Doğum Sonrası Anne Bakımı

Doğum Sonrası Anne Bakımı

Özellikle doğum sonrasında yeni anneler için bebek bakımı zaten oldukça zaman alır. Bu nedenle yeni annelerin kendilerine zaman ayırmaları daha zor olabilir. Fakat imkansız değildir. Siz de yeni bir anne olarak, bebeğinizin bakımıyla ilgilenirken kendi bakımınıza da özen gösterebilir, gayet bakımlı bir anne olabilirsiniz.

 

Yeni annelerin her gün birkaç dakikalarını ayırarak kendi bakımlarına dikkat etmeleri mümkündür. Yeni bir annenin kendi bakımına özen göstermesi lohusalık depresyonu riskini de düşüren bir ekendir. Bakımına özen gösteren bir anne daha sakin olur, kendini daha az sinirli ve daha az stresli hisseder.

 

Doğum sonrası anne bakımıyla ilgili aşağıda bazı tavsiyeler belirtilmiştir. Bunları mümkün olduğunca uygulamaya çalışın.

 

1. Doğum sonrasında mümkün olduğunca dinlenmenize dikkat edin, doğru beslenin, egzersiz yapın.

 

2. Doğum sonrasında başka insanların mutlaka desteğini alın. Başka insanların tecrübelerinden yaralanın, ev işlerinde, bebek bakımında yakınlarınızdan yardım alın. Bu fiziksel olarak size oldukça yardımcı olacaktır.

 

3. Negatif duygularınızı kendi içinizde saklamayın. Duygularınızı, sorunlarınızı eşinizle, ailenizle, yakınlarınızla paylaşın. Bu sizi psikolojik olara daha iyi hissettirir.

 

4. Yeni doğum yapmış bir anne olarak pozitif olmaya çalışın. Olayların olumlu yönlerini görmemeye özen gösterin. Sizi iyi hissettirecek yöntemler deneyin. Stresli olaylardan uzak durun.

 

5. Bütün gününüzü bebek bakımıyla geçirmeyin. Eşinizle, yakınlarınızla sizi mutlu hissettirecek aktivitelere de zaman ayırın.

 

6. Gerçekçi beklentiler içinde olun. Hiç kimsenin mükemmel olmadığını, hiç kimsenin mükemmel işler çıkarmadığını bilin. Her şeyi tek başınıza ve mükemmel şekilde yapamazsınız. Kendinize ulaşılabilir hedefler koyun. Örneğin doğumda aldığınız kiloları doğum sonrasında hemen vermeye çalışmak gerçekçi bir hedef değildir. Buna ulaşmaya çalışmak sizde stres yaratır, sağlığınız için risk oluşturabilir. Bunu zamana yayın.

 

7. Zaman planlamasını iyi yapın. Eğer gün içinde yapacaklarınızı bir zaman dahilinde planlarsanız, işlerinizi daha zamanında ve doğru yaparsınız. Stresiniz azalır. Bu sizi daha az zorlar. Planlamalarınızı yaparken esneklik katmayı ihmal ertelemeyin.

 

8. Yaşamınızda bazı önemli şeyleri erteleyebilirsiniz. Örneğin yeni doğrum yağan bir anne olarak ev taşıma, yeni bir işe girme veya iş değiştirme ve başka önemli değişiklikler planlıyorsanız bunları bir süre erteleyin.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu