Cilt Sorunları

Cilt Sorunları

Kadınların en yaygın yaşayabilecekleri sorunlardan birisi de cilt sorunlarıdır. Bazen bu cilt sorunları bazı kadınları çok fazla etkileyebilmekte ve psikolojik sonuçlara bile yol açabilmektedir. Bu sorunlar bilinmekle beraber çözümleri de zor değildir.

Ciltteki sivilceler

 

Yaşanan cilt sorunlarından birisi sivilcelerdir. Sivilciler ciltteki aşırı yağlanmayla birlikte ortaya çıkan bir durumdur. Sivilcelerin tedavisinde öncelikle mutlaka üzerinde durulmalı ve düzenli olarak cildin bakımı yapılmalıdır. Sivilcelerden uzak durmak veya kurtulmak için elbette ki beslenme düzenini de buna göre ayarlamak gerekecektir. Çünkü sivilcelerin beslenmeden ileri gelen nedenleri de bulunur. Bundan dolayı beslenme düzeninde kesinlikle yağlı yiyeceklerden uzak durmak, baharatlı yiyecekleri diyet programımızdan çıkarmak ve tatlılardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Ayrıca tuzlu gıdalar da sivilceleri tetikler.

 

Sivilce oluşumunu engellemek için beta-karoten barındıran besinleri tüketmekte fayda vardır. Beta-karoten yeşil yapraklı sebzeler, patates ve kayısıda bolca bulunur. Yoğurt, buğday tohumu, fasulye, istiridye gibi gıdalar da oldukça faydalıdır. Çinko içeren gıdaları tüketmeye özen göstermek gerekir.

 

Yüzü temizlerken bol ve temiz su ve ayrıca sabun kullanmak sivilceleri iyileştirmede etkili olacaktır. Kişi eğer makyaj yapmışsa yatmadan önce makyajını mutlaka güzel bir şekilde temizlemeli ve yüzüne hava aldırmalıdır. Temiz ve duru bir yüzle uyumak gerekir. Yapılan yanlışlardan birisi de sivilcelerin elle sıkılarak yok edilmeye çalışılmasıdır. Bu da sivilce oluşumunu artıracak ve ciltte enfeksiyonel durumların oluşmasına yol açabilecektir.

Ciltteki siyah noktalar


Ciltte oluşabilecek diğer bir sorun siyah noktalardır. Siyah noktalar daha çok yağlı ciltlerde oluşur. Çünkü yağlı ciltler kirlenmeye daha müsaittir ve kir biriktirirler. Bu kirler zamanla ciltteki gözenekleri kapatır ve hava almasını önler. Zaman içinde bu bölgelerde siyak noktalar belirmeye başlar. Bunun da çözümü elbette ki iyi bir cilt bakımından geçer.

Ciltteki siyah nokta oluşumunu engellemek veya siyah noktaları yok etmek için yüzü her gün 6-7 defa temiz suyla yıkamak gerekir. Yine sivilcede olduğu gibi siyak nokta olan yeri asla elle sıkarak yok etmeye çalışmamalıdır. Bu siyah nokta oluşumunu artırır ve enfeksiyona yol açar.

 

Siyah noktalar ayrıca yüzün makyajdan düzenli ve iyi bir şekilde temizlenmemsinden dolayı da oluşabilir. Bundan dolayı makyaj temizliğini de iyi yapmak gerekir. Ayrıca terleme de ciltte siyah nokta oluşumunu tetikleyen bir etkendir.

Ciltteki akneler

 

Ciltteki bir başka sorun akne oluşumudur. Aknede yüzdeki sivilceler daha büyümüz olur ve enfeksiyon kapmıştır. Bunun nedeni kişi sivilceleriyle oynayarak enfeksiyona yol açmıştır. Vücudun birçok yerinde akne görülebilir. Akne oluşumunu engellemek için tabi ki sivilcelerimizi sıkıp koparmamak gerekiyor. Yüz temizliğini iyi yapmak gerekiyor. Bol su kullanmalı ve günde 6-7 defa yüzü yıkamalı. Beslenme düzenine dikkat etmeli. Yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı. Ayrıca mümkün olduğunca tatlılardan da uzak durulmalıdır. Alkol tüketimi de akne oluşumunu tetikler.

Çiller

 

Ciltte çil oluşumları da gözlenebilir. Çil bazen hafif düzeylerde kimi kadınlara hoş bir görüntü verse de fazlası da kötü bir görünüme yol açar. Çil oluşumunun temel nedeni cildimizin çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmasıdır. Dolayısıyla güneş ışınlarına mümkün olduğunca fazla maruz kalmamak gerekir.

Çıbanlar

 

Çıbanlar da bir cilt sorunudur. Ciltteki bir enfeksiyon durumundan kaynaklanır. Çıbanlar diğer cilt problemlerine göre daha büyük, sert oluşumlardır. Çıban ağırlıklı olarak vücudun kıl oluşumun fazla olduğu yerlerde görülür. Çıbanlar zamanla kendiliğinden geçebilir. Fakat çok büyük çıbanlar ve fazla sayıdaki çıbanlar için tıbbi bir tedavi gerekir. Çıban oluşumunu engellemek için uygun bir beslenme düzeni şarttır. Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu