Sağlıklı Saçlar İçin 10 Besin

Sağlıklı Saçlar İçin 10 Besin

Sağlıklı ve güzel görüne saçlara sahip olmak için yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan birisi de beslenmeyle ilgilidir. Uygun besinleri yiyerek sağlıklı saçlara kavuşmak mümkündür. Aşağıda sağlıklı saçlar için ideal olan besinler yer almaktadır.

 

1. Somon balığı: Somon balığın en önemli özelliği omega 3 yaş asitleri, B12 vitamini ve demir yönünden zengin bir besin olmasıdır. Ayrıca zengin bir protein kaynağıdır.

 

Saç derisinin sağlığı için omega 3 yağ asitleri oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Vücudun omega 3 yağ asitleri yönünden eksik kalması saç derisini ve böylelikle de saçları kurutur.

 

2. Koyu yeşil sebzeler. Ispanak ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler saç sağlığı için olumlu katkılarda bulunurlar. Bu tür sebzeler zengin B ve C vitamini kaynaklarıdır ve cildimizin ihtiyaç duyduğu yağ üretimine katkı sağlarlar. Bu tür sebzeler ayrıca demir ve kalsiyum kaynaklarıdır.

 

3. Fasulye: Fasulye de saç bakım diyeti için önemli bir besindir. Saçların gelişimi için gerekli proteinleri sağlarlar. Ayrıca demir, çinko ve biotin kaynağıdır. Özellikle biotin eksikliği saçlarda kırılganlığa sebebiyet vermektedir.

 

4. Ceviz: Ceviz saçların parlaklığına oldukça katkı sağlarlar. Önemli bir selenyum minerali kaynağı olup, saç derisinin sağlığı için önemli bir besindir. Ceviz ayrıca omega 3 yağ asitleri ve çinko yönünden de zengindir. Çinko eksikliği saçlarda dökülmelere yol açar.  Dolayısıyla saç sağlığı için düzenli olarak kabuklu yemişlerden yemeye ve özellikle ceviz tüketmeye özen göstermelidir.

 

5. Kümes hayvanları: Tavuk ve hindi eti zengin birer protein kaynağıdır. Saçlara canlılık kazandırmada faydalı olan besinlerdir. Vücudun protein yönünden eksik kaldığı durumlarda saçlarda kırılmalar olur ve saçlar daha zayıf görünür. Tavuk ve hindi eti ile saçlara bu yönden katkı sağlamak mümkündür.

 

6. Yumurta: Yumurta da önemli bir protein, biotin ve B12 vitamini kaynağıdır. Bunlar güzellik için önemli besin kaynakları olarak kabul edilirler.

 

7. Tam tahıllar: Tam tahıl ekmeği, tam tahıllı kahvaltılıklar gibi tahıl yönünden zengin besinler tüketmek gerekir. Bunlar saç sağlığına olumlu yönde katkı sağlarlar. Tam tahıl ürünler çinko, demir ve B vitamini yönünden zengindirler ve insana enerji verirler.

 

8. İstiridye: İstiridye önemli bir afrodizyaktır. Ayrıca saç sağlığı için faydalıdır.  İstiridye saç destekleyici yönü olan çinko minerali açısından da zengindir. Çinko önemli bir antioksidandır.

 

9. Yağsız süt ve yoğurt: Yağsız süt ve yoğurt önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Ve bunlar saç sağlığına katkı da bulunurlar. Sütte bulunan kazein maddesi de önemli bir protein maddesidir.

 

10. Havuç: Havuç önemli bir A vitamini kaynağıdır. Saç derisinin sağlığına önemli katkılarda bulunur. Ayrıca saçların parlak görünmesinde de rol oynar.

 

Saçların sağlığı ve güzelliği için dengeli bir diyet uygulamak oldukça önemlidir. Bu diyet programında yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, proteinler, tam tahıllar, süt, yoğurt, baklagiller ve somon gibi yağlı balıklardan beslenmek esastır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar İçin Favori Oje Renkleri

Sonbahar İçin Favori Oje Renkleri

Sonbahar İçin Favori Oje Renkleri   El ve tırnak güzelliğinde ojelerin ayrı bir yeri vardır. Hanımların vazgeçilmezi olan ojeler her sezon farklı renklere bürünmekte ve birbirinden güzel tonları ile hanımları bakımlı ve bir o kadar dikkat çekici ellere kavuşturmaktadır. Sonbaharın trend oje renkleri ve ojeler kullanılarak yaratılan desenleri gelin birlikte inceleyelim.   Mat Ojeler   Sonbaharın en gözde ojeleri mat ojelerdir. Mat ojeler parlak ojeler yanında...
Kabarık Saçlar İçin Çözümler

Kabarık Saçlar İçin Çözümler

Kabarık Saçlar İçin Çözümler   Saç türü olarak bakımı ve şekle girmesi en zor saçlar kabarık saçlardır. Özellikle kıvırcık veya dalgalı olup çok fazla kabaran bir saçınız varsa, her gün saçınızla boğuşmanızı engelleyecek önerilerimiz var. Kabarık saçlar için onlarca kozmetik ürün olsa da uygulayacağınız önereceğimiz bazı yöntemlerle kabarık saçlarınızla baş edebilirsiniz. İri Dişli Taraklar Kullanın   Saçlarınızın çok daha...
Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı En İyi Öneriler

Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı En İyi Öneriler

Kışın Cilt Kuruluğuna Karşı En İyi Öneriler   Kışın kendini göstermeye başladığı günümüzde soğuyan havalar vücut ısısını azaltmakta ve kan dolaşımını yavaşlatarak ter ve yağ bezlerinin daha yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Kan dolaşımının yavaşlaması ise cildin ihtiyacı olan besin alımını zorlaştırır ve neticede cilt kuruluğu başlar. Yağ kaybeden cilt kızarmaya, kaşınmaya ve renk değiştirmeye başlayarak hassaslaşır. Koruyucu...
İçinizden Gelen Gizli Bir Güzellik Bymoshe.com

İçinizden Gelen Gizli Bir Güzellik Bymoshe.com

Saatlerimizi hatta günlerimizi ayırdığımız, üzerinde türlü türlü değişiklikler yaparak hazır hale getirdiğimiz şık kombinlerimizin sizce de bir eksiği yok mu?   Kadınların vazgeçilmezi olan iç giyim, yalnızca günlük kombinlerimizde değil, davetlerimizde hatta yatak odalarımızda bile oldukça belirleyici ve dikkat çekici bir kategoridir. Kusursuz abiyelerimizin ince astarlarından dikkat çeken çamaşır izi, şık şifon gömleklerimizden beliren potlu...
Kombinlerimizin Kurtarıcısı Pantolon Modelleri

Kombinlerimizin Kurtarıcısı Pantolon Modelleri

Kadınlar, yaptıkları kombinlerin kurtarıcısı olarak genelde pantolonu seçerler. Çoğunlukla, her duruma uygun klasik ya da spor pantolonlar giyimimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. İş hayatında, spor giyimimizde, tatilde, piknikte kısacası hayatımızın her anında bizimledir. Rahatlık ön planda olduğu zaman, ilk tercih edilen pantolon giymektir. İş hayatında, klasik giyim genelde zorunlu olduğu için de bayanlar sıklıkla pantolon giymeyi tercih ederler. Tatilde bile...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu