Sezaryen Doğumun Nedenleri

Sezaryen Doğumun Nedenleri

Gebelik dönemi sonunda gerçekleşecek doğum eylemi her zaman normal doğumla sonuçlanmaz. Çeşitli nedenlerle sezaryen doğuma karar verilerek sezaryen doğum gerçekleştirilir.

Sezaryen doğum son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış göstermektedir. Bu artışta başka çeşitli faktörler de rol oynamıştır. Fakat sezaryen doğumun en önemli nedeni tıbbi zorunluluklardan dolayı olmasıdır.

Aşağıda sezaryen doğuma karar verilmesinde etkili olan etkenleri, bir başka deyişle sezaryen doğumun nedenlerini bulabilirsiniz.

1. Bebeğin normalden daha büyük olması: Genelde 4,5 kilo ve daha üzeri olan bebeklerde doğum sezaryenle gerçekleştirilir. Ayrıca annenin kilo ve boy oranı da ortalama bir değerde ve bebek normalden daha büyük ise bu daha zorunlu hale gelir. Çünkü bebeğin doğum kanalından geçişinde oldukça riskli durumlar meydana gelebilir. Hekimin yapacağı ultrason ve diğer incelemelerde sezaryen ameliyatına kara verilir.

2. Bebeğin doğum kanalında ters veya yan durması: Bebeğin belli bir haftaya gelmesine rağmen ters bir duruşta olması yani makat pozisyonunda olması veya yan durması sezaryen ameliyatını zorunlu hale getirir.

3. Anne adayının daha önce sezaryen doğumla doğum yapması: Daha önce yapılan sezaryen doğum da bir sonraki doğumu sezaryen doğuma zorlar. Çünkü ilk sezaryen doğumdaki kesi yerleri bir sonraki doğumda gerginlikten dolayı kanamalara yol açarak hem anne hem de bebek için ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu durumda annenin tekrar sezaryen doğum yapma zorunluluğu doğacaktır.

4. Doğum kanalında bulunan, miyom, lezyon veya diğer kitleler normal doğumu zorlaştırır. Çünkü bu oluşumlar bebeğin doğum kanalından geçişine engel olur.

5. Annedeki bazı hastalıklar: Annede yüksek tansiyon, böbrek hastalığı gibi ciddi durumların olması normal doğum şansını düşürür. Bu gibi durumlar sezaryen doğumu zorunlu hale getirebilir.

6. Bebekteki hastalık veya anomaliler: Gebelik sürecinde bebekte bir takım hastalıklar veya anomaliler gelişebilir. Bunlar bebeğin normal doğumla doğmasına engel olabilir. Bu durumda hekimin yapacağı incelemeyle sezaryen doğuma karar verilir.

7. Annedeki bir vajinusmus durumu, annedeki bir takım ruhsal sorunlar, annenin normal doğumdan korkması gibi durumlarda da sezaryen doğum olabilir.

8. Anne adayının pelvis yapısı normal doğum için uygun değilse ( pelvis darlığı ) sezaryen ameliyata karar verilir.

9. Herpes Simpleks Enfeksiyonu: Annedeki bu enfeksiyon bulaşıcı olma özelliğinde dolayı normal doğumda bebeği ciddi şekilde etkileyebilir. Etkilenen bebekte merkezi sinir sistemi bozukluğu meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı sezaryen doğuma karar verilir.

10. Annenin daha önce normal doğumla bebeğini kaybetmesi durumlarının yaşanması, tip bebek tedavisi, daha önce erken doğum ve düşük yapma gibi vakaların yaşanması da sezaryen doğumun nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca doğumun hemen öncesindeki bazı durumlar da sezaryen doğumu zorunlu kılabilir.

1. Diyabet hastası bir anne adayının doğumun zamanından önce başlaması gerekli görüldüyse

2. Anne adayının rahmim ağzının doğumun başlaması için yeterli açıklıkta olmaması

3. Plasenta previa durumu yani plasentanın bebek ile doğum kanalı arasında olmasıdır. Bu durum doğum kanalının kısmen veya tamamen kapanmasına yol açar.Anne ve Çocuk

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Vajinal Progesteron Kullanımı Erken Doğum Riskini Azaltıyor Mu?

Yapılan araştırmalara göre vajinal progesteron kullanımı kısa serviksli veya ikiz bebek bekleyen hamile kadınlarda erken doğum, hamilelik komplikasyonları ve hamilelikte ölüm gibi riskleri azaltmaktadır.   Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezine göre 37. hamilelik haftasından önce olan herhangi bir doğum olarak kabul edilmektedir. Erken doğumların bebek ölüm riskini büyük ölçüde artırdığı bilinmektedir. Erken doğum ayrıca bebeklerde uzun dönemde...
Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebek Cilt Bakımı

Yeni doğan bebeklerin cildi oldukça hassastır ve özel bir ilgi gerektirir. Ayrıca yeni doğan bebeklerin cilt bakımında da bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Eğer siz de yeni doğum yapmış bir anneyseniz bebeğinizin cilt bakımında aşağıdaki genel kurallara uymanızda fayda vardır. Bunun yanında birçok yeni doğum yapmış anne bebeğin göbek kordonunun bakımı, bebeğin banyosu, pişik, bebek losyonlarının güvenli olup olmadığı konularını merak...
Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük Sonrası Tekrar Gebelik

Düşük yapmak kadınlar için baş edilmesi zor olan bir durumdur. Bir kadın için düşük sonrası süreç stresli geçebilir. Düşük yapan birçok kadının merak ettikleri konularda birisi de Düşük yaptıktan sonra ne zaman tekrar hamile kalınabilir? Tekrar hamilelik için nelere dikkat edilmeli? Düşük sonrası tekrar hamilelik için en iyi zaman nedir? gibi konular oldukça merak edilmektedir. Tüm bu soruların ve diğer merak edilenlerin yanıtını bu yazımızda...
Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf Ezmesi Anne Sütünü Artırıyor

Yulaf ezmesi tam tahıllar grubunda olan bir besindir. Yulaf ezmesi oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir besin olmasının yanında emziren anneler için anne sütünü artıran bir faydası da vardır. Emziren annelerin sağlıklı diyetinde yulaf ezmesi bulunmalıdır.   Emziren anneler için yulaf ezmesinin faydaları   1. Yulaf ezmesi oldukça besleyici bir besindir. Protein, vitamin ve mineral zenginidir. Demir, çinko, manganez ve kalsiyum açısından da zengindir....
Neden Tombul Organik Tarhana?

Neden Tombul Organik Tarhana?

Üretiminde lezzetinden asla ödün vermeden, hiçbir katkı maddesi kullanmadan, tamamen doğal ve geleneksel yöntemlerle üretim yapılmaktadır.   Tarhanamızın üretiminde; Buğday unu, taze kırmızı biber (kapya), taze domates yoğurt, nane, soğan ve hamur mayası katılarak fermantasyona bırakılır. Daha sonra kurutma ranzalarına serilerek, doğal hava sirkülasyonu ile güneş görmeden kurutulan Tombul Organik Bebek ve Çocuk Tarhanası değirmende öğütülüp...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu