Yaşlandıran Diyet

Yaşlandıran Diyet

Sağlıksız bir diyet cildi erken yaşlandıran etkenlerden birisidir. Kişinin beslenme tarzı onu olduğundan daha yaşlı gösterebilir.

Cildi erken yaşlandıran besinler

1. Kötü kalitedeki besinler bu konuda başrolde oynarlar. Örneğin yemeklerde kullanılan trans yağlar cildin erken yaşlanmasında rol oynar. Ciltte iltihaplanmaya neden olarak erken çökme belirtileri göstermesine yol açar.

2. Çok fazla şeker kullanımı ve işlenmiş karbonhidratlar kalp hastalıkları ve diyabet gibi birçok önemli hastalıkla bağlantılıdır. Bu besinler ayrıca cildimizdeki liflere ve kolajenlere zarar vererek cildi olumsuz etkiler.

3. Patates cipsi cildin yaşlanmasına yol açan besinlerden birisidir. Bu besin bol trans yağ içerirler ve çok fazla kızartılmışlardır. Ayrıca tuz oranı da oldukça yüksektir. Önemli hastalıkların yanı sıra cilt sağlığı açısından da bir risk teşkil etmekte ve cildin daha çabuk yaşlanmasına yol açmaktadır. Amerikan Kalp Derneği de günlük trans yağ tüketiminin günlük diyetin %1 inden daha az olması gerektiğini tavsiye etmektedir.

4. Tatlı çörekler, şekerli pasta ve hamur işleri: Bu besinler de yüksek derecede trans yağ ve şeker içerirler. Bu besinlerin fazla tüketilmesi ciltte iltihaplanmaya yol açabilir ve cildi daha erken yaşlandırabilir.

5. Sosisli sandviç, döner, pizza, hamburger v.b.: Tüm bu besinlerdeki doymuş yağ oranı yüksektir. Ayrıca nitrat içerirler. Bunların her ikisi de cildin iltihaplanma sürecini hızlandırır.

6. Et tüketiminde temel nokta yağsız ve derisi atılmış olarak tüketmektir. Çünkü bunlar etteki doymuş yağ oranını artırır.

7. Alkol de cildi erken yaşlandıran bir etkendir. Alkol içen insanlar bırakamıyorlarsa bile en azından oldukça azaltmalıdırlar.

Diyette yüksek kaliteli besinleri tüketmek ciltteki vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve daha iyi görünmeye yardımcı olur. Örneğin Akdeniz diyetinin yaşlanmayı geciktirdiği ve kanser, Alzheimer, kalp hastalığı gibi hastalıkların riskini azalttığı bilinmektedir.

Sağlıklı ve daha genç görünmek için ne yemeli?

Sağlıklı ve genç görünmek için antioksidanlar yönünden zengin besinleri tercih etmek gerekir. Beslenmede meyve, sebze, tam tahıllar, düşük yağlı süt ürünler ve yağsız proteinler oldukça önemlidir.

Aşağıda daha sağlıklı ve genç görünmek için çok faydalı besinler listelenmiştir.

1. Marul: Marul çok zengin içerikli bir besindir. Vücuttaki iltihaplanmalarla savaşan antioksidanlar yönünden zengindir. İçeriğinde bolca A ve V vitamini bulunur. Ayrıca diğer ıspanak, brokoli, su teresi de bu bakımlardan oldukça zengin olup cildin daha genç görünmesine katkı sağlarlar.

2. Karpuz, üzüm suyu, guava, kuşkonmaz, domates ve kırmızı lahana özellikle likopen antioksidanı yönünden zengindir. Likopen cilt üzerinde önemli faydalar sağlamakla beraber aynı zamanda kalp hastalıkları ve çeşitli kanser türlerine karşı da koruma sağlamaktadır.

3. Alabalık: Alabalık özellikle omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça güçlü bir besindir ve vücuttaki iltihaplanmalarla savaşarak cildin de daha sağlıklı ve genç görünmesine katkı sağlar.

4. Yapılan araştırmalarda yulaf ezmesi, tam buğday ekmeği, makarna, bulgur gibi tam tahılların vücuttaki iltihaplanmayı azalttığı ortaya çıkmıştır. Bu yönüyle bu besinler cildi de olumlu yönde etkileyerek uzun süre daha genç görünmeye yardımcı olurlar. Bu besinler ayrıca B vitamini yönünden de zengindir. B vitamini eksikliği ciltte döküntülere ve pul pul görünmesine yol açmaktadır.

5. Fasulyegiller: Fasulyegiller familyasına giren besinler antioksidan ve lif yüklüdür. Bol protein içerirler. Vücuttaki protein eksikliği ( sağlıklı proteinler ) cilde de yansıyacaktır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu