Kemik Erimesi İçin Ne Yemeli

Kemik Erimesi İçin Ne Yemeli

Kemik erimesi yani osteoporoz özellikle belli bir yaştan sonra kadınları oldukça etkileyen bir sorundur. Belli bir yaştan sonra genelde kemikler daha cansızlaşır, erir ve güç kaybına yol açar. Eriyen kemikler ile birlikte kırık vakalarına da rastlanır.


Kemik erimesi vakası kadınları erkeklerden daha çok etkiler. Çünkü kadınların yapısı buna daha uygundur. Özellikle menopoz dönemiyle birlikte kadındaki östrojen hormonu azalmaya başlar. Östrojen hormonunun azalması kemiklerin erimesini tetikler.

Kemik erimesinin nedenleri


Kemik erimesi vakalarında ailedeki genetik yatkınlığın da rolü vardır. Aile geçmişinde kemik erimesini yoğun şekilde yaşayan ailelerdeki kişilerde kemik erimesi riski daha çoktur ve bu kişileri daha kötü etkiler.


Ayrıca hareketsiz bir yaşam süren, vücudu dinç ve kemikleri sağlama tutacak besinleri tüketmeyen kadınlarda da kemik erimesi riski daha çabuk ortaya çıkabilmektedir. Normal olarak baktığımızda kemik erimesi vakasının daha çok yaşlanma sürecinin bir parçası olduğu görülür.


Fakat her ne kadar durum böyle olsa da kemik erimesini yavaşlayacak ve yaşlanmayı geciktirecek bazı önlemler alınabilir. Bu önlemlerden en önemlisi de beslenme kaynaklı olanıdır. Kadınlar etkili bir beslenme yöntemiyle kemik erimesi sürecini yavaşlatarak geciktirebilirler.

Kemik erimesi için ne yemeli, nasıl beslenmeli?


1. Kemik erimesine karşı kalsiyum ve magnezyum oranı yüksek besinleri tüketmek oldukça önemlidir. Bu besin kaynakları kemikleri daha sağlıklı bir yapıya kavuşturarak kemik erimesini de geciktirirler. Bu doğrultuda yeşil yapraklı sebzeleri, susamı, deniz ürünlerini, balıklardan uskumruyu, süt ve süt ürünlerini ( mümkünse yağsız tercih edilmeli ) bolca tüketmek gerekir. Ayrıca kuru baklagiller, pekmez bu amaçla alınabilecek etkili besinlerdir.


2. Kemik erimesini geciktirmek veya sorunu hafifletmek için asitli içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü özellikle sigara ve alkol kemik yoğunluğunu azaltır, kemik oluşumuna yardımcı olan hücrelere zarar verir. Ayrıca konunun uzmanları yüksek düzeyde proteinli ürünler tüketmenin de vücuttan kalsiyum atılımını artırdığı ve bu durumun da kemik yapısının zayıflamasına, güçsüzleşmesine ve zaman içinde erimelere yol açtığını belirtmektedirler.


3. Demir yönünden zengin besinleri de eksik etmemek gerekir. Demir içeren besinler de kemikleri güçlendir. Ayrıca güneş ışınlarından da mahrum kalmamak gerekir. Güneş ışınlarını öğleden önce ve akşama doğru güneşin yakıcı etkisini yitirdiği saatlerde almak cilt sağlığı açısından daha faydalıdır.


4. Kemik yapısını korumaya ve güçlendirmeye yarayan diğer bir unsur da düzenli olarak yapılacak egzersizdir. Günlük olarak yapılacak 30 dakikalık egzersizin kemikler için önemli faydası vardır. Örneğin tempolu yürüyüşler, kondisyon bisikleti, bisiklet sürmek, hafif ağırlıkta ağırlıklar kaldırma, hafif düzeyde koşu gibi egzersizler kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olarak, kemik erimesini geciktirici etki yaparlar.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir
Kemik Erimesi İçin Doğal Çözümler
Güçlü Kemik Yapısı Ve Beslenme İlişkisiDiyet ve Beslenme

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kafein Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Kahve sabahları güne başlamak için harika bir ilk içecektir. Özellikle soğuk kış aylarında dışarıdaysanız içinizi ısıtmada sizi güne dinç bir şekilde hazırlamada oldukça başarılıdır. Fakat kahve gibi kafeinli içecekler sizin kilo vermenize de yardımcı olabilir.   Kafein kilo vermeye nasıl yardımcı olmaktadır?   Bu konuda yapılan araştırma bulgularına göre kafein kilo vermede şöyle bir etkiye sahiptir:   Kafein metabolizmayı hızlandırmakta ve...
Yemek.com Etimek Tarifi

Yemek.com Etimek Tarifi

  Kızım yeni okulundaki arkadaşlarını ilk kez evimizde ağırlamak istedi. Heyecanı yüzünden okunuyordu. Belli ki onlarla arkadaşlığını pekiştirip sıcak bir bağ kurmak için can atıyordu. Onun heyecanı ister istemez bana da yansıdı. Elbette işin bana düşen kısmı onlara sevecekleri yiyecekler hazırlamaktı. Hemen internetin başına geçtim. Yemek.com’da bulduğum etimek tatlısı tam da onların keyfini yerine getirecek cinstendi. Hem lezzeti hem de görüntüsü...
Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz İçin En İyi Besinler, Diyet Önerileri

Osteoporoz kemiklerde kalsiyum kaybına bağlı olarak gelişen bir kemik hastalığıdır. Osteoporoz sorununu yaşayan kişilerde kemik kırılmaları daha çok görülür. Özellikle kilolu kişiler daha riskli bir grupta yer almaktadır. Osteoporoz yaşlı insanlarda yaygın görülen bir sorundur. Osteoporoz kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı için kemik sağlığını sağlamak konusunda kalsiyum minerali önemlidir.   Kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir   Mozarella,...
En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

En İyi Antioksidan Besinler / Sebzeler

Bir insanın sağlıklı bir yaşam sürmesi için antioksidanlara ihtiyacı vardır. Antioksidanlar vücut içinde hücrelere zarar veren, hastalıklara yol açan serbest radikallere karşı vücudu korurlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu bu antioksidanları besin yoluyla almak mümkündür. Antioksidan yönü güçlü besinler bizi hastalıklara karşı korur, cildin yaşlanmasını yavaşlatarak daha uzun süre genç kalmayı sağlar. Peki antioksidan yönü en güçlü besinler hangileridir?...
Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Sağlıklı Kalmak İçin Diyetinize Antioksidan Besinleri Ekleyin

Daha sağlıklı bir yaşam, kansere karşı korunma ve hastalıklara karşı mücadele için antioksidan besinlerin oldukça önemli olduğunu biliyor muydunuz? Eğer ömür boyu sağlıklı bir yaşam sürmek ve kanser gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmak istiyorsanız antioksidan özelliği yüksek besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Antioksidanlar vücuttaki serbest radikallere karşı hücreleri koruma görevini yürütürler.   Antioksidan besinler yukarıdaki sağlık...

Yorumlar

E-Mail
Ad Soyad
Mesaj
Güvenlik Kodu