Sağlıklı Saçlar İçin 10 Besin

Sağlıklı Saçlar İçin 10 Besin

Sağlıklı ve güzel görüne saçlara sahip olmak için yapılabilecek birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan birisi de beslenmeyle ilgilidir. Uygun besinleri yiyerek sağlıklı saçlara kavuşmak mümkündür. Aşağıda sağlıklı saçlar için ideal olan besinler yer almaktadır.

 

1. Somon balığı: Somon balığın en önemli özelliği omega 3 yaş asitleri, B12 vitamini ve demir yönünden zengin bir besin olmasıdır. Ayrıca zengin bir protein kaynağıdır.

 

Saç derisinin sağlığı için omega 3 yağ asitleri oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Vücudun omega 3 yağ asitleri yönünden eksik kalması saç derisini ve böylelikle de saçları kurutur.

 

2. Koyu yeşil sebzeler. Ispanak ve brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler saç sağlığı için olumlu katkılarda bulunurlar. Bu tür sebzeler zengin B ve C vitamini kaynaklarıdır ve cildimizin ihtiyaç duyduğu yağ üretimine katkı sağlarlar. Bu tür sebzeler ayrıca demir ve kalsiyum kaynaklarıdır.

 

3. Fasulye: Fasulye de saç bakım diyeti için önemli bir besindir. Saçların gelişimi için gerekli proteinleri sağlarlar. Ayrıca demir, çinko ve biotin kaynağıdır. Özellikle biotin eksikliği saçlarda kırılganlığa sebebiyet vermektedir.

 

4. Ceviz: Ceviz saçların parlaklığına oldukça katkı sağlarlar. Önemli bir selenyum minerali kaynağı olup, saç derisinin sağlığı için önemli bir besindir. Ceviz ayrıca omega 3 yağ asitleri ve çinko yönünden de zengindir. Çinko eksikliği saçlarda dökülmelere yol açar.  Dolayısıyla saç sağlığı için düzenli olarak kabuklu yemişlerden yemeye ve özellikle ceviz tüketmeye özen göstermelidir.

 

5. Kümes hayvanları: Tavuk ve hindi eti zengin birer protein kaynağıdır. Saçlara canlılık kazandırmada faydalı olan besinlerdir. Vücudun protein yönünden eksik kaldığı durumlarda saçlarda kırılmalar olur ve saçlar daha zayıf görünür. Tavuk ve hindi eti ile saçlara bu yönden katkı sağlamak mümkündür.

 

6. Yumurta: Yumurta da önemli bir protein, biotin ve B12 vitamini kaynağıdır. Bunlar güzellik için önemli besin kaynakları olarak kabul edilirler.

 

7. Tam tahıllar: Tam tahıl ekmeği, tam tahıllı kahvaltılıklar gibi tahıl yönünden zengin besinler tüketmek gerekir. Bunlar saç sağlığına olumlu yönde katkı sağlarlar. Tam tahıl ürünler çinko, demir ve B vitamini yönünden zengindirler ve insana enerji verirler.

 

8. İstiridye: İstiridye önemli bir afrodizyaktır. Ayrıca saç sağlığı için faydalıdır.  İstiridye saç destekleyici yönü olan çinko minerali açısından da zengindir. Çinko önemli bir antioksidandır.

 

9. Yağsız süt ve yoğurt: Yağsız süt ve yoğurt önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Ve bunlar saç sağlığına katkı da bulunurlar. Sütte bulunan kazein maddesi de önemli bir protein maddesidir.

 

10. Havuç: Havuç önemli bir A vitamini kaynağıdır. Saç derisinin sağlığına önemli katkılarda bulunur. Ayrıca saçların parlak görünmesinde de rol oynar.

 

Saçların sağlığı ve güzelliği için dengeli bir diyet uygulamak oldukça önemlidir. Bu diyet programında yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, proteinler, tam tahıllar, süt, yoğurt, baklagiller ve somon gibi yağlı balıklardan beslenmek esastır.Bakım ve Güzellik

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Sonbahar-Kış Atkı Modası

Havalar soğumaya başlayınca akla ilk gelen kıyafetler montlar, kabanlar, atkı ve eldivenler olur. Her sezon yeni renkler moda olsa da bu durum genelde sadece kadınlar için geçerlidir. Erkekler genelde moda yerine siyah, gri, lacivert ve kahverengi tonlarından vazgeçemezler. Kadınlar ise hem modayı yakından takip ederler, hem de moda olan renklerde ürünleri satın almak isterler.   Sonbaharda En Çok Aranan Giyim Eşyaları Nelerdir?   Eylül ayında yavaş yavaş yağmurlar...
Moda Ve Trendler

Moda Ve Trendler

Baştan ayağa bir bütün olan moda, uzun tartışmalar yaşanan bir alandır. "En stil nasıl olunur?" "Modanın kuralları var mıdır?" "Bu yılın trendleri nelerdir?" Gibi sorular hem televizyon programlarında, hem de moda dergilerinde her dönem ilk sıralarda yer alır. Ancak hala kesin bir kanıya varılmamıştır. Bilinen şu ki modada kesin çizgiler yoktur. Her yıl trend olan bir parça olmasıyla birlikte eskinin rafa kalkması, orada tozlanıp gideceği anlamına...
2017 Çizme Modelleri

2017 Çizme Modelleri

2017 çizme modelleri yaz aylarından itibaren yoğun bir şekilde konuşulmaya başlandı. 2017 farklı moda akımlarını bünyesinde barındırdı. Moda akımı halen gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Ayakkabıların ön plana çıktığı tasarımlarda en çok dikkat çeken farklı tasarımlarda çizmeler oldu. Kimi zaman şeffaf, kimi zaman ise dizin üstüne kadar çıkan çizmelerin kullanıldığı bir sezonu geride bıraktık.   Yaz ve kışı karıştırarak kullanan...
Yoğurt İle Cildi Arındırma

Yoğurt İle Cildi Arındırma

Cildi Arındırma, Cildin sağlıklı olabilmesi adına ihtiyacı olan yağ miktarından, kirden ve deri problemlerinden arındırılmış olması gerekir. Bu hususta dokunun nem seviyesini koruyup kuru yapının dışında tutulması önem teşkil eder. Cinsiyet farkı gözetmeksizin her yaştan insanda birtakım nedenlerden ötürü cilt problemleri meydana gelebilir. Bu durumun giderilmesi için belirli aralıklarla cildin arındırılmasında fayda var. Söz konusu bu işlem doğal yollar...
DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

DALİDA 2017/2018 Sonbahar - Kış Koleksiyonu

Güzelliğin öncelikle kendin olduğunu bilmekle başladığını bilen özgür ruhlu kadınların markası DALİDA 2017/2018 Sonbahar-Kış koleksiyonunda  özgür desenler, mono renk  takımlar, sade ve şık kesimlerle zamansız ve sofistike bir şıklık sunuyor.   DALİDA’nın  yeni  koleksiyonundaki  uzun pardösüler, bol kesim pantolonlar, midi boy elbiseler, geniş kesim ceketler stil sahibi kadınlarla buluşuyor, onlara gizemli ve şık gözükmenin  kapılarını...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu