Depresyon İçin Alternatif Tedaviler

Depresyon İçin Alternatif Tedaviler

Eğer alternatif tedavileri tercih ediyorsanız depresyon sorunu için de bu tür tedavileri araştırabilirsiniz. Fakat alternatif tedavilerin veya tamamlayıcı tedavilerin orta veya şiddetli depresyon için etkili olduğuna dair kesin deliller bulunmamaktadır.

 

Bununla birlikte bazı depresyon sorunu yaşayan insanlar bu alternatif tedavilerin kendileri için faydalı sonuçlar verdiğini belirtmektedirler.

 

Eğer siz de depresyon hastasıysanız alternatif ve tamamlayıcı tedaviler hususunda hekiminize danışmanız önemlidir.

 

Alternatif tedavi nedir?

 

Alternatif tedaviler ve ilaçlar standart batı tıbbi uygulamaları olarak sınıflandırılmazlar. Alternatif ve tamamlayıcı tıpta çok çeşitli yaklaşımlar söz konusudur. Bunlar diyetten egzersize, yaşam şekli değişikliğinden ruhsal durumlara kadar çeşitlilik gösterir.

Bu tedavilerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

 

Akupunktur

Aromaterapi

Bio geribildirim

Şiropraktik tedaviler

Zihinsel canlandırma tekniği

Diyet destekleri

Hipnoz

Masaj tedavisi

Meditasyon

Yoga

Gevşeme

 

Bitkisel tedaviler depresyona yardımcı olabilir mi?

 

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan çok çeşitli bitkisel destekler bulunmaktadır. Depresyon için sarı kantaron depresyon tedavisinde en yaygın kullanılan bitkisel destektir.

 

Sarı kantaron tüm dünyada binlerce yıldır çok çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

 

Sarın kantaronun kullanılması oldukça dikkat gerektirmekte ve hekime danışıldıktan sonra kullanılmalıdır. Çünkü kişinin depresyon sorunu ile ilgili aldığı diğer ilaçların bu bitkisel destekle birleşiminden olumsuz neticeler doğabilir. Kişi için tehlikeli olabilir.

 

Bu aslında tüm diğer hastalıklar için de geçerlidir. Bu tür bitkisel destekleri kullanmadan önce mutlaka hekime danışmak gerekir. Hekim bitkisel desteğin kişi için potansiyel faydalarını ve zararlarını belirtecektir.

 

Meditasyon ve Yoga depresyona yardım eder mi?

 

Meditasyon bazen bilinçsizlik halinin başkalaşmış biçimi olarak tarif edilir. Meditasyon gevşemeye yardım eder. Gevşeme depresyonun hafifletilmesinde önemli bir durumdur.

 

Yoganın da depresyon için faydalı olduğunu gösteren deliller bulunmaktadır. Yoga fiziksel duruş, nefes alma teknikleri ve gevşemeyi gerektirir. Fakat yoga bazı hastalıklarda önerilmeyebilir.

 

Masaj tedavisi gevşemeyi sağlar mı?

 

Masaj tekniğinde dokunma kişinin gevşemesini sağlamaya yardım eder. Birçok dokunma teknikleri fiziksel ve duygusal sağlığa olumlu katkı sağlamaktadır. Vücut gevşediği ve rahatladığı zaman kişi kendini daha iyi hissetmekte ve depresyon riski azalmaktadır.

 

Egzersiz depresyonu hafifletir mi?

 

Egzersiz stresi azaltmaya ve gevşemeye yardım eder. Depresyon belirtilerini hafifletir. Egzersiz ayrıca enerjiyi artırır, dengeyi ve esnekliği sağlar. Genelde egzersiz iyi hissetmek için güvenli, etkili ve kolay bir yoldur. Bir egzersiz programına başlamadan önce hekime danışmak faydalı olur.

 

Müzik terapisi ruh halini iyileştirir mi?

 

Müzik terapisi tüm yaş gruplarındaki kişiler için ruh halini iyileştiren etkili bir yöntem olarak bilinir. Korkuyu, endişeyi, stresi ve üzüntüyü azaltır. Müzik insan ruhu için doğal sakinleştiricidir. Genelde klasik müzik ruh hali için iyi bir seçim olarak bilinir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu