Yazın Cilt İçin Tehlikeler

Yazın Cilt İçin Tehlikeler

Denizanası: Denizanasının cilde temas etmesi ciltte acı ve yanmaya ve hatta yaşamı tehdit eden ısırma boyutlarına ulaşabilir. Denizanasının böyle bir sonuca yol açmasının nedeni zehir barındırmalarındandır. Fakat denizanalarından meydana gelen tehlikeler genelde kazayla ortaya çıkar. Yüzerken denizanasına temas etmek veya ona dokunmak yoluyla oluşur.

Denizanası ısırması: Denizanası ısırması şiddetli acı ve kızarıklığa yol açabilir. Ayrıca kas spazmı ve kusmaya neden olabilir. Denizanası ısırmasının en şiddetli reaksiyonları koma, nefes almada güçlük ve ölüm vakaları olabilmektedir. Bazı denizanası çeşitlerinin ısırmaları acilen tıbbi müdahaleyi gerektirir.

Kına dövmesi: Dünya Sağlık Örgütü kına dövmesinin ciltte tahrişlere ve alerjik reaksiyonlara yol açabildiğini bildirmektedir. Bu alerjik reaksiyonlardan birisi de deride su toplanmasıdır.

Zehirli sarmaşık, meşe ve sumak: Bu bitkilere dokunmak ciltte kaşıntı ve kızarıklıklara yol açabilmektedir. Bunlarla temas ettikten sonra ciltte kızarıklık ve kabarma başlar. Sonra şiddetli bir şekilde kaşıntı olur. Birkaç saat veya birkaç gün içinde ciltte su toplanması görülür. Reçeteli veya otc ürünleri hafif düzeydeki kaşıntı, kızarıklık ve döküntülerde işe yarar. Şiddetli kızarıklık ve döküntülerde ise ağızdan kortizon verilebilir. Eğer ciltte enfeksiyon oluşursa antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Sivrisinek ısırması: Sivrisinekler sadece sinir bozucu değillerdir. Isırmaları kaşıntıya yol açtığı gibi enfeksiyona da yol açabilir. Sivrisineklerden korunmak için içerde veya dışarıda sivrisinek kovucu kullanılabilir. Sivrisineklerin ayrıca sulu ortamları sevdiğini de unutmamak gerekir. Ayrıca kapı ve pencerelere sivrisinek girmesini enleyecek elekler takılabilir.

Keneler: Yaz aylarında piknik yapmak için gidilen yeşillikli ve ağaçlıklı yerler keneler için en ideal yerlerdir. Bu gibi yerlerde dikkatli olmak gerekir. Deriye yapışabilirler. Keneler her zaman hastalık taşımazlar ve her ısırmaları ciddi değildir. Fakat lyme hastalığı gibi bazı hastalıkları yayma riskleri de vardır. Kene ısırması alerjik bir reaksiyona yol açabilir. Kimi zaman kene ısırmaları öldürücü de olabilmektedir.

Kene deriye yapıştıktan sonra dikkatli ve uygun bir şekilde çıkarılmalıdır. Kene ısırığı veya deride kene varlığı tespit edildiği zaman hemen bir acil servise gidip müdahale yapılması gerekir. Kişi keneyi kendisi çıkarmamalıdır. Çünkü uygun bir şekilde keneyi çıkaramayabilir. Kene ısırıklarına engel olmak için kol, bacak gibi vücudun açıkta kalabilecek yerleri kapatılmalı ve buralara kene kovucu uygulanmalıdır.

Arı ısırmaları: Arı ısırmalarının çoğu genelde hafif düzeyde belirti gösterir. Ciltte hafif acı, kaşıntı ve şişlik olur. Şiddetli belirtilerde ise ağız ve boğazda şişme, nefes almada zorluk gibi durumlar ortaya çıkar. Eğer şiddetli bir anafilaktik reaksiyon gelişirse yere oturup arının iğnesini çıkarmak gerekir. Isırılan yer temizlenmelidir. Buz tedavisi uygulanır. Adrenalin iğnesi vurulabilir. Tabi şiddetli semptomlarda acilen tıbbi yardım almak gerekir.

Pireler: Pireler genelde yabani otlarda bulunur. Pirelerin ısırması acısızdır. Fakat kaşıntıya sebep olabilir. Kalıntı için otc ürünleri kullanılabilir. Fakat kaşıntının oldukça yaygınlaşması ve enfeksiyon belirtileri görülmesi durumunda hekime görünmek gerekecektir.

Zehirli yılan ısırması: Zehirli yılan ısırması durumda ciltte acı, şişkinlik, halsizlik, nefes alıp vermede sorun, kalp atımlarında değişme gibi belirtiler görülür. Zehirli yılan ısırmaları durumunda hemen acilen tıbbi yardım almak gerekir.

Zehirli olmayan yılan ısırması: Zehirli olmayan yılan ısırması ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Fakat yine de ısırma halinde hekime görünmek gerekir. Çünkü ısırığın boyutu büyükse enfeksiyonel durumlar gelişebilir. Ya da daha büyük bir yılan ısırması kaslara ve kemiğe zarar vermiş olabilir.

Karadul örümceği: Zehirli bir örümcektir ve ağaç yığınlarıyla ağaç kütükleri arasında yaşar. Isırığı kesici olabilir. Karadul ısırması durumunda kişide kas krampı, mide bulantısı, kusma, felç ve kan basıncında yükselme gibi belirtiler görülebilir. Mutlaka tıbbi yardım almak gerekir.

Cilt kanseri: Cilt kanseri tüm kanser çeşitleri içinde en yaygın olanlardan birisidir. Normal cilt hücrelerinin anormal şekilde gelişmesidir. Ciltteki bende veya lekede herhangi bir değişiklik varsa ( şekli, rengi ve boyutu ) hekime danışmak gerekir. Yaz ayları cilt için özellikle tehlikeli aylardır. Çünkü uzun saatler boyunca güneş altında güneşlenmek cilt kanseri riskini artıran önemli bir etkendir.

Sıcak döküntüleri: Sıcak havalarda özellikle vücudun elbise ile kaplandığı bölgelerinde görülür. Ter kanallarının tıkanması sonucu ortaya çıkar. Çocuklarda ve bebeklerde daha yaygındır. Yaz aylarında hava alan ve terletmeyen, rahat kıyafetler giyilmelidir. Belirtileri yatıştırmak için soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk suyla duşta bir çözümdür. Losyon kullanımından kaçınmak gerekir.

Güneş yanığı: Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak ciltte kızarıklığa ve güneş yanığına sebep olur. Güneş yanığı belirtileri güneş ışınlarına maruz kaldıktan birkaç saat içinde kendini gösterir. Güneş yanığı durumu varsa cilde soğuk kompres uygulamak ya da nemlendirici krem sürmek sıkıntıyı azaltabilir. Eğer belirtiler çok güçlüyse ve ciltte su toplanması varsa hekime görünmek daha uygun olacaktır. Güneş yanıklarına karşı cildi korumak için 30 faktör ve daha üzeri koruması olan güneş kremleri kullanılmalıdır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu