Bebek Biberonu Reddederse Ne Yapmalı?

Bebek Biberonu Reddederse Ne Yapmalı?

Memeden biberona geçiş sürecinde bebeğin biberonu reddetmesi olağan bir durumdur. Kimi bebekler biberonu daha çabuk kabullenir kimileri de oldukça zorluk çıkarabilir. Biberona geçiş sürecinde bebeğin biberonu reddetmesinin önüne geçmek veya en azından süreci kolaylaştırmak için zamanlama oldukça önemlidir. Örneğin bebeğin oldukça geç bir zamanda biberonla tanıştırılması biberonu kabullenmesini oldukça zorlaştırabilir.

 

Bebekleri her halükarda ilk 2 ay anne sütüyle, emzirerek beslemek önemlidir. Bu anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesine çok yardımcı olur. 2 ay sonunda eğer bir zorunluluk varsa memeden biberona geçiş yapılabilir.

 

Memeden biberona geçiş yaparken süreci kolaylaştırmak, bebeğin biberonu reddetmesini önlemek için bazı önlemler de alınabilir.

 

Genelde aşağıdaki önlemler biberona geçişte annelere yardımcı olacaktır:

 

1. Biberon ilk zamanlar emzirme ile birlikte verilerek biberona geçiş süreci başlatılmalıdır. Bu bebeğin biberona itirazını azaltacaktır. Örneğin bebeğe öğlen öğünlerinde biberona verilerek biberona yavaş yavaş alışması sağlanabilir.

 

2. Biberona geçiş yapmak, bebeği biberona alıştırmak için bebeği biberonla bir başkasının beslemesi istenebilir. Çünkü annesinden emzirilerek beslenmeye alışan bir bebek ilk zamanlar biberona oldukça tepki gösterebilir. Bu nedenle ailedeki bir başkasının bebeği biberonla beslemeye başlaması biberonu daha kolay kabullenmesine yardımcı olabilir.

 

3. Bebeği biberonla beslerken onunla sohbet etmek, sevildiğini hissetmesini sağlamak biberona geçiş sürecinde biberonu kolay kabullenmesine yardımcı olur. Çünkü kendiniz güvenli ve rahat hisseder.

 

4. Memeden biberona geçiş yapmak, bebeğin biberonu hemen kabullenmesi zordur. Biberona geçiş bir süreç gerektirir. Bazı bebekler biberonu çabuk kabullenir, bazı bebekler de biberonu uzun süre reddeder. Bu nedenle biberona geçiş sürecinde bebeğe karşı çok baskıcı olmamak gerekir. Bu bebeğin biberonu daha uzun süre reddetmesine neden olur.

 

5. Bebeğe biberon verirken karnının aç olduğu saatleri seçmek gerekir. Tok saatlerinde bebeğe biberona verilmemelidir. Çünkü karnı aç olan bir bebeğe biberonu kabul ettirmek daha kolaydır.

 

6. Biberona geçiş sürecinde bebeği biberona beslerken oldukça sakin ve sabırlı olmalıdır. Heyecan, stres, sinir gibi duygular bebeği de olumsuz etkiler. Bebek kendini huzursuz ve mızmız hisseder.

 

7. Biberon bebeğe ilk verildiği zaman birkaç denemeden sonra çok fazla ısrarcı olmamak gerekir. İlk demede bebeklerin biberonu reddetmesi olağan bir durumdur.

 

8. Biberonu bebeğin daha çabuk kabullenmesi için biberon memesinin ucuna biraz anne sütünden damlatmak yardımcı olur. Anne sütünün tadına alışmış olan bir bebek böylelikle biberonu daha kolay kabullenebilir.

 

9. Biberona geçiş sürecinde bebeğin biberonu kolay kabullenmesi ve biberonu reddetmesi riskini düşürmek için biberon seçimine de dikkat etmek gerekir. Biberon başlığı bebek için uygun olmalıdır. Ayrıca biberonun görümü de bebeğin biberonu kabullenmesine yardımcı olabilir.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
ayşe kılıç 2015-12-10 15:43:54

bilgilendirme için sağolun. pp ve pes biberonlar bebekler için daha güvenli. biberon tavsiye olarak www.bebekbiberonu.com önerebilirim.

hatice 2015-01-17 22:54:48

Bilgilendirme için teşekkürler bende çok zorlandım biberona geçiş sürecinde ama bugün galip geldim çok şükür.. Alıştırmak isteyen annelere tavsiyem önce biberona sıkmaportakal suyu koyup denesinler..benim oğlum o şekerli tadı alınca biberonu kabullendi şimdi mamayıda alıştığı için içiyo:-)