Kışın En İyi Cilt Ve Saç Bakım Önerileri

Kışın En İyi Cilt Ve Saç Bakım Önerileri

Kış ayları cilt bakımı ve saç bakımı için daha özenli davranmanız gereken zamanlar. Çünkü sert hava koşulları cildiniz ve saçlarınız için oldukça tahrip edici olabilir. Soğuk ve kuru havalar cildinizdeki nemi azaltmaya neden olur. Cildiniz kuruyabilir, kaşınabilir ve tahriş olabilir. Cilt çatlakları oluşabilir. Aynı şekilde saçlarınızda da nem eksikliğinden dolayı kuruma ve kırılmalar oluşabilir. Bu nedenle kış aylarında cilt bakımınıza ve saç bakımınıza daha özen göstermeniz gerekiyor.

 

Cilt bakımınızda öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı etkili çözümler

 

1. Banyo veya duşta çok uzun süre kalmayın. Cildinizin sıcak suya uzun süre maruz kalması cildinizdeki nemi yok ederek kurumasına yol açar. Bu durum saçlarınız için de geçerlidir. Sıcak suya uzun süre maruz kalması saç derinizdeki nemi azaltır. Saçlarınız kurur ve kırılır.

 

2. Soğuk havaların cildinizi ve saçlarınızı etkilemesini minimuma indirmek istiyorsanız dışarı çıkarken şapka, eşarp, eldiven gibi şeyleri giyinin.

 

3. Beslenmenizde omega-3 içeren besinlere mutlaka yer verin. Balık, zeytinyağı, sardalye ve avokado zengin omega 3 içeriğiyle cilt ve saç sağlığınız için size yardımcı olacaktır.

 

4. C vitamini içeren besinleri mutlaka tüketin.  C vitamini ciltte kolajan üretimini güçlendiren bir vitamindir. Kolajen maddesi cildin onarımı, sağlıklı görünümünde gerekli bir proteindir.

( Kolajen nedir ve kolajen üreten besinler )

 

5. Bol su için. Su kışın kuruyan cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.

 

Kuru ciltler için bakım önerileri

 

Kışın cildiniz kurumaya oldukça müsaittir. Kışın cilt kuruluğuna karşı banyo suyunuza birkaç damla zeytinyağı veya üzüm çekirdeği yağı damlatın. Bu cildinize iyi gelecektir. Veya banyo sonrası da zeytinyağı veya üzüm çekirdeği yağını cildinize uygulayabilirsiniz. Bunların yanında banyo suyunuza 2 fincan kadar tam yağlı süt eklerseniz cildinize ekstra bir nem katabilirsiniz.

 

Kışın sıcak olarak ev içi ortam cildin kurumasına neden olabilir. Çünkü ev içi oldukça kuruyabilir. Bunun içinde evde bir nemlendirici cihaz çalıştırarak iç ortamın nem düzeyini ayarlayabilirsiniz. Bu da cilt kuruluğunuza iyi gelir.

 

Kırmızı burun için ılık kompres

 

Kışın soğuk havalar cildinizin özelikle burun bölgenizin kızarmasına yol açar. Bunun nedeni şudur. Dışarıdaki soğuk hava burundaki kan damarlarındaki kan dolaşımını yavaşlatır. Sonra evde içerdeki sıcak havaya girilince bu damarlardaki kan akımı rahatlar ve hızlanır. Bu da burun kısmına hızlı bir kan akışına neden olur ve burunda kızarma meydana gelir.

 

Burundaki kırmızılığı normale çevirmek için burna birkaç dakikalığına ılık kompres uygulanabilir. Fakat sıcak olmamalıdır. Soğuk havalar ayrıca ciltte çatlaklara da yol açar. Tüm bunlar için gün boyunca koruma sağlamaya yönelik olarak cildin rüzgara veya dış etkilere açık yerlerine ince bir kat nemlendirici krem veya losyon sürülebilir.

 

Çatlak ayaklar

 

Kış ayları ayaklar için de risk oluşturur ve ayaklarda çatlaklar oluşabilir. Ayaklardaki çatlakların en iyi çözümü ayaklara peeling yapmak ve nemlendirici uygulamaktır. Ayaklardaki çatlak bölgelere haftada bir defa duştayken ponza taşı ile peeling işlemi uygulanması faydalıdır.

 

Peeling işlemi aslında ciltteki ölü deri parçalarının atılarak yenilenmesi demektir. Yani bir tür cilt soymadır. Ponza taşları ayaklardaki çatlak bölgeleri ve pütürlü yerleri pürüzsüz yapmaya yardımcı olur. Peeling işleminden sonra ayaklarınıza nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz.

 

Kaşıntılı kuru saçlar

 

Kış aylarında genelde insanlar oldukça sıcak suyla duş almayı veya banyo yapmayı severler. Fakat sıcak su ciltteki ne düzeyine zarar vererek cildin kurumasına yol açabilir. Bu durum saç derisi için de geçerlidir.

 

Saç derisi sıcak suyla nem kaybına uğrar ve kuru. Bu durum saç derisinin kaşınmasına ve döküntüler oluşmasına da yol açar. Saç derisindeki kepek döküntüleri önlemek için duş zamanını çok uzun tutmamak, saç derisini sıcak suya maruz bırakmamak gerekir.

 

Özellikle kepekli saçlar için üretilmiş bir şampuan kullanmakta fayda vardır. Duş öncesinde saç derisine E vitamini yağı, zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile masaj yapmak da iyi geçecektir. Bu yağlar saç dersinin nemlenmesine yardımcı olur.

 

Çay ağacı yağı da kuru ve kaşıntılı saç derisi için iyi bir çözümdür. Mantar ve bakteriyel enfeksiyonlara iyi gelir. Saçlar ve saç derisi günlük olarak çay ağacı yağı ile yıkanabilir.

 

Çatlamış dudaklar

 

Kış aylarında veya soğuk havalarda dudaklarınız çatlamaya müsaittir. Dudak çatlamalarına karşı hem iyileştirici he de önleyici bir rol oynaması için dudaklarınıza dudak balsamı sürebilirsiniz. Özellikle kış rüzgarlarında bu çözüm siz iyi gelecektir.

 

Eğer çatlamalardan dolayı dudaklarınızda deri döküntüleri varsa bunu basit bir dudak peelingi ile halledebilirsiniz. Temiz bir diş fırçasını dudaklarınıza çok hafif bir şekilde ovarak uygularsanız dudaklarınızdaki döküntüler gidecek ve dudaklarınızın yenilenecektir.

 

Peeling sonrasında dudaklarınıza dudak balsamınızı sürerek dudaklarınızı nemlendirebilir ve daha canlı gösterebilirsiniz.

 

Lanolin de doğal bir nemlendirici olarak çatlak dudaklara iyi gelir. Dudaklarınızı nemlendirerek yumuşatır ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar.

 

Eğer dudaklarınız aşırı kuru ve çatlamalar fazlaysa bal çözümünü de uygulayabilirsiniz. Dudaklarınıza balı uygulayın ve 15 dk. kadar bekleyin. Sonrasında biraz pamuk parçasını ılık suyun içine daldırarak nemli pamukla dudaklarınızı silin.

 

Dudaklarınızda döküntü varsa balı içine biraz toz şeker ekleyin. İyi karıştırdıktan sonra uygulayın. Bu şekilde yaparsanız bu işlem peeling görevi de görecektir.

 

Kabarmış saçlar

 

Kış aylarında sık sık duş alarak saçları yıkamak saçların kurumansa yol açar. Çünkü saçlardaki nemi götürür. Ayrıca soğuk rüzgarlı havalar da saçları olumsuz etkileyerek kabarmasına yol açar. Saçlar canlılığını kaybeder. Bunun önüne geçmek için her gün duş almaktansa haftada 2-3 defa duş almayı denemek gerekir.

 

Ayrıca soğuk ve rüzgardan saçları korumak gerekir. Bunun için bu havalarda saçları toplamak, şapka veya eşarp takmak faydalı olacaktır.

 

İyi bir saç nemlendiricisi kullanmak da saçların nemlenmesine ve daha canlı görünmesine yardımcı olacaktır.

 

Kışın saç bakımınızda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi saçlarınızı sık sık çok sıcak föne maruz bırakmamanız ve tarak veya fırçayla çok sık taramamanızdır. Bu işlemler saç derinize ve saçlarınıza zarar verebilir, özellikle çok sık yaparsanız.

 

Kurumuş eller

 

Kışın soğuk havalar elleriniz için de risklidir. Çünkü eller soğuğa en çok maruz kalan yerlerdendir. Soğuk havalardan dolayı elleriniz kuruyabilir ve çatlayabilir. Kuru ve çatlak eller kaşınabilir ve acıyabilir. Kimi zaman bu çatlamış deri kanayabilir de….

 

Ellerinizdeki kurumayı önlemek için dışarıdayken eldiven giyinmeniz iyi bir önlemdir. Ayrıca evde ellerinizi yıkadıktan sonra nemlendirici sürmeniz de hem kurumayı önler hem de kuruma ve çatlaklara iyi gelir.

 

Eğer elleriniz çok kuruyorsa losyon yerine krem kullanmayı deneyebilirsiniz. Bulaşıkları maline yerine elde yıkayacaksanız mutlaka bir eldiven giyinmelisiniz.

 

Rüzgar yanığı

 

Kış güneşi ve kışın esen sert rüzgarlar cildinizi ve özellikle yüzünüzün yanmasına yol açabilir. Bunun önlemek için dışarı çıkmadan önce yüzünüze güneşten koruma özeliği olan bir yüz kremi sürmelisiniz. Eğer cildinizde tahriş ve kaşıntı varsa hekiminize de danışarak cildinizdeki hasar görmüş yerler için steroid içeren tıbbi içerikli bir krem de kullanabilirsiniz.



Bakım ve Güzellik

Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Saç Sorunlarına İyi Gelen Esansiyel Yağlar

Eğer saçlarınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız unu doğal yollarla çözmeniz pek ala mümkündür. Saçlarınız için kullanacağınız bazı esansiyel yağlar bu konuda size çözüm olabilir. Bugün doğal güzellik endüstrisinde bu tür yağlar yaygın bir şekilde kullanılmakta ve saç sorunlarına çözüm olmaktadır. Saçlarınızda yağlanma mı var, saç gözenekleriniz mi tıkandı, saçarlınız kırılıyor mu, cansız mı görünüyor? Bu esansiyel yağlarla çözüm...
En İyi Güzellik Besinleri

En İyi Güzellik Besinleri

Cilt güzelliğinde tüketilen besinlerin önemli bir rolü vardır. Besinler vücudu içerden besledikleri gibi cildi de hem içten hem de dıştan besler. Bazı besinler vardır ki bunlar tam bir güzellik besinleridir. Siz de cilt, saç ve tırnaklarınızın sağlığı ve görünümünde olumlu etkiler yapan bu güzellik besinlerini öğünlerinizde ihmal etmeyin.   Beslenme yetersizlikleri besin eksiklikleri ciltte, saçlarda ve tırnaklarda olumsuz yönde değişikliklere neden olur....
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 5 Öneri

Yaşadığınız saç sorunlarını bertaraf etmek için yapmanız ve yapmamanız gereken birçok şey vardır. Aşağıdaki 8 öneriyi dikkate alarak daha sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz.   Yastık kılıfınızı iyi seçin   Uyurken başınızı koyduğunuzun yastık kılıfını iyi seçin. İpek veya saten yastık kılıflarını tercih edebilirsiniz. Bu yastık kılıfları saçlarınızdaki kırılmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu kumaşlar yumuşaklığı ve...
Pep-Clean - Yeni Nesil Cilt Ve Makyaj Temizleme Mendili

Pep-Clean - Yeni Nesil Cilt Ve Makyaj Temizleme Mendili

PEP-CLEAN YENİ NESİL CİLT VE MAKYAJ TEMİZLEME MENDİLİ Cildini, günlük ve suya dayanıklı makyajını derinlemesine temizler Pratik ve çabuk etkilidir, saniyeler içinde istediğin sonuca ulaşabilirsin Mendil yapısı toz bırakmayan ve yapışkanlık hissi vermeyen bir dokuya sahiptir Mendil ambalajında kuru şekilde bekler, bu sebeple bakteri üretmez ve  hijyeniktir Sıkıştırılmış tablet mendil %100 doğal ve ağaç selülozundan üretilmiştir Taşıması cok kolay!...
İnternetten Alışverişlerinizi Ucuza Getirmenin En İyi 4 Yolu

İnternetten Alışverişlerinizi Ucuza Getirmenin En İyi 4 Yolu

İnternetten alışveriş yapmak artık hepimiz için olağan hale geldi. Birçoğumuz artık bunun da ötesine geçerek indirim kuponları, hediye çekleri ya da picodi-sale gibi indirimli ürünleri bir araya getiren siteleri kullanarak internetten alışverişlerinizi daha karşı ve ucuza getirmenin yollarını aramaktalar. Biz de Kadınlıkbilinci olarak sizler için araştırma yaptık. İşte internetten alışverişlerinizi ucuza getirmenin en iyi 4 yolu:   1. Fiyat karşılaştırma...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu