Alopesi Areata, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi - Saçkıran

Alopesi Areata, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi - Saçkıran

Alopesi areata nedir?

 

Alopesi areata halk arasında saçkıran olarak da bilinen bir sorundur. Bağışıklık sisteminin yanlışlıkla saç foliküllerine saldırısı sonucu oluşan bir tür saç dökülmesidir. Saç foliküllerindeki bu zarar genelde sürekli bir durum arz etmez. Bağışıklık siteminin saç foliküllerine bu saldırısının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Alopesi areata yani saçkıran 20 yaşından genç insanlarda daha yaygındır. Diğer yandan çocuklar ve yetişkin insanlar da bu sorundan etkilenebilir. Kadınlar ve erkekler arasındaki dağılımı eşit düzeydedir.

 

Aloplesi areata’da ne olur?

 

Alopesi areata yani saçkıran sorununda saç dökülmeleri beli bir yerde küme halinde dökülür ve o bölgede kellik şeklinde bir saçsız bölge oluşur. Bu saçsız bölge kafa derisinde birden fazla da olabilir. Bazen bu dökülmeler sadece saç bölgesiyle kalmayabilir. Kaş ve sakal gibi vücudun diğer tüylü kısımlarında da görülebilir. Hatta nadiren de olsa tüm vücudu da etkileyebilir. Alopesi areata genelde geçicidir ve saç dökülmesi yaşanan bölgede aylar içinde yeniden saçlar geri gelir.

 

Alopesi areata’da nadir durumlarda saçlar bir daha geri gelemeyebilir. Fakat genelde 6 ay – 1 yıl içinde geri gelmektedir. Geri gelen saçlar kimi zaman daha ince ve beyaz çıkabilir.

 

Eğer aşağıdaki durumlar varsa alopesi areata denilen saç dökülmesi durumu süreklilik arz edebilir yani saçlar bir daha geri gelmeyebilir.

 

* Aile geçmişinde alopesi areata yani saçkıran olması

* Sorunun 1 yılda daha uzun bir süredir devam  etmesi veya ergenlik döneminde böyle bir sorun yaşanması.

* Başka bir otoimmün hastalığın olması

* Alerjilere yatkınlık

* Saç kaynının aşırı olması

* Anormal renkte, biçimde ve kalınlıkta el ve ayak tırnaklarının olması

 

Alopesi areata nasıl teşhis edilir?

 

Alopesi areata fiziksel bir muayene ile teşhis edilir. Hekim saç dökülmeleri hakkında sorular sorar, saç dökülmesinin biçimine bakar ve saç derisini kontrol eder.

Saç dökülmesinin nedeni net değilse hekim saç dökülmesine neden olabilecek herhangi bir hastalık için test yapabilir. Bu testler saç analizi ve kan testidir.

 

Alopesi areata tedavisi

 

Alopesi areata sorununda dökülen saçlar bir süre sonra genelde yerine gelecektir. Kimi insanlar tedavi yerine bu sorunun kendiliğinden düzelmesini bekleyebilmektedir. Saçların kendiliğinden geri gelmesini bekleyecek olan kişiler takma saç yöntemini deneyebilirler. Ya da çeşitli saç biçimlendirme yöntemleriyle dökülen saç yerini kapatabilirler. Perma yöntemiyle de bu gözlenebilir. Fakat sürekli perma yaptırmak saçların daha fazla dökülmesine neden olabilir.

 

Alopesi areata tedavisindeki en yaygın yöntem saç derisine kortikosteroid enjeksiyon uygulamasıdır. Bu her 4 – 6 haftada 1 olabilir.

Çocuklarda ve bazı yetişkinlerde etkilenen saç derisine uygulanan topikal kortikosteroidler ile tedavi edilebilir.

İmmünoterapi yöntemi şiddetli alopesi areata vakalarında en etkili tedavi şeklidir.

Ultraviyole ılık tedavisi ise yine uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu daha çok diğer tedavi yöntemleri etkili olmadığı zaman uygulanmaktadır.

 

Alopesi areata kişinin günlük yaşamını nasıl etkiler?

 

Alopesi areata yani saçkıran kişide herhangi bir ağır veya sızı yapmaz. Kişinin kendisini hasta hissettirmez ve ciddi bir sağlık sorunuyla sonuçlanmaz. Bulaşıcı değildir. İş ve okul yaşamına ver diğer etkinliklere engel olmaz.

 

Fakat kişinin saçlarındaki dökülme ve kellik şeklindeki görünüm psikolojik olarak olumsuz etkiler ve kendi görünümünde hoşlanmamsına neden olabilir. Saçkıran olan kişinin bu konuda yakın çevresiyle konuşup onların psikolojik desteğini alması iyi olacaktır. Ayrıca bir danışmandan yardım alınabilir. Ayrıca aynı sorunu yaşayan diğer insanlarla internet ortamında, yakın çevrede veya arkadaş çevresinde sorunlarını konup paylaşmak kişiye kendisini daha hissettirecektir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu
erdoğan çetin 2015-12-25 22:03:20

Selam Bende de 15 sene önce başlayan saç,kaş ve kirpik dökülmüş olup Nergis Hanım Ban bu kütahyadaki yerin adresini Yani Mehmet Kırcıman adlı kişiye nasıl ulaşabilirim bilgi verebilirseniz sevinirim

bahattin donmez 2015-12-20 11:49:19

Slm.geçmiş olsun nergis.ilaç tedavisi olarak ne kullandınız yazabılırmısınız

ahmet gündoğdu 2014-12-17 01:29:20

gerçekten sonuç alındımı doğruluk payı varise cevap bekliyrm

nergis 2014-09-04 17:38:08

25 yasindayim. Bu yaşıma kadar gitmedğim yer doktor kalmadi.alopesi universale döndüğunde Kütahya'da Mehmet Kırcıman'a gttm.saclarim hic yokken tekrar cikmaya basladi.ve kaslarrim ve kirpiklerimde.kendisine inenettt üzeerinden rahatlikla ulasabilrsiniz.benm son umudumdu inanmayarak gittim ama grcekten bana şifa oldu.