Daha İyi Bir Uyku İçin Öneriler

Daha İyi Bir Uyku İçin Öneriler

Eğer gece uykuya geçmede zorluk yaşıyorsanız veya yeterince uyuyamıyorsanız daha iyi bir uyku için aşağıdaki öneriler size yardımcı olacaktır.

Yatak odanızda mavi ışığı yasaklayın.
Uykusuzluk modern yaşamın sorunlarından birisidir. Çevreden yansıyan mavi ışıkların uykuyu olumsuz etkilediği düşünülmektedir. Bu yüzden iyi bir uyku için çevrenizde mavi ışık yayan cihazları olabildiğinde kapalı tutmak uykuya yardımcı olabilir.


Gün içinde şekerleme yapmaktan kaçının.
Özellikle uykusuzluk sorunu olanlar gün içinde şekerleme yapmaktan kaçınmalıdır. Şekerleme yapmak gece uykuya geçmeyi zorlaştırabilir. Eğer mutlaka şekerleme yapacaksanız 20 dk. veya daha az tutulmalıdır. Ayrıca şekerlemeyi günün daha erken saatlerinde yapmak gerekir.


Saatinizi kapatın.
Birçok uyku sorunu yaşayan kişi saatler konusunda adeta bir alarm durumundadır ve sürekli saate bakarlar. Gece yatmadan çalar saatin alarmını kurup, saati başka yönle çevirmek uyku süresini uzatabilir. Eğer cep telefonu kullanıyorsanız cep telefonunuzun alarmını kurduktan sonra telefonunuzu kapatmayı unutmayın. Böylelikle iyi bir uyku için kendinize fırsat yaratmış olursunuz.


Sırt ağrınız için bacak aranıza yastık koyun.
Hafif sırt ağrısı uykuyu bölebilir, uykuya geçmeyi zorlaştırabilir ve bu iyi bir uyku için engeldir. Uyurken sol tarafına dönmek ve bacak arasına yastık koyarak uyumak sırt bölgesine baskıyı azaltarak uykuya geçmeyi kolaylaştırabilir.


Alerjiniz uykunuzu bölebilir.
Hapşırma, burun çekiştirme, kaşıntı gibi alerjik belirtiler uykunuzu olumsuz etkileyebilir. Üstelik yatak örtülerinizde buluna toz böcekleri gibi alerji tetikleyiciler de uyku sorunlarına neden olabilir. Bu tür alerji yapıcı etkenleri olabildiğince yatak odasından uzak tutmak ve alerjiyi hafifletici önlemleri almak gerekir.


Yatak odanızın yeterli sıcaklıkta olduğundan emin olun.
İyi bir uyku için yatak odanızın sıcaklığının çok yüksek veya düşük olmaması gerekir. Odanızın normal sıcaklıkta olduğundan emin olun.


Vücut saatinizi kurun.
Her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak iyi bir uyku için gereklidir. İyi bir uyku için düzenli bir rutin oluşturmanız sağlıklı uyku-uyanma döngüsünün oluşmasına yardımcı olacaktır.


Kafeini kesin.
Çay ve kahve çoğu insan için sabahları iyi bir içecek olsa da akşamları uykuya zarar veren içeceklerdir. Akşamları kafein tüketmek hem uykuya geçmeyi zorlaştırır hem de derin uyumayı önler. Ayrıca kullanılan bazı ağrı kesiciler ve zayıflama haplarında da kafein bulunabilmektedir.


Düzenli egzersiz yapın.
Düzenli egzersiz uyku kalitesini geliştirmeye yardımcı olur. Fakat egzersiz gün içinde yapılmalı, akşam saatlerinde özelikle yatmaya yakın saatlerde egzersiz yapılmamalıdır.


Beslenmenize dikkat edin.
Ağır yemeklerden ve bir seferde çok fazla yemekten kaçının. Ağır ve çok fazla yemek özellikle akşamları sindirim sistemini zorlayarak uykuyu olumsuz etkiler. Ayrıca yatmadan 4 saat önce yemek yemeyi bitirmiş olmak gerekir.


Alkolden uzak durun.
Akşamları alkol tüketimi gece daha fazla uyanmaya neden olur ve uykuda rahat etmeyi önler. İçecek olarak akşamları sarıpapatya çayı veya ılık bir süt iyi bir seçim olur.


Odanızı ışıktan olabildiğince arındırın
. Işık uykuya geçmeyi zorlaştırır.


Odanız olabildiğince sesten arındırılmış olsun.
Uyurken odanızın kapısını kapatın. Evde gece vakti mümkün olduğunca çamaşır makinesi gibi gürültü çıkaran cihazları çalıştırmayın.


Sigara içmeyi bırakın.
Sigara kafein gibi etki gösterir ve kişiyi daha uyanık tutar. Özellikle akşam vakitleri sigara içmekten kaçınmalıdır.


Evcil hayvanları yatak odanızdan uzak tutun.
Gece yatak odasındaki köpeğin veya kedinin hareketleri uykunuzu bölebilir veya uykuya geçmenizi zorlaştırabilir. Üstelik yatak odanızdaki evcil hayvanlar alerjinizi tetikleyebilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Uykunuzu Yeterince Alıyor Musunuz?
Uyku Sorunu İçin Nasıl Beslenmeli?
Hamilelikte Rahat Bir Uyku İçin İpuçları
Uykunuzu Geliştirecek 12 Sağlıklı AlışkanlıkSağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu