Romatoid Artrit Hastalarının Yaptıkları Hatalar

Romatoid Artrit Hastalarının Yaptıkları Hatalar

Romatoid artrit sorunu olan çoğu insan hastalığına rağmen aktif bir yaşam sürebilir. Fakat romatoid artrit hastalığı ile iyi bir hayat yaşamak hastalığın iyi yönetilmesi ve ihtiyaç duyulan gerekli yardımın alınmasıyla ilgilidir.

Bu amaçla romatoid artrit hastalarının aşağıdaki hataları yapmaktan kaçınmaları gerekir.

1. hata: Bir romatoloji uzmanına görünmemek

Romatoid artrit hastası bir kişiye bakan birinci basamak hekimi ancak hastalıkla ilgili genel konularda bilgi sahibidir. Romatoid artrit hastası kişilerin bu konuda mutlaka bir uzmana yani romatoloğa görünmeleri gerekir. Romatolog romatoid artrit konusunda uzman olan hekimdir.

Romatoid artrit hastalığı hayli kompleks ve uzmanlık gerektiren bir hastalıktır. Bir romatolog eşliğinde tedaviyi götürmek hastalığın iyi yönetilmesinde ve belirtilerin hafifletilmesinde oldukça yardımcı olacaktır.

2. hata: Egzersiz yapmamak

Eklem ağrıları ve bitkinlik olduğunda kalkıp hareket etmek oldukça zor olabilir. Fakat düzenli egzersiz romatoid artrit hastası kişilerin kendileri için yapabilecekleri en iyi şeylerden birisidir. Aynı şekilde dinlenmek de hastalığın iyi yönetilmesi için önemlidir. Fakat çok fazla hareketsiz kalmak, gün içinde hareket etmemek ağrı, bitkinlik ve eklemlerdeki katılığı daha da kötüleştirir.

Ağır olmayan egzersizle eklemlerinin hareketlerini ve esnekliğini daha iyi yapmak mümkündür.

Hastalık hafiflediği zamanlarda aktivite düzeyini artırmak da gerekir. Yine hastalığın hafif olduğu zamanlarda kas geliştirmeye ve güçlendirmeye yönelik egzersizler de yapılabilir.

Egzersiz konusunda hekimle hangi egzersizlerin faydalı ve güvenli olacağı konusunda konuşulmalıdır. Egzersiz türü kişinin kişisel durumuna göre değişebilir. Örneğin yürümek romatoid artrit hastası kişiler için iyi egzersiz olabilir. Su içinde yapılan aerobik egzersiz de eklemlere destek sağlar.

3. hata: Hekim randevularını ihmal etmek

Romatoid artrit hastası kişiler hastalığın şiddeti azaldığı zaman hekim randevularını ihmal etme eğiliminde olabilmektedirler. Fakat hastalığın oldukça hafiflediği evrelerde bile hekim randevuları ihmal edilmemelidir.

Çünkü hekim her aşamada hastalığın seyrini gözleyerek ne durumda olduğunu, yapılan tedaviyle ilgili yan etki oluşup oluşmadığını, tedavinin o aşamasında nasıl ilerleneceğini tespit edecektir.

4. hata: Hekimin reçete ettiği ilaçları almamak

Ağrı dindirici ve iltihap giderici ilaçlar eklemlerin daha iyi olmasına yardım eder. Bu yüzden hekimin önerdiği ilaçlar kesinlikle aksatılmadan alınmalıdır. Aynı şekilde hastalar kendilerini iyi hissettiklerinde de ilaç alımını savsaklayabilirler. İlaç alımının ne zaman kadar devam edeceği, bırakılıp bırakılmayacağı hekimin tavsiyesiyle olmalıdır. Hekim aksini belirtmediği sürece ilaçları hekimin dediği şekilde kullanılmaya devam etmelidir.

5. hata: Depresyonu kabul etmek

Romatoid artrit hastalığıyla yaşamak kolay değildir. Ağrılı, tahmin edilemeyebilir olabilmektedir. Kişinin yaşamı için birçok kısıtlatıcı özelikleri vardır. Bu durum kişilerde depresyon sorununa neden olabilir.

Fakat romatoid artrit hastası olanlarda depresyon sorunu yaşansa da asla bunun böyle olması gerekmez. Depresyon sorunu yaşamamak da mümkündür. Yani depresyonu kabul etmemek ve bununla mücadele etmek gerekir.

Hekimden ruhsal konularda destek alınabilecek bir psikiyatrist tavsiyesi almak faydalı olur. Psikiyatrist eşliğinde bir danışmanlık ve tedavi yürütmek depresyon soruna karşı iyi bir önlem olabilir.

Ayrıca aynı sorunu yaşayan diğer kişilerin olduğu destek gruplarına katılmak da gerekebilir.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu