Demans Nasıl Önlenir?

Demans Nasıl Önlenir?

Demans nedir?

 

Demans hastalığı bunama olarak da bilinmektedir. Demans hastalığında kişinin zihin fonksiyonlarında gerileme olur ve hafıza sorunları yaşanır. Demans hastası kişi hatırlamakta zorluk çeker. Demans yaşlı kişilerde daha yaygındır ve risk de bu kişiler de daha fazladır. Çünkü yaşlandıkça beyin fonksiyonları gerilemeye başlar.

 

Demans belirtileri nelerdir?

 

Demans hastası bir kişide konuşmada tutarsızlıklar, hafıza kaybı, ruh halinde ani değişmeler, dikkat yeteneğinin azalması veya odaklanamama, halüsinasyonlar gibi belirtiler görülür. Demansın en belirgin belirtisi hatırlayamamaktır. Günlük yaşamda birçok şeyi yapmayı unutabilirler. Gün içinde yaptığı şeyleri unutabilirler.

 

Demans hastalığını diğer normal unutkanlıklardan ayırmak gerekir. Her insan zaman zaman gün içinde veya geçmişte yaptığı şeyleri unutabilir. Örneğin bir isim aklına gelmeyebilir.  Demanstaki unutkanlık durumu patolojik bir hal almıştır.

 

Demansa yol açabilecek hastalıklar nelerdir?

 

Bazı hastalıklar vardır ki bunlar da demans hastalığına yol açabilir. Parkinson hastalığı, multiple skleroz, pick hastalığı, beyindeki bir enfeksiyon gibi durumlar demansa neden olabilir.

 

Alzheimer ve demans

 

Birçok insan Alzheimer ve demans hastalıklarını birbirine karıştırmaktadır. Bununla birlikte demans Alzheimer hastalığından kaynaklanabilir. Alzheimer demans oluşumuna neden olan bir hastalıktır.

 

Demans nasıl önlenir?

 

Demans hastalığını önlemek için yaşamınızda aşağıdaki doğal çözümleri uygulamanız ilerleyen yaşlarda demans riskinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

1. Diyetinizdeki omega 3 düzeyini artırın. Omega 3 içeren besinlerden daha fazla tüketin.  Omega 3 yağ asitleri beyin fonksiyonlarında önemli bir rol oynar. Beynin %60 ı yağlardan oluşur. Beyin %25-30 civarında dokosaheksaenoik sitten ( DHA ) oluşur. DHA omega 3 yağ asitlerinde bulunur. DHA hafıza gelişiminde rol oynar ve beyni korur. DHA Alzheimer ve demansı önlemeye yardımcı olur. Balık omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça sengin bir besindir. Özellikle somon balığı bu açıdan değerlidir.

 

2. Beyin fonksiyonlarınızı geliştirecek egzersizler yapın. Örneğin koşu, tempolu yürüyüş yaparak beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu beyin fonksiyonlarını geliştirir. Zihninizi çalıştıracak şeyler yapın. Örneğin bulmaca çözebilirsiniz. Zeka oyunları oynayabilirsiniz. Beyninizi daha aktif tutun.

 

3. Diyetinizdeki vitamin ve mineral düzeyini artırın. Bunun yanında sigara ve alkolden uza durun. Sigara beyindeki oksijeni azaltır. Alkol beyin hücrelerini öldürür. Diyetinize daha fazla E vitamini ekleyin. E vitamini vücuttaki serbest radikallerle savaşarak beyin hücrelerini korumaya yardımcı olur. Yeşil çay içebilirsiniz. Yeşil çay da aynı şekilde beyin hücrelerini koruma yardımcı olur. Demir, potasyum, magnezyum, gibi beyni destekleyen mineralleri aksatmayın. Bu mineralleri içeren besinlerden mutlaka tüketin. C vitamini de E vitamini gibi demans riskini azaltan bir vitamindir. Besinler yoluyla yeterince bu vitamin ve minerallerden alamadığınızı düşünüyorsanız hekiminize danışarak hekiminizin tavsiyesiyle besin desteklerinden de kullanabilirsiniz.

 

4. Stresten olabildiğince uzak durun. Stres fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da sizi etkiler. Stresli durumlardan olabildiğince uzak durun. Ayrıca anksiyete düzeyinizi düşürmeye çalışın ve depresyondan korun. Ruh halinize iyi gelecek ve beyninizi besleyecek besinler tüketin. Örneğin omega 3 içeren besinler, papatya çayı, gingko stersinizi azaltarak sizi sakinleştirir ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur.

 

5. Mutlu olmaya çalışın. Mutluluk daha iyi bir sağlık için gereklidir. Her şeyi kendinize dert etmeyin. Yaşamdaki olumlu şeyleri görün. Küçük şeylerden mutluluk hikayeleri çıkmaya çalışın. Hayata pozitif açıdan bakma alışkanlığını geliştirin. Çünkü bütün bunlar beynimiz üzerinde etkili olmaktadır. Mutsuzluk, negatif düşünceler demans riskini artırabilir.

 

6. Yalnız kalmamaya çalışın. Yapılan araştırmalara göre yalnızlık demans riskini artırıyor.

( Yalnızlık Demans Riskini Artırıyor )Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu