Emzirme Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Emzirme Kilo Vermeye Yardımcı Oluyor

Emzirme bebek için olduğu kadar anne için de faydalı. Emzirmenin anne için faydalarından birisi de kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Eğer siz de yeni doğan bir bebek annesiyseniz bebeğinizi mutlaka en az 6 ay süreyle emzirmelisiniz. Çünkü emzirmenin birçok faydasından birisi de hamilelikte aldığınız kiloları vermeye yardımcı olmasıdır.

 

Emzirilen bebekler bilindiği gibi hastalıklara karşı daha korunaklı olmaktadır. Çünkü emzirme bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Emzirmenin bebek için daha birçok faydası vardır.

 

Aynı şekilde emziren anneler de bundan faydalanmaktadır. Örneğin emziren kadınlarda meme kanseri riski daha önce bebek emzirmemiş kadınlara göre daha düşüktür.

 

Emzirmenin kadınlar için bir diğer önemli faydası da doğum sonrasında kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

 

Emzirme kilo vermeye nasıl yardımcı oluyor?

 

Hamilelik döneminde anne vücudunda yağ depolanır. Depolanan bu yağlar kilo artışına neden olur. Emzirme ise kalori yakma yoluyla bu fazla yağların atılmasına yardımcı olur.

 

Emzirme aslında anne sütünün de artmasına yardımcı olur. Eğer sütünüzün artmasını istiyorsanız bebeğinizi daha sık emzirmelisiniz. Sütünüz arttığı zaman bebeğinizi daha iyi besleyebilirsiniz. Sık sık emzirme de fazla yağlarınızın yakılmasına yardımcı olur.

 

Hamilelikte alınan fazla kiloları doğum sonrasında vermek için aşama aşama gitmek gerekir. Çok kısa sürede fazla kilo vermeye çalışmamalısınız. Doğum sonrasında ilk 6 aylık süre boyunca ayda 0,5 – 1 kg arasında vermeye çalışmanız daha doğru olacaktır. Daha sonrasında ise daha yavaş bir şekilde kilo vermeyi amaçlamak gerekir.

 

Hamilelik alınan fazla kilolar genelde doğum sonrasındaki ilk 6 – 9 aylık süre içinde verilir.

 

Bunun yanında emzirme döneminde uygulanan diyette her zaman sağlıklı seçimler yapmaya çalışmalısınız. Sebze, meyve, tam tahıllar tüketeniz gereken besin gruplarıdır. Ayrıca vücudunuzun sıvı ihtiyacını iyi karşılamalı, bol su içmelisiniz.

 

Eğer doğum sonrasında kilo vermek istiyorsanız boş kalori kaynağı olan besinlerden, gazlı içeceklerden, kızartılmış yiyeceklerden, tam yağlı sütten ve yağlı etlerden uzak durmalısınız.

Kilo vermenizi desteklemesi için orta düzeyde egzersiz yapmalısınız.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu