Şişkinlik Ve Gaz Yapan Besinler

Şişkinlik Ve Gaz Yapan Besinler

Şişkinlik ve gaz insanı oldukça rahatsız edebilen sorunlardır. Siz de eğer çok hızlı ve çok fazla yemek yiyorsanız gaz ve şişkinlik riski sizde de vardır. Bu sorunlara ayrıca bazı besinler de yol açabilir. Bazı besinlerin şişkinlik ve gaz yapma riski diğer besinlere göre daha yüksektir. Biz de kadinlikbilinci.com olarak şişkinliğe ve gaza en çok yol açan besinleri sizler için araştırdık. İşte o besinler:

 

Baklagiller

 

Kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller sınıfına giren besinler yüksek lif oranına sahip besinlerdir. Bu besinler rafinoz denilen bir madde içerirler. Bu madde bu tür lif oranı yüksek besinler çok fazla tüketildiğinde gaz ve şişkinliğe yol açar. Elbette ki baklagiller besleyici özelliği yüksek olan besinlerdir ve sağlıklı bir diyette mutlaka bulunmaları gerekir. Fakat eğer gaz ve şişkinlik oluşumuna yatkın bir yapınız varsa bu besinleri daha küçük porsiyonlarda tüketerek gaz ve şişkinlik oluşmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca yemek yerken yavaş ve daha küçük lokmalarda yemeye özen göstermeniz gerekir.

 

Turpgiller

 

Turpgiller familyasından olan brokoli, brüksel lahanası, lahana ve kıvırcık lahana gibi sebzeler de rafinoz içerir ve şişkinlik ve gaz yapma riski yüksek besinler arasındadırlar. Fakat bu besinlerin de vitamin ve mineral değerleri yüksektir ve sağlıklı bir diyette bulunmaları oldukça faydalıdır. Bu besinleri de daha küçük porsiyonlarda, yavaş ve küçük lokmalarda yemekte fayda vardır. Bu şekilde tüketildiklerinde gaz ve şişkinlik yapma riski azalır. Bu sebzeleri ayrıca buharda pişirerek tüketmek de şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Gazlı içecekler

 

Gazlı içecekler de gaz ve şişkinlik yapma riski yüksek içeceklerdendir. Kola, gazoz, bira gibi içecekleri içerken yutulan hava da gaz ve şişkinliğe neden olabilir. Şeker emme, sakız çiğneme, içecekleri hızlı içme de gaz ve şişkinlik yapabilir.

 

Yağlı yiyecekler

 

Yüksek yağ oranına sahip yiyecekler de sizi şişkin hissettirebilir. Bu nedenle şişkinlik sorununa karşı yüksek yağ oranına sahip veya çok yağlı yiyeceklerden kaçınmanızda fayda vardır.

 

Yapay tatlandırıcılar

 

Sorbitol, manitol ve ksilitol gibi şeker alkolü olarak bilinen yapay tatlandırıcılarla tatlandırılmış besinler şişkinlik yaşamanıza neden olabilir. Çünkü sindirim sisteminiz bu tür tatlandırıcıları iyi sindiremez.

 

Süt ve süt ürünleri

 

İnsanlarda gaz ve şişkinliğe yol açtığı biline besinler arasında süt ve süt ürünleri de bulunmaktadır. Bu durum daha çok laktoz intoleransı bulunan kişilerde olur. Eğer sizde de laktoz intoleransı varsa süt ve süt ürünleri sizde gaz ve şişkinliğe yol açabilir. Laktoz süt şekeri olarak bilinmektedir. Bu sorunu önlemek için süt ve süt ürünlerinin laktoz içermeyenlerini tüketebilir veya süt ve süt ürünleri tüketirken laktoz hapı kullanabilirsiniz. Elbette laktoz hapı kullanmadan önce ilk olarak hekiminizle görüşmeniz ve onayını almanız gerekir. Hekiminiz size eğer gerekirse uygun bir ilaç tavsiyesinde bulunabilir.

 

Tam tahıllar

 

Tam tahıllı besinler aslında sağlıklı ve besleyici yönü yüksek besinlerdir. Lif oranı da yüksektir. Bu besinleri yüksek miktarda tüketmeniz özellikle hassasiyetiniz varsa gaz ve şişkinlik yapabilir. Bu besinleri dengeli düzeyde tüketmeniz, tüketirken yavaş ve küçük lokmalarla yemeniz önerilmektedir.

 

Şişkinlik genelde insanlarda yaygın yaşanan bir sorun. Özelikle bu tür şişkinlik yapma riski yüksek besinleri çok fazla tükettiğinizde, bir de özellikle hassasiyetiniz varsa şişkinlik yaşama riskiniz daha yüksektir. Fakat şişkinlik sorunu genelde ciddi bir sorun değildir. Diğer yandan şişkinlik sorununu çok sık yaşıyorsanız bu durumda hekime görünmenizde fayda vardır. Çünkü sık sık şişkinlik yaşamanız başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

 

Lifli gıdalar aslında sağlık açısından olduğu kadar sindirimi rahatlatması için de faydalıdır. Fakat lifli besinlerin aşırı tüketilmesi de şişkinlik ve gaz sorununun artmasına neden olabilir.Diyet ve Beslenme

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...
En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

Bir insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Antioksidanlar vücut içinde hücrelere zarar veren, hastalıklara yol açan serbest radikallere karşı vücudu korurlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu antioksidanları besin yoluyla almak mümkündür. Antioksidan yönü güçlü besinler bizi hastalıklara karşı korur, cildin yaşlanmasını yavaşlatarak daha uzun süre genç kalmayı sağlar. Peki antioksidan yönü en güçlü besinler hangileridir?...
Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Daha sağlıklı bir yaşam, kansere karşı korunma ve hastalıklara karşı mücadele için antioksidan besinlerin oldukça önemli olduğunu biliyor muydunuz? Eğer ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmek ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız antioksidan özelliği yüksek besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı hücreleri koruma görevini yürütürler.   Antioksidan besinler yukarıdaki sağlık...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu