Depresyon, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Depresyon, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Depresyon bir ruh hastalığıdır. Kişinin çoğu zaman kendisini mutsuz ve üzgün hissetmesi durumudur. Kişinin ruh hali çökkün bir durumdadır. Depresyonda beyindeki kimyasal denge bozulmuş durumdadır. Depresyonun kadınlarda görülme oranı erkelere göre daha fazladır. Depresyon da bir tür hastalıktır ve tedavi edilebilir bir durumdur.


Depresyonun belirtileri nelerdir?

Depresyonun en yaygın belirtileri şunlardır:

1. Kişi kendisini sürekli mutsuz hisseder.
2. Sürekli bir üzgünlük hali vardır.
3. Kendisini değersiz görür
4. Suçluluk duygusu gelişmiştir.
5. Genel bir memnuniyetsizlik hali vardır.
6. Karar vermekte zorluk çeker.
7. Bir şeye odaklanamama sorunu vardır.
8. Kronik bir yorgunluk hisseder.
9. İleri durumlarda artık yaşamaktan bıkmıştır ve hayatın kendisi için değersiz olduğunu düşünür. İntihar düşüncesi oluşabilir.
10. Ya çok fazla yemek yer ya da tam tersi iştahsızlık sorunu vardır.
11. Kendine güven eksikliği
12. Uyku bozuklukları
13. Kendini yetersiz hissetme
14. Sosyal ilişkilerde sorunlar


Depresyonun nedenleri nelerdir?

Depresyonun birçok nedeni olabilir. Depresyonun nedenleri arasında çocukluk döneminden kaynaklanan bazı kötü tecrübeler, sıkıntılı ve stresli bir hayat, ekonomik zorluklar, aile içi geçimsizlik, zor evlilikler, boşanma, işsizlik, hormonal değişiklikler, alkol, kafeinli içecekler, ilaçların yan etkisi gibi nedenler belirtilebilir.


Depresyonun genetik faktörlerden kaynaklanan yönü de bulunmaktadır. Yani geneteik faktörler de depresyonda bir neden olarak kabul edilmektedir. Ailesinde depresyon görülen kişilerde depresyon yaşanması daha olasıdır. Özellikle anne ve babasında depresyon belirtileri görülen çocuklarda da ileride depresyon görülme riski daha fazla olabilmektedir. Çünkü depresyonlu anne ve babalar çocuklarını her yönden etkileyebildikleri gibi düşünce tarzı yönünden de etkileyebilmektedirler. Sürekli olumsuz düşünen bir anne ve babayla yaşayan çocuk da bu düşünce şeklinden olumsuz etkilenecektir.

 

Depresyon tedavisinde hangi yaklaşımlar uygulanır?


Depresyon tedavisinde
antidepresan ilaç kullanımı, çeşitli terapi yöntemleri, yaşam şekli değişikliği gibi yaklaşımlar uygulanabilir. Yaşam şekli değişikliklerinde özellikle egzersize önemli bir yer vermek gerekir. Egzersiz vücutta yarattığı değişikliklerle duygu durumunu olumlu yönde etkilemeye yardımcı olur. Duygu durumunun olumlu yönde değişmesi de depresyonun tedavisinde önemli bir etkendir.


Ayrıca depresyon tedavisinde uygun bir beslenme şeklinin de büyük bir önemi vardır. Kafeinli içeceklerin terk edilmesi oldukça önemlidir. Şekerden de uzak durulmalıdır. Alkol özellikle uzak durulması gereken bir alışkanlıktır. Çünkü depresyona yol açabilir veya bunu tetikleyebilir.


Yapılan bilimsel araştırmalara göre vücuttaki C vitamini eksikliği de depresyonu tetikleyebilen bir faktördür. Bu amaçla C vitamini içeren besinlerin tüketimine önem vermek gerekir.


Depresyonun tedavisinde önemli bir handikap da sorunu yaşayan kişilerin depresyonu kabullenmemesi ve bu konuda ruh hekiminden yardım almayı ayıp, utanılacak bir durum olarak görmesidir. Yapılacak ilk şey depresyonun bir hastalık olduğunu kabul etmek, kendi durumunun farkında olmak ve ruh hekimine danışmaktan çekinmemektir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Kış Depresyonuna Teslim Olmayın
Kadınlarda Depresyon
Depresyon Tedavisi İçn Sarı Kantaron Otu
Depresyonun Fiziksel Belirtileri
Depresyon İçin Alternatif Tedaviler
Depresyon Cinsel Yaşamı Etkiler Mi?Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu