Anaflaktik Şok ( Anaflaksi ), Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Anaflaktik Şok ( Anaflaksi ), Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Anaflaktik şok ( anaflaksi ) yaşamı tehdit etme riski bulunan ciddi bir alerjik reaksiyon olarak bilinmektedir. Şişme, kurdeşen, düşük kan basıncı, kan damarlarında genişleme gibi belirtilerle kendini gösterir. Çok ciddi vakalarda kişi şoka girer. Anaflaktik şok eğer tedavi edilmezse ölümcül olabilir.

 

Anaflaktik şok bağışıklık sisteminin bazı belirli alerjenlere karşı gösterdiği tepki sonucunda oluşur. Bu alerjenler normalde zararsız olsa da bu alerjenlere karşı alerjisi olan kişide anaflaktik şok şeklinde bir tepkiye neden olabilir. Örneğin belirli besinlere böyle bir etkiye yol açabilir.

 

Anaflaktik şok ( anaflaksi ) belirtileri nelerdir?

 

Anaflaktik şok şiddetli kaşıntı ( gözlerde ve yüzde ) şeklinde başlayabilir ve dakikalar içinde oldukça şiddetlenerek ciddi belirtiler ortaya çıkarabilir. Yutmada ve solunumda zorlanma, karın ağrısı, kramplar, kusma, ishal, kurdeşen ve anjioödem belirtileri görülebilir.

 

Anaflaksi hemen acil yardım alınması gereken bir durumdur. Anaflaktik şokta kalp atışlarında hızlı bir artış, ani güçsüzlük, kan basıncında düşme, şok ve bilinç kaybı ve ölüm gerçekleşebilir.

 

Yaygın anaflaktik şok ( anaflaksi ) tetikleyicileri nelerdir?

 

Besinler anaflaksinin en yaygın nedenidir. Bazı besinler bazı kişilerde anaflaksi gibi şiddetli alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Kuruyemişler, kabuklu deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta beyazı ve susam çekirdeği bunlar arasındadır.

 

Arı sokması da yaygın bir anaflaksi nedenidir.

 

Bunların yanında alerjiyi tetikleme potansiyeli olan bir besin yendikten sonra yapılan egzersizler de anaflaksiyi tetikleyebilir.

 

Çeşitli ilaçlar da yaygın anaflaksi nedenleri arasında bulunmaktadır.

 

Polenler ve diğer solunum yolu ile alınan alerjenler nadiren de olsa anaflaksiyi tetikleyebilir.

 

Anaflaksi nasıl teşhis edilir?

 

Anaflaksi belirtilerine bakılarak teşhis edilir. Geçmişte çeşitli alerjik reaksiyonlar yaşayan kişiler şiddetli alerjik reaksiyonlar yaşama riski daha yüksek olan kişilerdir.

 

Cilt testi şiddetli alerjik reaksiyona yol açan maddeleri tespit etmeye yardımcı olabilir.

 

Anaflaktik şok ( anaflaksi ) tedavisi nasıldır?

 

Anaflaksi için sadece tek bir etkili tedavi vardır. Epinefrin enjeksiyonu. Epinefrin adrenalindir ve anaflaktik şok belirtilerini hızlı bir şekilde iyileştirir. En yaygın ve en etkili enjeksiyon bölgesi uyluk kısmıdır.

 

Anaflaktik şok durumunda kişinin yanında başka birileri varsa o kiler de 112 acil servisi arayarak acil yardım istemelidirler. Bu kişilerden hayat kurtarıcı bazı şeyleri yapmaları istenebilir.

 

Kalp ve dolaşım sistemini destekleyen ilaçlar ve intravenöz sıvılar da anaflaktik şok tedavisinde kullanılabilir. Şoktaki bir kişinin durumu stabil hale geldikten sonra antihistaminler ve steroidler şok belirtilerini daha da azaltmak için verilebilir.

 

Arı sokmaları ve diğer başka maddelere karşı alerjisi olan kişiler anaflaktik şok riskine karşı her zaman hazırlıklı olmalıdırlar. Hekimden bir epinefrin enjeksiyonu tavsiyesi istenebilir. Alerjik reaksiyonu önlemeye yönelik hekimin tavsiyeleri alınmalı ve bunlara uyulmalıdır. Tabi en önemli husus alerjik reaksiyona yol açabildiği düşünülen şeylerden uzak durmaktır. Alerjik reaksiyon riski olan kiler bu gibi durumlara karı kendilerini eğitmelidirler.

 

Her hangi bir konuda tıbbi bir yardım almadan önce ve diş tedavisi yaptırmadan önce kişinin hekime hangi şeylere karşı alerjisi olduğunu bildirmesi oldukça önemlidir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu