Cilt Bakımında Nanenin Faydaları ve Kullanımı

Cilt Bakımında Nanenin Faydaları ve Kullanımı

Nane yağı cilt sorunlarında faydalıdır

 

Nane yağı ciltte belirli bir yere uygulandığı zaman ciltteki kaşıntı, akne gibi sorunları hafifletmeye yardımcı olabilir. Nane yağının ayrıca donuk cildi canlandırma, kırmızı lekeleri yok etme gibi faydaları da vardır.

 

Nane yağı cildi serinletir

 

Nane yağı mentol içerir. Mentol cildi için faydalıdır. Serinleme etkisi yapar. Çoğunlukla sabun, şampuan ve diş macunlarında kullanılır. Nane yağı ayrıca bazı mineralleri de ( demir,  manganez, magnezyum, folik asit, kalsiyum, potasyum, omega 3 ve bakır ) içermektedir. Bunun yanında A vitamini ve C vitamini de içerir. Bu vitamin ve minerallerin çoğu nane yağının cilt için önemli olmasını sağlar.

 

Nane yağı serinletici etkisiyle özellikle güneş altındaki cildi serinletir ve rahatlatır. Güneşin etkilerini azaltır. Nane yağındaki A vitamini içeriği ciltteki kırışıklıklar ve çizgilere karşı faydalıdır ve akneyi hafifletir.

 

Nane yağı Ayurveda’da kullanılmaktadır

 

Nane yağı bir alternatif tıp yaklaşımı olan Ayurveda’da kullanılmaktadır. Zihni canlandırır ve zihinsel odaklanmayı artırır. Yatıştırıcı özelliği de vardır. Cilde uygulandığı zaman cildi serinletir ve yatıştırır. Balsamlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

 

Nane kan akımını canlandırır

 

Nanenin kan akımını canlandırdığı bilinmektedir. Matlaşmış cildin görünümünü iyileştirir. Ciltteki kızarıklık ve lekeleri azaltmaya yardımcı olur. Akneye iyi gelir. Nanenin cilde masaj yapar şekilde uygulandığında ağrı dindirici özelliği de vardır. Bu amaçla banyo suyuna da eklenebilir.

 

Nane anti bakteriyel özelliğe sahiptir

 

Nane ayrıca birçok cilt sorununu hafifletmede ve önlemede de faydalıdır. Anti bakteriyel özelliği vardır. Aloe vera ile karıştırıldığında atlet ayağı yani ayak mantarı sorununa da iyi gelir.

 

Nanenin antiseptik özelliği vardır

 

Nane sabunları düzenli olarak kullanıldığında antiseptik özeliğinden dolayı bakteriyel ve cilt enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

 

Nane yağının ciltte kullanımı

 

Nane yağı cilt için faydalı olduğundan dolayı nane yapı içeren birçok sabun bulunmaktadır. Nane yağı üzüm çekirdeği yağı veya jojoba yağı gibi yağlarla karıştırılır. Sonra cilde uygulanır. Ayak mantarı sorunu olan kişiler bu karışımı ayaklarına masaj yapar şekilde uygulayabilirler. Selülit çizgileri olan kişiler de bunu hafif bir şekilde ovarak uygulayabilirler. Bu karışımı özellikle sıcak havalarda bakterileri ve enfeksiyonları önlemek için günlük olarak kullanmak faydalıdır.

 

Dikkat edilmesi gerekenler

 

Nane yağı bazen cildi tahriş edebilir. Özellikle alerjik bir cilt yapısına sahip olanlarda cilt tahriş olabilir. Bu nedenle alerjik bir cildi olanlar nane yağını kullanmayabilirler.

 

Hamile kadınlar nane yağını kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Çocuklar daha hassas bir cilde sahip olduğu için nane yağı çocuklarda da kullanılmamalıdır.

 

Her halükarda nane yağı ve nane yağı ile yapılan karışımı kullanmadan önce alerjik bir reaksiyona karşı cildin küçük bir bölümünde uygulayarak test edilir. Eğer cilt tahriş olursa bu yağı kullanmamak gerekir.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu