Alerjik Astım, Belirtileri, Nedenleri Ve Korunma Yolları

Alerjik Astım, Belirtileri, Nedenleri Ve Korunma Yolları

Alerjik astım en yaygın astım türü olarak bilinmektedir. Çocukluklardaki astım vakalarının %90 ında ve yetişkinlerde görülen astım vakalarının %50 sinde çeşitli alerjenler rol oynamaktadır. Alerjik astımda belirtiler alerjiyi tetikleyen alerjenlerin solunması sonucunda görülmeye başlar. Bu alerjenler polenler, toz akarları gibi alerjenlerdir. Astım sorunu olan bir kişide ( alerjik olsun veya olmasın ) egzersiz sonrasında veya sigara dumanına, toza veya dumana maruz kalındığında astım belirtileri daha kötü olur. Hatta bazen çok güçlü bir koku bile astım belirtilerinin yaşanmasına neden olabilir.

 

Astımı tetikleyen alerjenler her yerde olabilir. Burada önemli olan husus alerjik astımlı bir kişide olası alerjenleri ve bunlardan nasıl korunacağını, nasıl önleneceğini bilmektir.

 

Alerji

 

Vücut belli bir alerjenle karşılaştığında ve buna karşı tepki duyduğunda histamin gibi kimyasallar açığa çıkar. Bunlar iltihaplanma ve şişmeye neden olur. Alerjene karşı burun akıntısı, gözde kaşıntı, hapşırma gibi belirtiler olur.

 

Alerjik astım

 

Alerjik astım hastalarında solunum yolları çeşitli alerjenlere karşı oldukça hassastır. Bu alerjenler vücuda girdiğinde bağışıklık sistemi aşırı tepki verir. Solunum yollarını çevreleyen kaslar sıkılaşır. Solonum yolları iltihaplanır ve sonunda mukusla dolar.

 

Alerjik astım ve normal astım belirtileri genelde benzerdir. Her ikisinde de öksürük, hırıltı, nefes darlığı, hızlı solunum, göğüste tıkanıklık hissi gibi belirtiler görülür.

 

Alerjik astıma yol açan alerjenler

 

Ağaçlar, çimen, yabani otlarından gelen ve rüzgarda savrulan polenler

Küfler

Havyan tüyü ve salyası

Toz akarları

Hamam böceği dışkısı

 

Aşağıdaki nedenler ise bir alerjiye yol açmadan da bir astım krizine yol açabilir.

 

Sigara dumanı, şömine, mumlar, tütsü veya havai fişekler

Hava kirliliği

Soğuk havalar

Soğuk havada egzersiz

Güçlü kimyasal kokular

Parfümler, hava temizleyiciler veya diğer kokulu ürünler

Evdeki tozlar

 

Alerjik astım teşhisi nasıl konur?

 

Hekim alerjik astım olup olmadığını anlamak için aşağıdaki 2 yöntemi kullanır: İlgili alerjen cilde az miktarda uygulanır. 20 dk. sonra olası etkileri gözlenir. Kan testi de teşhis için yapılan bir testtir.

 

Alerjiden korunmak için ne yapılmalıdır?

 

Alerjik astım veya normal astım belirtilerini önlemek için olası alerjenlerin solunmasından kaçınmak gerekir. Aşağıdaki öneriler bu konuda yardımcı olacaktır:

 

1. Dışarıda polenlerin yoğun olduğu zamanlarda mümkün olduğunca içerde kalmaya çalışın. Pencereler kapalı tutulmalıdır. Eğer havalar sıcaksa içerde hava filtresi temiz olan bir klima çalıştırılabilir. Buharlaştırmalı soğutucu kullanılmamalıdır.

 

2. Toz akarlarından uzak durun. Toz akarları mikroskobik canlılardır ve evde halılarda ve kumaşlarda yaşarlar. Halılar sık sık temizlenmelidir. Aynı şekilde yatak ve yastık örtüleri ve çarşaflar haftada 1 defa yıkanmalıdır. Gerekirse halı kullanmaktan vazgeçilebilir.

 

3. Evdeki nem düzeyini iyi ayarlayın. Bunun için iyi bir nem ölçer kullanabilirsiniz. nem düzeyi eğer %40 ın üzerindeyse nem azaltıcı veya klima kullanın. Bu havayı kurutacaktır ve evde küf ve toz akarı oluşumunu azaltacaktır. Ayrıca evde küf oluşabilecek mutfak ve banyo gibi nemli bölgeleri kuru tutmaya çalışın.

 

4. Eğer evde evcil hayvan besliyorsanız herhangi bir sorun olup olmayacağına dair test yaptırın. Evcil hayvanlarınızı mümkünse dışarıda tutun veya beslemeleri için başka bir ev bulun. Bunları da yapabiliyorsanız en azından evcil hayvanlarınızı yatak odanızdan uzak tutun.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu