60 Saniyede Uykuya Geçmeyi Sağlayan Nefes Egzersizi

60 Saniyede Uykuya Geçmeyi Sağlayan Nefes Egzersizi

Günümüzdeki modern yaşam maalesef uyku düzeninizi olumsuz etkiliyor. Modern insanın en çok yaşadığı sorunlardan birisi de uykusuzluk, uykuya geçememe gibi uyku sorunlarıdır.

 

Uyku kalitesini artırma, daha iyi uyuma, daha çabuk uykuya geçme konusunda bilim insanları sürekli araştırmalar yapmaktadır ve bu konuda birçok çözüm yolu sunulmaktadır.

 

Bu çözümlerden birisi de Dr. Andrew Weil tarafından geliştirilen nefes alma egzersizi ile uykuya geçmedir. Dr. Andrew Weil geliştirdiği yöntemle insanların 60 saniyede uykuya geçebileceğini ileri sürmektedir.

 

Aslında bizlerin daha çabuk uykuya geçmesini sağlayacak hali hazırda birçok yöntem bulunmaktadır. Kulaklıklar, göz maskeleri, uyku hapları gibi yöntemler uykuya geçmede yardımcı olmaktadır. Fakat bu yöntemler uyku sorunlarında hem bütçe olarak pahalı hem de kısa süreli çözümler sunmaktadır.

 

Dr. Andrew Weil ise geliştirdiği nefes alma egzersizinin 60 saniyede uykuya geçmeyi sağladığını belirtmektedir. Bu yöntemin öne sürdüğü görüşe göre uyku sorunlarımızın birçoğunda stres, anksiyete gibi etkenler de bulunmaktadır. İşte bu nefes alma egzersizi ile bu sorunlara da çare bulunmaktadır. Bu da daha kolay uykuya geçmeyi ve daha kaliteli uyumayı sağlamaktadır.

 

Bu nefes egzersizi 4-7-8 nefes egzersizi olarak bilinmektedir. Bu rahatlatıcı ve gevşemeyi sağlayıcı nefes egzersizi daha iyi uyumayı sağlıyor. Dr. Andrew Weil bu tekniği doğal bir sinir sistemi sakinleştiricisi olarak tanımlıyor.

 

4-7-8 nefes egzersizi 5 adımda yapılan bir egzersiz. Bu egzersizi herhangi bir pozisyonda yapmak mümkün. Fakat egzersizi öğrenirken veya yaparken sırt düz, dik duracak şekilde oturulması daha çok önerilmektedir.

 

Bu egzersizi uygularken dilinizi üst ön dişlerinizin arkasına doğru yerleştirmeniz gerekiyor ve tüm egzersiz boyunda orada tutmalısınız. Nefes verirken bu şekilde ağzınızdan nefes veriyorsunuz.

 

1. Tamamen ağzınızdan nefes verin. Ağzınızdan nefes verirken bir tür vızıldama sesi çıkmalıdır.

2. Ağzınızı kapayın ve sessizce burnunuzdan nefes alın. Bu nefes almayı aklınızdan 4 e kadar sayarak yapın.

3. Daha sonra nefesinizi yediye kadar sayarak tutun.

4. Nefesinizi tamamen ağzınızdan verin. Bu esnada bir vızıldama sesi çıkar. Nefes vermeyi 8 e kadar sayacak şekilde yapın.

5. Bu bir tur nefes alıp verme işlemidir. Şimdi tekrar aynı şekilde nefes alın ve verin. Bunu nefes egzersizinizi 4 tur olacak şekilde uygulayın.

 

Not: Bu yöntemde başarılı olmak için vurgulanan en önemli nokta nefesinizi alıp tutarken bu süreçte aklınızdan yediye kadar saymanız ve sonra nefesinizi ağzınızdan dışarı vermeniz. Bu şekilde yaptığınızda akciğerlerinizin tamamen oksijenle doluyor ve bu da vücudunuza yayılıyor. Bu süreç vücudunuzun rahatlayıp gevşemesine yardımcı oluyor.

 

Hepsi bu kadar. Eğer uyku sorunları yaşıyorsanız, uykuya geçmekte zorlanıyorsanız ve uyguladığınız diğer yöntemler pek işe yaramadıysa bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Bu arada daha iyi, daha kaliteli uyuma konusunda önemli ve etkili öneriler içeren Daha İyi Bir Uyku İçin Öneriler isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu