir. Kefirde yüksek düzeyde laktobasiller ve bifidus bakterileri bulunur. Kefir ayrıca antioksidanlar yönden de çok zengindir.

 

3.Lahana turşusu

 

Fermente lahanadan yapılmış lahana turşusu iyi bir probiyotik besindir. Sağlıklı canlı kültürler barındırdığı gibi alerji belirtilerini de hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Lahana turşusu A, B, C ve E vitaminleri yönünden zengindir.

 

4.Siyah çikolata

 

Probiyotik besinler listesine siyah çikolatayı da eklemek mümkündür. Fakat yüksek kaliteli siyah çikolatalar bu gruba girmektedir.

 

5.Okyanus bitkileri

 

Spirulina, chorella ve mavi-yeşil alg gibi okyanus bitkileri de en iyi probiyotik besin listesinde yer almaktadır. Bu probiyotik besinler sindirim sisteminde lactobacillus ve bifido bakterilerin sayısını artırmaktadır.

 

6.Miso çorbası

 

Miso çorbası aslında geleneksel Japon tıbbında tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Sindirimi düzenleyici olarak bilinir. Bağırsaklarda laktobasil ve bifidu bakterilerinin sayısını artırır.

7.Salatalık turşusu

 

Salatalık turşusu da harika bir probiyotik besindir. Özellikle ev yapımı salatalık turşusu bağırsaklar açısından faydalıdır.

 

8.Tempeh

 

Tempeh soya fasulyesinin fermantasyonu ile yapılan bir besindir. Harika bir B12 vitamini kaynağıdır. Eğer uygun bir şekilde hazırlandığında tuz oranı da düşük olur.

 

9.Kimçi ( Kimchi )

 

Kimçi Kore’de oldukça popüler bir yemektir. Daha çok Çin lahanasından yapılmaktadır. Aşırı sos kullanılarak yapılır. Kimçi harika bir beta-katoten, kalsiyum, demir ve vitamin ( A, C, B1 ve B2 vitaminleri ) kaynağıdır. En iyi probiyotik besinlerden birisidir.

 

10.Kombu çayı

 

Kombu çayı yüksek düzeyde sağlıklı bakteriler içeren bir çaydır. Uzun zamanlardan beri enerji düzeyini artırmak, sağlıklı olmak ve kilo vermek için de kullanılmaktadır. Fakat herkes için uygun olmayabilir. Örneğin candida mantar enfeksiyonu olan kişilerin kullanması önerilmemektedir.Diyet ve Beslenme

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir, Nasıl Zayıflarsınız?

Diyet yapmadan zayıflamanın mümkün olduğuna pek çok insan inanmıyor ya da inanmak istemiyor. Alışagelmiş bilgiler köklü bir destekle alt beyne öylesine yerleşik ki beyin inkar yoluna gitmekte tereddüt içine dahi girmiyor. Kalıplaşmış fikirlerin dışına çıkıp, yeni ufuklar keşfetmekse yine cesur kişilerin süzgecinden geçerek başarı kazanabiliyor.   Zayıflama denildiğinde göz önüne gelen ilk görüntü; diyetisyenlerin hazırladığı, kişiyi hiç tatmin...
Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Diyet

Karın Yağları Diyeti Nasıl Olur?   Karın bölgesinde bulunan yağların oluşturduğu ve toplumda göbek olarak hitap edilen ve herkesin kurtulmak istediği bu sorundan basit ve kesin bir şekilde kurtulabilirsiniz. Yapılması gerekenleri sıralamadan önce herhangi bir cerrahi işlem ile yağ aldırma durumuna genellikle gerek olmadığını söylemek gerekir. Yapılması gerekenler çok etkilidir.   Şekerden Kurtulmak   Öncelikle şeker tüketiminden vazgeçilmesi...
Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu