Koah Hastalığı ( Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı )

Koah Hastalığı ( Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı )

Koah yani kronik obstruktif akciğer hastalığı solunumu zorlaştıran bir akciğer hastalığıdır. Genelde sigara içmekten kaynaklanır ve sigaradan dolayı akciğerler zaman içinde zarar görür ve işlevini tam olarak yerine getiremeyerek solunumu zorlaştırır. Bu durum kişinin yaşam kalitesini oldukça fazla etkiler. Koah dünya genelinde ölüm nedenleri sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. Koah genelde kronik bronşit ve amfizem hastalığı ile karıştırılmaktadır. Koah zamanla daha da kötü hale gelir. Akciğerlerde oluşan zarar geri getirilemese de akciğerlerin daha fazla zarar görmesini ve daha iyi hissetmeyi sağlamak mümkündür.

 

Koah nedenleri

 

Koah genelde sigaradan kaynaklanan bir hastalıktır. Zaman içinde sigara solunum yollarına zarar vererek akciğerlerdeki esnek lifleri yok eder.

 

Koah nedenleri arasında duman, toz, hava kirliliği gibi etkenlerden de bulunmaktadır. Bu etkenlere uzun süre maruz kalmak zaman için Koah oluşmasına neden olur. Ayrıca başkalarının içtiği sigara dumanına da sürekli maruz kalmak akciğerlere zarar vererek bu hastalığın gelişmesinde rol oynayabilir.

 

Koah hastalığında belirtilerin ortaya çıkması genelde yıllar alır. Koah 60 yaşın üstündeki insanlarda daha yaygındır.

 

Çocukluğunda ciddi akciğer enfeksiyonları geçirenlerde de Koah riski daha yüksektir.

 

Koah belirtileri nelerdir?

 

Koah hastalığının temel belirtileri şunlardır:

 

Kronik öksürük

Öksürünce balgam gelmesi

Nefes darlığı ( Özellikle yürürken nefes tıkanması )

 

Koah hastalığının ilerleyen aşamalarında hasta olan kişinin yaşam kalitesi oldukça düşer. Yürürken zorlanır çünkü solunum zorluğu çeker. Hareket kabiliyeti sınırlanır. Hasta olan kişi evde en basit Şeyleri yaparken bile nefes darlığı çekebilir. Solunum yapmak için daha fazla enerji tüketir. Koah hastaları sıklıkla kilo verirler.

 

Zaman içinde Koah belirtileri daha da kötü hale gelebilir ve Koah atakları yaşanabilir. Koah atakları kişinin yaşamını tehdit eden bir durumdur.

 

Koah nasıl teşhis edilir?

 

Koah hastalığının teşhisi için hekim hastayı muayene eder ve akciğerlerini dinler.

 

Hastalık geçmişi hakkında sorular sorar. Sigara içip içmediği veya sigara dumanına maruz kalıp kalmadığını sorar. Akciğerlere zarar verebilecek diğer tahriş edici toz, duman v.vb şeylere maruz kalıp kalmadığını da sorar.

 

Akciğerlerin iyi çalışıp çalışmadığını öğrenmek için solunum testi yapar.

 

Göğüs röntgeni çekilir ve hastalık belirtilerine neden olabilecek diğer sorunları tespit etmek için diğer başka testler de yapılır.

 

Koah hastalığının erken teşhisi oldukça önemlidir. Çünkü böylelikle akciğerlerin zaman içinde daha fazla zarar görmesini önlemek için adımlar erkenden atılabilir.

 

Koah nasıl tedavi edilir?

 

Koah tedavisinde en önemli etken sigarayı bırakmaktır. Bu konuda yapılabilecek en önemli şey budur. Sigarayı bir an önce bırakmak gerekir. Ayrıca hekim hastalığın daha da kötüleşmesini önlemek, belirtilerin tedavisini yapmak ve hastanın daha iyi hissetmesini sağlamak için aşağıdaki tedavileri uygular.

 

İlaç kullanımı solunumu kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 

Akciğer rehabilitasyon programı uygulanır. Bu programda hastalık belirtilerini daha iyi yönetmek amaçlanır. Çeşitli tıp dallarındaki uzmanlar bu konuda hastaya yardımcı olur. Daha iyi solunum, daha iyi beslenme konusunda hasta bilinçlendirilir.

 

Koah hastalığının daha ileri durumlarında hastanın gün içinde oksijen takviyesine ihtiyacı olabilir ve oksijen cihazı kullanabilir.

 

Koah hastası kişiler akciğer enfeksiyonlarına daha yatkın olurlar. Bu nedenle her yıl grip aşısı olmaları faydalıdır. Ayrıca zatürreye karşı pnömokok aşısı da olmalarında fayda vardır.

 

Koah hastalarının yaşam kalitesini artırmak için önlemler

 

Koah hastalarının yaşam kalitesi oldukça düşer. Fakat yine de hastanın yaşam kalitesini artırmaya yönelik aşağıdaki önlemler alınabilir:

 

Sigara ve hava kirliliği gibi akciğerleri tahriş eden şeylerden kaçınmak gerekir.

Evde bir hava temizleme cihazı kullanılabilir.

Hastaya daha güçlü kalması için düzenli egzersiz yapması önerilebilir.

Gücünü koruması için iyi beslenmesi gerekir. Eğer kilo kaybı yaşıyorsa ihtiyaç duyulan kaloriyi almak için bir diyetisyenden yardım alınabilir.

 

Koah hastalığının ilerleyen aşamalarında sık sık Koah atakları yaşanabilir ve bu ataklar şiddetli olabilir. Bu ataklarda mutlaka 112 acil servisi arayarak hastayı en yakın bir acil servise götürmek gerekir.

 

Koah hastalarının mutlaka hekimin önerdiği ilaçları zamanında ve uygun bir şekilde kullanmaları, hekimin önerdiği tedavi hareket planına uymaları önemlidir.

 

Koah hastalarında zaman içinde depresyon ve anksiyete durumu da gelişebilir. Çünkü bu hastalıkla mücadele zordur ve hastalarda bu durumlar gelişebilir. Zor solunum yapmak hastayı endişe eve strese sokabilir. Dolayısıyla Koah hastalarında zaman içinde bir psikiyatriste görünmek de gerekebilir.

 

Koah hastası kişinin yakınları için tavsiyeler

 

Özellikle yaşı ilerlemiş ve ileri derecede Koah hastası kişilerin bakımı genelde zordur. Bu hastaların bakımıyla ilgilenen kişide zaman içinde yılgınlık, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi durumlar gelişebilir. Bu nedenle yaşlı ve ileri derecede Koah hastası kişilerin bakımında evde farklı kişilerin yardımcı olması önemlidir. Yani tüm yük tek bir kişiye bırakılmamalıdır.Sağlık

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Kürtaj yöntemleri üç türlüdür: cerrahi kürtaj, tıbbi kürtaj ve kimyasal kürtaj. Bunları aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz:   A. Cerrahi Kürtaj   Bunlar, invaziv bir prosedürü içeren kürtajlardır. Başlıca cerrahi prosedürleri arasında şunlar bulunur:   1. Emme Aspirasyonu: Gebeliğin ilk üç ayında en sık kullanılan prosedürdür. Kürtaj görevlisi, annenin rahmine bir emme borusu (son derece keskin bir uçlu, hortuma benzer bir vakum) yerleştirir. Emme ve...
Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Gripten Korunmanın En İyi Yolları

Havaların soğuması ile birlikte grip te kendini göstermeye başladı. Havaların soğuması ile oluşan ani ısı değişikliğinde grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara neden olmakta, akabinde halsizlik, yorgunluk ve baş ağrıları ortaya çıkmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi gripten korunmak için de sağlıklı ve doğru beslenmek ilk şarttır. Her hastalıkta olduğu gibi gripten korunmak için de temizlik ilk şarttır. Bu nedenle eller sık-sık yıkanarak...
Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi Belirtileri

Hipotiroidi belirtilerini ilk başlarda fark etmek kolay olmayabilir. Çünkü belirtileri yavaş bir şekilde başlar. Bu belirtiler genelde bitkinlik gibi genelde görülen belirtilerdir. Çünkü bu belirtiler yaşlanma ve stres gibi nedenlerden de oluşur.   Hipotiroidi belirtileri tiroid bezi doğru bir şekilde çalışmadığında görünmeye başlar. Bu durumda yeterli tiroid hormonu üretilmez. Tiorid hormonunun yeterli düzeyde üretilmesi birçok vücut fonksiyonunun doğru...
Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Muz kabuğu ile dişlerinizi beyazlatabileceğini biliyor musunuz? Üstelik muz kabuğu bu konuda oldukça güvenli bir yöntemdir ve diş sağlığı için de faydalıdır. Muz kabuğu vitamin ve mineral kaynağıdır. Muz kabuğunun ayrıca dişleri aşındırıcı bir yan etkisi yoktur. Çünkü birçok diş beyazlatma ürününde dişleri aşındırıcı özellikler bulunmaktadır.   Muz kabuğu ile dişlerinizi nasıl beyazlatırsınız?   Öncelikle her zamanki kullandığınız...
Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masajla Baş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Masaj vücudu rahatlatmanın yanında baş ağrısını geçirmeye de yardımcı olabilir. Üstelik bunu kendi kendinize yapabilirsiniz. Kendi yapacağınız kafa masajı ile baş ağrınızı geçirebilir veya hafifletebilirsiniz. Özellikle gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarında aşağıdaki kafa masajı tekniği oldukça etkilidir.   1. Öncelikle ışıkları söndürün. Karanlık bir ortamda kafa masajı daha etki olur. Işıklı ortam baş ağrınızı daha kötü yapabilir. 2....

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu