Yağlı Ciltler İçin Ev Yapımı Çilek Yüz Maskesi

Yağlı Ciltler İçin Ev Yapımı Çilek Yüz Maskesi

Yağlı bir ciltle baş etmek biraz zordur ve özellikle yaz aylarında yağlı ciltler zorluk çıkarabilir. Sıcak havalar, nemle de birleştiğinde yağlı bir cilde sahip olan kişiler için oldukça zorlayıcı olabilir.

 

Bilindiği gibi yağlı ciltlerde sebum üretimi fazla olduğu için bu durum sivilce veya akne gibi sorulara yol açabilmektedir. Bunun en temel nedeni cilt gözeneklerini tıkamasıdır.

 

Eğer siz de yağlı bir cilde sahipseniz bu durumla başa çıkmak ve cildinizde sivilce gibi sorunları önlemek için ev yapımı bir yüz maskesi kullanabilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki yüz maskesi arifini evinizde hazırlayıp, uygulayabilirsiniz.

 

Yüz maskesi hazırlarken şunlara ihtiyacınız olacaktır:

 

Yüz temizleyici

Yüz havlusu

2 tane büyükçe çilek

1 yemek kaşığı kadar yoğurt

Çatal

Bıçak

Kase

Yüz maskesi fırçası ( Düz bir fondöten fırçası da olabilir )

Toner

 

Maske öncesinde yüzünüzü temizleyin

 

Cildinize herhangi bir maske veya başka bir uygulama yapmadan önce cildinizi temizlemeliniz. Bu yüz maskesinde de önce yüzünüzü temizleyin. Bunun için hafif bir yüz temizleyicisi kullanabilirsiniz. Bu yüz temizleyici ürün deterjan ve alkol gibi şeyler içermemeli ve suda çözünebilir olmalıdır. Alkol ve deterjan cildinizi tahriş edebilir. Suda çözünemeyen temizleyiciler cildinizde kalıntı olarak kalabilir ve cilt gözeneklerinizi tıkayabilir.

 

Yüzünüze temizleyiciyi nazikçe masaj yaparak uygulayın. Yüz temizleyiciyle yüzünüzü temizledikten sonra ılık suyla yüzünüzü iyice durulayın. Sonrasında yumuşak temiz bir yüz havlusuyla yüzünüzü kurulayın.

 

Yağlı ciltli insanların günde 2 defa mutlaka yüzlerinizi bu şekilde temizlemeleri gerekir, sabah ve akşam olmak üzere….

 

Neden çilek maskesi? Çilek maskesinin faydaları

 

Çilek salisilik asit içeren bir meyvedir. Ciltte peeling uygulamalarında tavsiye edilmektedir. Salisilik asit ciltteki aşırı yağı söküp atar. Tıkanan gözeneklerin temizlenmesini sağlar. Ciltteki siyah noktaları temizlemeye ve cildi beyazlatmaya yardımcı olur.

 

Çilek ayrıca cildi yatıştırıcı ve iltihaplanma karşıtı özelikleri olan bir meyvedir.

 

Yoğurt ise bir laktik asit kaynağıdır. Laktik asit de aynı salisilik asit gibi peeling özelliklerine sahiptir. Ayrıca cildin nem düzeyinin korunmasına yardımcı olur.

 

Dolayısıyla salisilik asit ve laktik asit bir arada hem iyi bir peeling görevi gören maddelerdir hem de cildi temizlemeye, nemlendirmeye ve tazelemeye yardımcı olurlar.

 

Yağlı ciltler için çilek yüz maskesi tarifi ve uygulanması

 

Kasenin içine 2 tane büyük çileği koyun ve çatalla iyice ezin. Sonra içine 1 yemek kaşığı yoğurdu dökerek ikisini iyice karıştırın. Yüz maskeniz hazırdır.

 

Bu yüz maskesini fırçanızla yüzünüze uygulayın. Göz çevrenize çok yaklaştırmayın. Maskeyi uyguladıktan sonra maske yüzünüzde 10-15 dakika kadar kalacaktır.

 

Süre bitiminde yüzünüzü hiçbir kalıntı kalmayacak şekilde iyice yıkayarak durulayın. Sonra yüzünüzü kurulayın. Yüzünüzü kuruladıktan sonra tonerinizi uygulayın.

 

Yağlı bir cildiniz olduğu için kullanacağınız toner yağ ve alkol içermemelidir. Çünkü tonerlerde bulunan bazı esansiyel yağlar ve alkol cildinizi tahriş edebilir. Anti iltihaplanma özellikleri olan bir toner tercih ediniz. Örneğin aloe, yeşil çay, hamamelis veya salatalık özü gibi içerikleri olan toner kullanabilirsiniz.Bakım ve Güzellik

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal Güzellik İçin En İyi Besinler

Doğal güzellik deyince aklımıza gelen en önemli unsur belki de beslenme ve tabiki güzelleştiren besinler. Yediğimiz şeyler, besinler güzelliğimiz, görüntümüz üzerinde önemli etkilere sahip. Bir nevi ne yersek öyle görünürüz. Sağlıklı ve güzel bir cilt ve saçlar için beslenme konusunda bazı önemli diyet kurallarına uyulması gerekir.   Amerikalı ünlü diyetisyen Elizabeth Somer ( Eat Your Way to Happiness kitabının yazarı ) “Yediğimiz besinler gibi...
Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de

Aradığınız Her Şey Bizpoint’ de Bizpoint tüm iş yerlerini, dernek, otopark gibi mekânları bulabileceğiniz bir site olduğu gibi aynı zamanda cafe, restoran, hatta şirketleri, endüstri ve sanayi alanlarını bile kapsamaktadır. Amerika, Asya, Avrupa ve Türkiye’nin tüm illerinde planlanan etkinlikleri, fırsatları, kampanyaları öğrenebilirsiniz.   Bizpoint’ de tüm küçük işletmelerden büyük işletmelere, bireysel profillere kadar geniş bir yelpazeye...
Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Eğer saçlarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız unu doğal yollarla çözmeniz pek ala mümkündür. Saçlarınız için kullanacağınız bazı esansiyel yağlar bu konuda size çözüm olabilir. Bugün doğal güzellik endüstrisinde bu tür yağlar yaygın bir şekilde kullanılmakta ve saç sorunlarına çözüm olmaktadır. Saçlarınızda yağlanma mı var, saç gözenekleriniz mi tıkandı, saçarlınız kırılıyor mu, cansız mı görünüyor? Bu esansiyel yağlarla çözüm...
En İyi Güzellik Besinleri

En İyi Güzellik Besinleri

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır. Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.   Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur....
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.   Yastık kılıfınızı iyi seçin   Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu